Dwa systemy

chciałbym mieć ddwa systemy

Windowsa XP i windowsa 98/Me

i tak w tej chwili mam win98 i czy jakbym teraz zainstalował XP to czy win98 by sie skasował czy nie

Możesz z menu instalatora WinXP wybrać opcję drugiej instalacji, na innej partycji. Po takowym zainstalowaniu będziesz miał dwa systemy do wybory niezależnie. Ps. W ramach późniejszej wygody polecam zostawić format plików na FAT32, żebyś miał dostęp z 98ki.

Nie skakuje się pod dwoma warunkami!

Będzie to zupełnie nowa instalacja, a nie uaktualnienie.

Będzie ona na innej partycji (inna niz ta na 98).

W momencie gdy instalator zapyta Cie o konwersje na ntfs, daj nie i zostań przy fat32.

Zrób tak.

Przy uruchomionym systemie Win98 włóz do napedu płytke z WinXp i kliknij opcję Zainstaluj System. Następnie w pierwszym oknie po otworzeniu sie kreatora intsalacji zamiast Uaktualnienie(zalecane) kliknij Nowa instalacja(zaawansowane). I dalej klikasz cały czas Dalej->. Komputer uruchomi Ci sie ponownie i przejdzie mto trybu Dosowego tam wybierasz partycje na której ma być zainstalowany system mozesz ją zformatować na system plików NTFS lub Fat32 jesłi chcesz miec dostęp do Tej partycji z pod Win98 to zformatuj ja na fat32 a jeśłi ma być niewidoczna pod win98 to NTFS tylko pamietaj zeby wybrac inna partycje niz ta na której zainstalowany jest win98 nastąpi kopiowanie plikow i reset kompa. Uruchomi sie jz w kreatorze i potem to juz z górki pamietaj tylko zeby wybrac jezyk polski(progeamisty) wrazie czego pisz do mnie na gg albo na PW

Pozdrawiam

a jak mam jedną partycje to co mam zrobić

Najlepiej zgrać dane,skasować tą partycję,utworzyć dwie i je sformatować.

Na partycji C zainstalować WIN98SE - system plików FAT32.

Na partycji D zainstalować XP - system plików FAT32 lub NTFS.

Przy starcie kompa będziesz miał systemy do wyboru.

Lub użyć programu np PM8.0 i utworzyć nową partycję D.

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=25048

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … 6&start=30

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … 694#231694

Zrób tak.

Zgraj wszystkie dane na drugi dysk lub na płytki CD lub DVD.

Zdejmij FDISKIEM te jedna partycję i załóż najlepiej 3 partycję 2 np po 7 gb na systemy a reszte daj na 3 na dane.

A jesli nie umiesz Fdiskiem to albo Partition magic 8 albo Paragon Mount Everythin 3.5 (darmowy program) poprostu dograj partycję:d

ludzie niehcce mi sie bawić w kopiowanie danych

poprostu chce wiedziec czy jk w tej chwili mam win98 to czy jak zainstaluje na tej samej partycji(bo tylko jedną mam) win xp to czy win 98 bedzie działał czy nie

Aha jest taka możliwośc podwójny rozruch na jednej partycji ale zadko kiedy sie to udaje poczytaj o tym na googlach ale wątpie żeby się to udało a jesli nie hcesz kopiowac danych to Partition Magicem 8 poprostu zrób drugą zpod windosa i wtedy danych nie muszisz kopiować

To co ktoś ma to zrobić za ciebie?Dwa xp na pewno chodzą na jednej partycji , przy '98 na 100% którys wywali błąd , jak nie od razu to po pewnym czasie.

No wlasnie i z tym jest problem. Niekoniecznie ten błąd wywali ale jest to bardzooooo prawdopodobne co prawda win98 obsługuje podwójny rozruch ale cos z blędami będzie

Chodzić XP powinien - choć tego nikt nie wie , nie praktykuje się tego że instaluje się dwa systemy na jednej partycji i już.

Próbuj,ale i tak radzę zgrać ważne dane wcześniej.

Zabootuj kompa z płyty CD z XP i instaluj,zmień przy instalacji katalog docelowy z WINDOWS na np WINDOWSXP.

Jak wszystko pójdzie dobrze,przy rozruchu kompa będziesz miał wybór WIN98SE lub XP.

no dokładnie tak zrób ale jeszcze po tym nie bedziesz miał wyboru menu systemów poniewaz bootloader próbuje wczytywac system z drugiej partycji więć musisz jeszcze uzupełnic bootloader’a

Poszukaj o tym na goglach bo nie wiem jak wyglada bootloader kiedy sa 2 systemy na jednej partycji.