Dwa systemy - sterowniki

Witam,

Zamierzam zainstalować na osobnych partycjach Windows Xp 32 bit i Windows 7 64 bit. Czy w takim wypadku będę musiał osobno instalować sterowniki sprzętu pod W. XP 32 bit i W. 7 64 bit? Nie będą się ze sobą "gryzły? Jeśli nie, to instalować je na tych samych partycjach co odpowiednie systemy ( sterowniki do W. 7 na partycji z W. 7 a sterowniki pod XP na partycji z XP)

Przy okazji - mam dysk 500 GB niepodzielony na partycje. Czy powinienem go podzielić przy instalacji XP, czy mogę uczynić to później, za pomocą wygodnego programu?

Sterowniki zawsze instalujesz dla każdego systemu oddzielnie no i chyba we wszystkich przypadkach instalujesz je na partycji systemowej, nie ma możliwości wyboru. No i dlaczego mają się “gryźć”? Przecież w użyciu w danej chwili będą tylko jedne bo tylko jeden system jest uruchomiony.

W przypadku Windows 7 jest duża szansa, że system będzie miał do większości urządzeń wbudowane sterowniki (lub dociągnie je sobie z Windows Update) po instalacji systemu ewentualnie zaktualizujesz część do nowszych wersji.

Pamiętaj, że najpierw musisz zainstalować starszą wersję potem nowszą, a nie odwrotnie aby uniknąć zbędnego bawienia się z plikami systemowymi. (Tym sposobem będzie miał możliwość wyboru przed załadowaniem systemu - “Starsza wersja systemu Windows” bądź “Windows 7”.

Ze sterownikami jest tak jak kolega wyżej napisał, dla każdego systemu osobno.

Przed instalacją zbootuj program GParted i z jego pomocą sformatuj cały dysk i podziel na partycje, oczywiście dla każdego systemu osobno i najlepiej jedna osobna na dane (w przyszłości kiedy chciałbyś robić “format” to takie rozwiązanie pomoże Tobie uniknąć zbędnego kopiowania danych na przenośnie nośniki, kopiujesz je na dodatkową partycję).

Pozdrawiam.

Niestety nie wiem jak zbootować ten program ;( A nie mogę najpierw zainstalować XP na niepodzielonym dysku a następnie podzielić go programem Paragon Partition Manager 2010 ( nie ingeruje on w pliki, nie kasuje ich przy tworzeniu partycji)?

Jeśli nie mogę, to może utworzę partycje przy instalacji XP bo jest taka opcja?

Musisz nagrać program na płytę, uruchomić ponownie komputer i gdy ukaże Tobie się ładowanie biosu należy otworzyć BOOT MENU i wybrać CD-ROM, nacisnąć dowolny klawisz i HOP! :slight_smile:

Ok jestem coraz bliżej. Ściągnąłem program Gparted i mam go w 1 folderze. Teraz muszę utworzyć płytę bootowalną … np za pomocą CDburner XP? Ten poradnik jest dobry http://www.searchengines.pl/index.php?s … entry41305 ?

Najpierw mam formatować dysk czy po utworzeniu partycji formatować każdą z osobna? Po zdjęciach widzę że każdą można sformatować do ntfs, fat itp. Pod systemy jaki system plików mam wybrać? NTFS ? Partycję na dane też NTFS?

Co Ty kombinujesz!? Ściągnąłeś GpartEd w postaci obrazu płyty (rozszerzenie ISO), nie rozpakowujesz go (pewnie zrobiłeś to za pomocą WinRar), nie robisz z niego jakiegoś folderu, to już jest gotowy obraz płyty botującej i nie musisz już go tworzyć.

W CDBurnerXP wybierasz “Nagraj obraz ISO” wskazujesz ten jeden plik i nagrywasz. To wszystko.