Dwa systemy - sterowniki

(Kolarzrs) #1

Witam,

Zamierzam zainstalować na osobnych partycjach Windows Xp 32 bit i Windows 7 64 bit. Czy w takim wypadku będę musiał osobno instalować sterowniki sprzętu pod W. XP 32 bit i W. 7 64 bit? Nie będą się ze sobą "gryzły? Jeśli nie, to instalować je na tych samych partycjach co odpowiednie systemy ( sterowniki do W. 7 na partycji z W. 7 a sterowniki pod XP na partycji z XP)

Przy okazji - mam dysk 500 GB niepodzielony na partycje. Czy powinienem go podzielić przy instalacji XP, czy mogę uczynić to później, za pomocą wygodnego programu?

(Cedar) #2

Sterowniki zawsze instalujesz dla każdego systemu oddzielnie no i chyba we wszystkich przypadkach instalujesz je na partycji systemowej, nie ma możliwości wyboru. No i dlaczego mają się “gryźć”? Przecież w użyciu w danej chwili będą tylko jedne bo tylko jeden system jest uruchomiony.

W przypadku Windows 7 jest duża szansa, że system będzie miał do większości urządzeń wbudowane sterowniki (lub dociągnie je sobie z Windows Update) po instalacji systemu ewentualnie zaktualizujesz część do nowszych wersji.

(Mskitek) #3

Pamiętaj, że najpierw musisz zainstalować starszą wersję potem nowszą, a nie odwrotnie aby uniknąć zbędnego bawienia się z plikami systemowymi. (Tym sposobem będzie miał możliwość wyboru przed załadowaniem systemu - “Starsza wersja systemu Windows” bądź “Windows 7”.

Ze sterownikami jest tak jak kolega wyżej napisał, dla każdego systemu osobno.

Przed instalacją zbootuj program GParted i z jego pomocą sformatuj cały dysk i podziel na partycje, oczywiście dla każdego systemu osobno i najlepiej jedna osobna na dane (w przyszłości kiedy chciałbyś robić “format” to takie rozwiązanie pomoże Tobie uniknąć zbędnego kopiowania danych na przenośnie nośniki, kopiujesz je na dodatkową partycję).

Pozdrawiam.

(Kolarzrs) #4

Niestety nie wiem jak zbootować ten program ;( A nie mogę najpierw zainstalować XP na niepodzielonym dysku a następnie podzielić go programem Paragon Partition Manager 2010 ( nie ingeruje on w pliki, nie kasuje ich przy tworzeniu partycji)?

Jeśli nie mogę, to może utworzę partycje przy instalacji XP bo jest taka opcja?

(Mskitek) #5

Musisz nagrać program na płytę, uruchomić ponownie komputer i gdy ukaże Tobie się ładowanie biosu należy otworzyć BOOT MENU i wybrać CD-ROM, nacisnąć dowolny klawisz i HOP! :slight_smile:

(Kolarzrs) #6

Ok jestem coraz bliżej. Ściągnąłem program Gparted i mam go w 1 folderze. Teraz muszę utworzyć płytę bootowalną … np za pomocą CDburner XP? Ten poradnik jest dobry http://www.searchengines.pl/index.php?s … entry41305 ?

Najpierw mam formatować dysk czy po utworzeniu partycji formatować każdą z osobna? Po zdjęciach widzę że każdą można sformatować do ntfs, fat itp. Pod systemy jaki system plików mam wybrać? NTFS ? Partycję na dane też NTFS?

(Cedar) #7

Co Ty kombinujesz!? Ściągnąłeś GpartEd w postaci obrazu płyty (rozszerzenie ISO), nie rozpakowujesz go (pewnie zrobiłeś to za pomocą WinRar), nie robisz z niego jakiegoś folderu, to już jest gotowy obraz płyty botującej i nie musisz już go tworzyć.

W CDBurnerXP wybierasz “Nagraj obraz ISO” wskazujesz ten jeden plik i nagrywasz. To wszystko.