Dwa punkty dostępowe do internetu - jak rozdzielane są dane?


(adam749) #1

Zastanawiał się ktoś nad takim zdarzeniem, że do komputera zostają podłączone dwa punkty dostępowe do internetu. Jeden np powiedzmy, że internet stacjonarny poprzez sieć LAN (z routera), a drugi, np internet mobilny z telefonu przez USB.

Jak wyglądałoby korzystanie z tego, ściąganie danych itp? Np ściągam jakiś plik z Dobrychprogramów i jak wyglądałby transfer i podział ściąganych pakietów?

Kiedyś widziałem ,że wybierało się połączenie, z którego korzystałby program, ale teraz tak patrze na ustawienia Google Chrome i nic ciekawego nie znalazłem.

Pozdrawiam ciekawskich informatyków :smiley:


(Robin-Otzi) #2

obawiam się, że niema możliwości jednoczesnego korzystania z dwóch równoczesnych połączeń z internetem tak by jeden program pracował na jednym a drugi na drugim łączu. Raczej trzeba jakoś ustawić systemowo które łącze będzie dostarczać dane z internetu.

Z drugiej strony u siebie mam sytuację, że naraz działa sieć LAN i mam połączenie z internetem przez telefon!

Może ktoś jeszcze podpowie...


(mktos) #3

Otwórz konsolę i wpisz polecenie route -4 print. Pojawi się lista tras dla protokołu IPv4. Trasa, która prowadzi do 0.0.0.0 to trasa, która idzie do całego internetu - przechodzi przez bramkę o pewnym adresie, na interfejsie o pewnym adresie. Ten "interfejs" to właśnie karta sieciowa/modem/cokolwiek czego używasz do połączenia z internetem. Jest jeszcze podana metryka. System będzie automatycznie dobierał połączenia tak, aby wysyłać dane po najmniejszej metryce.

Ale da się skonfigurować, aby adresy z pewnych zakresów adresów IPv4 miały wymuszoną inna trasę niż domyślna - na przykład po innym interfejsie sieciowym.


(roobal) #4

Jeśli działasz pod Windowsem, z tego co mi wiadomo, na wersjach desktopowych nie uświadczysz raczej równoważenia obciążenia (load balancing).