Dwa systemy

(Lorun) #1

chciałbym mieć ddwa systemy

Windowsa XP i windowsa 98/Me

i tak w tej chwili mam win98 i czy jakbym teraz zainstalował XP to czy win98 by sie skasował czy nie

(Bukosss) #2

Możesz z menu instalatora WinXP wybrać opcję drugiej instalacji, na innej partycji. Po takowym zainstalowaniu będziesz miał dwa systemy do wybory niezależnie. Ps. W ramach późniejszej wygody polecam zostawić format plików na FAT32, żebyś miał dostęp z 98ki.

(aju) #3

Nie skakuje się pod dwoma warunkami!

Będzie to zupełnie nowa instalacja, a nie uaktualnienie.

Będzie ona na innej partycji (inna niz ta na 98).

W momencie gdy instalator zapyta Cie o konwersje na ntfs, daj nie i zostań przy fat32.

(Kosior6) #4

Zrób tak.

Przy uruchomionym systemie Win98 włóz do napedu płytke z WinXp i kliknij opcję Zainstaluj System. Następnie w pierwszym oknie po otworzeniu sie kreatora intsalacji zamiast Uaktualnienie(zalecane) kliknij Nowa instalacja(zaawansowane). I dalej klikasz cały czas Dalej->. Komputer uruchomi Ci sie ponownie i przejdzie mto trybu Dosowego tam wybierasz partycje na której ma być zainstalowany system mozesz ją zformatować na system plików NTFS lub Fat32 jesłi chcesz miec dostęp do Tej partycji z pod Win98 to zformatuj ja na fat32 a jeśłi ma być niewidoczna pod win98 to NTFS tylko pamietaj zeby wybrac inna partycje niz ta na której zainstalowany jest win98 nastąpi kopiowanie plikow i reset kompa. Uruchomi sie jz w kreatorze i potem to juz z górki pamietaj tylko zeby wybrac jezyk polski(progeamisty) wrazie czego pisz do mnie na gg albo na PW

Pozdrawiam

(Lorun) #5

a jak mam jedną partycje to co mam zrobić

(JNJN) #6

Najlepiej zgrać dane,skasować tą partycję,utworzyć dwie i je sformatować.

Na partycji C zainstalować WIN98SE - system plików FAT32.

Na partycji D zainstalować XP - system plików FAT32 lub NTFS.

Przy starcie kompa będziesz miał systemy do wyboru.

Lub użyć programu np PM8.0 i utworzyć nową partycję D.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=25048

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic ... 6&start=30

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic ... 694#231694

(Kosior6) #7

Zrób tak.

Zgraj wszystkie dane na drugi dysk lub na płytki CD lub DVD.

Zdejmij FDISKIEM te jedna partycję i załóż najlepiej 3 partycję 2 np po 7 gb na systemy a reszte daj na 3 na dane.

A jesli nie umiesz Fdiskiem to albo Partition magic 8 albo Paragon Mount Everythin 3.5 (darmowy program) poprostu dograj partycję:d

(Lorun) #8

ludzie niehcce mi sie bawić w kopiowanie danych

poprostu chce wiedziec czy jk w tej chwili mam win98 to czy jak zainstaluje na tej samej partycji(bo tylko jedną mam) win xp to czy win 98 bedzie działał czy nie

(Kosior6) #9

Aha jest taka możliwośc podwójny rozruch na jednej partycji ale zadko kiedy sie to udaje poczytaj o tym na googlach ale wątpie żeby się to udało a jesli nie hcesz kopiowac danych to Partition Magicem 8 poprostu zrób drugą zpod windosa i wtedy danych nie muszisz kopiować

(Taddek8) #10

To co ktoś ma to zrobić za ciebie?Dwa xp na pewno chodzą na jednej partycji , przy '98 na 100% którys wywali błąd , jak nie od razu to po pewnym czasie.

(Kosior6) #11

No wlasnie i z tym jest problem. Niekoniecznie ten błąd wywali ale jest to bardzooooo prawdopodobne co prawda win98 obsługuje podwójny rozruch ale cos z blędami będzie

(JNJN) #12

Chodzić XP powinien - choć tego nikt nie wie , nie praktykuje się tego że instaluje się dwa systemy na jednej partycji i już.

Próbuj,ale i tak radzę zgrać ważne dane wcześniej.

Zabootuj kompa z płyty CD z XP i instaluj,zmień przy instalacji katalog docelowy z WINDOWS na np WINDOWSXP.

Jak wszystko pójdzie dobrze,przy rozruchu kompa będziesz miał wybór WIN98SE lub XP.

(Kosior6) #13

no dokładnie tak zrób ale jeszcze po tym nie bedziesz miał wyboru menu systemów poniewaz bootloader próbuje wczytywac system z drugiej partycji więć musisz jeszcze uzupełnic bootloader'a

Poszukaj o tym na goglach bo nie wiem jak wyglada bootloader kiedy sa 2 systemy na jednej partycji.