Dwa punkty dostępowe do internetu - jak rozdzielane są dane?

Zastanawiał się ktoś nad takim zdarzeniem, że do komputera zostają podłączone dwa punkty dostępowe do internetu. Jeden np powiedzmy, że internet stacjonarny poprzez sieć LAN (z routera), a drugi, np internet mobilny z telefonu przez USB.

Jak wyglądałoby korzystanie z tego, ściąganie danych itp? Np ściągam jakiś plik z Dobrychprogramów i jak wyglądałby transfer i podział ściąganych pakietów?

Kiedyś widziałem ,że wybierało się połączenie, z którego korzystałby program, ale teraz tak patrze na ustawienia Google Chrome i nic ciekawego nie znalazłem.

Pozdrawiam ciekawskich informatyków :smiley:

obawiam się, że niema możliwości jednoczesnego korzystania z dwóch równoczesnych połączeń z internetem tak by jeden program pracował na jednym a drugi na drugim łączu. Raczej trzeba jakoś ustawić systemowo które łącze będzie dostarczać dane z internetu.

Z drugiej strony u siebie mam sytuację, że naraz działa sieć LAN i mam połączenie z internetem przez telefon!

Może ktoś jeszcze podpowie…

Otwórz konsolę i wpisz polecenie route -4 print. Pojawi się lista tras dla protokołu IPv4. Trasa, która prowadzi do 0.0.0.0 to trasa, która idzie do całego internetu - przechodzi przez bramkę o pewnym adresie, na interfejsie o pewnym adresie. Ten “interfejs” to właśnie karta sieciowa/modem/cokolwiek czego używasz do połączenia z internetem. Jest jeszcze podana metryka. System będzie automatycznie dobierał połączenia tak, aby wysyłać dane po najmniejszej metryce.

Ale da się skonfigurować, aby adresy z pewnych zakresów adresów IPv4 miały wymuszoną inna trasę niż domyślna - na przykład po innym interfejsie sieciowym.

Jeśli działasz pod Windowsem, z tego co mi wiadomo, na wersjach desktopowych nie uświadczysz raczej równoważenia obciążenia (load balancing).