Dwa systemy przy starcie - jak dodać linuxa?

zainstalowałem sobie wersję Mandriva 2006

  • na dysku nr.2

  • po wcześniejszym odpięciu dysku nr.1 z WinXp

pytanie :

  • czy jest jakaś możliwość dodania czy ustawienia tak , aby przy uruchomieniu komputera była możliwość wyboru systemu :

1 Windows Xp

2 Linux

bootloader grub, albo lilo sie klania, polecam gruba, a potem pododawac tylko systemy w odpowiedniej kolejnosci do pliku konfiguracyjnego gruba i po klopocie, co i jak dokladnie mozesz sobie wygooglowac, bo pelno informacji o tym znajdziesz w necie

fajnie że coś z tego zrozumiałem ,

mam go dopiero jeden dzień ,

za tydzień może dojde jak to zrobić

ale to i takdobrze że da sie to zrobić , bo już myślałem że musze go zainstalować drugi raz - z podpiętym drugim dyskiem

fakt, faktem, ze jezeli instalujesz z podpietym drugim dyskiem to niemusisz nic robic, bo grub automatycznie wykrywa drugi system i sam wszystko ustawia, a teraz niestety musisz sie troszke pomeczyc

znalazłem pare stron , ale teraz to mam myśl że prędzej zainstaluje go jeszcze raz [ok-30min.] niż dojde jak to skonfigurować

mam jescze jedno pytanie :

jak mam coś w ogóle zainstalować program - plik w linuxie???

  • klikam na plik “tar.gz” cośtam sie otwiera w przeglądarce [coś jak winrar] w międzyczasie coś jeszcze sie pokazuje w rogu u góry , no i nie wiem czy to mi sie zainstalował czy otwożyło

Przeczytaj tematy przyklejone, jest tam sporo linków do stron dla początkujących.

albo

spytaj Google

Masz możliwość wyboru dysku z którego startyjesz kompa, u mnie jest to np. F8. Należy ten klawisz naciskać (może być nawet kilka razy, nie szkodzi) po teście karty grafiki, a przed rozpoznawaniem/montowaniem przez bios twardych dysków, CD, nagrywarek itp. Kiedy pojawi ci się menu, wybierasz ten drugi dysk (nazwa producenta dysku itp.) I to by było na tyle!

jeśli sie ograniczyłeś do lakonicznej odpowiedzi , to równie dobrze mogłeś nic nie pisać , tym bardziej jeśli nie używasz linuxa ,

do Gedi

problem w tym że na mojej płycie głównej nie ma możliwości wykrycia - dodania drugiego dysku twardego [F8]

M@rek , tu użyj do tego linuksowego lilo lub gruba. W Internecie jest naprawdę całą masa opisów jak je skonfigurować. Jka nie znajdziesz w Internwecie (musiałbym naprawdęchyba wcale nie szukać) to w linuksowej konsoli wpisz sobie man lilo lub man grub. Tam jest wszystko świetnie opisane, łącznie z przykładami.

Załamujesz mnie, znalezienie odpowiedzi zajęło mi około 30 sekund

http://newbie.linux.pl/?id=article&kategoria=2&show=16

http://jakilinux.org/pierwsze-kroki/ins … ramowania/

To krócej od pisania tego posta :wink:

Żeby rozwiać wątpliwości, mam linuksa. Od ponad roku przeszłem przez różne dystrybucje.