Dwa systemy operacyjne na 1 PC

Witam wpadłem na pewien pomysł jak korzystać z windowsa 7 który jest wolniejszy od xp i postanowiłem na 1 partycji zainstalować windowsa 7 a na 2 windowsa xp problem tkwi w tym że zalerzy mi na tym aby po uruchomieniu komputera pojawił się alert który system uruchomić i chodziło by mi o to żeby domyślny był 7 do domowych spraw a xp do gier czy da się tak zrobić aktualnie mam 2 partycje na jednej jest windows 7 ultimate ma ona 400gb a druga jest sformatowana prosze mi powiedzieć po kolei co mam zrobić za wszelkie odpowiedzi z góry THX.

:smiley: :smiley: A kto Ci powiedział że jest wolniejszy? Pod kątem gier na lepszych maszynach w niektórych grach wypada nawet lepiej :stuck_out_tongue: Skoro jest sformatowana to zainstaluj XP na tej partycji :smiley: Informatyk1996 :roll:

czyli mogę postwawić xp obok windowsa 7 bo o to m chodzi już wem jak uruchomic ten alert o tym systemie

Przeczytaj sobie mój temat windows-obok-t345935.html

No ale ja pytam czy jak mam windowsa 7 to mogę zainstalować xp z płyty botowalnej na drugim dysku i czy to wytarczy bo wybór systemu już wiem jak ustwić

Tak możesz postawić, proponuję najpierw instalować Windows XP a później Windows 7, który zainstaluje własny bootloader, chyba że chcesz grzebać w boot.ini i wiesz co robić to stawiaj XP w drugiej kolejności, jeśli na dysku jest już 7.

Tak na marginesie, do domowych spraw to sobie postaw jakiegoś Linuksa a do gier zostaw XP, skoro Windows 7 jest wg Ciebie wolniejszy :slight_smile:

Pozdrawiam!

Wyboru systemu nie ustawiasz,tylko automatycznie tworzy się wpis do linijki boot.ini i przy włączeniu komputera będziesz miał okno wyboru systemu który chcesz włączyć.Jeśli byś miał teraz zainstalowany windows XP to nie byłoby żadnego problemu z zainstalowaniem windows 7 na innym dysku lub też innej partycji.A jeśli masz teraz windows 7 i chcesz doinstalować XP to nie wiem,słyszałem że kolejność jest też ważna.Zaraz Ci ktoś odpowie.

Dobra zainstalowałem xp na drugiej partycji czyli D ale po włączeniu pc-ta ładuje tylko xp i nie ma wyboru systemów co zrobić żeby można było wybrać system operacyjny jaki mamy urzywac prosze o odpowiedz

Włóż płytę z Windows 7 i po załadowaniu się instalatora wybierz naprawianie systemu i tam wybierz naprawę sektora rozruchowego.

Pozdrawiam!

Tak się skałada że płyte botowalnom mam tylko z xp a nie windowsa 7 ale doszedłem do tego że trzeba edytować boot ini i kiedy wchodze do niego mam takie coś

[boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS=“Microsoft Windows XP Professional” /noexecute=optin /fastdetect

Moim zdaniem trzeba dopisać linjkę z windowsa 7 na dole tylko muszę mieć tę nazwę

Dodane 21.08.2009 (Pt) 15:20

potrzebuje wpisu z windowsa 7 boot.ini

Podaj tylko swoją partycję na dysku, na której jest zainstalowany Windows 7, takie rzeczy to już Ty musisz wiedzieć.

Jeśli się nie mylę to będzie wyglądać tak:

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows Seven" /noexecute=optin /fastdetect

Pozdrawiam!