Dwie dystrybucje na jednej partycji - jest to możliwe?


(czeper) #1

Witam,

czy istnieje możliwość zainstalowania dystrybucji linuksa obok innej, na jednej partycji? Chciałbym w ten sposób zainstalować PLD. Szukałem już w sieci, znalazłem jeden artykuł, ale jest on napisany dość chaotycznie i niezrozumiale. Jakie są wady takiego rozwiazania?


(adam749) #2

Niezaleca się instalowania 2 OSów na 1 partycji, bo będzie duży śmietnik i nie będziesz wiedział co od czego jest.


(fastman92) #3

Wiadomo, ale czy można dwa Linuxy? Wiem, że Windowsy można.


(Kolmar) #4

Można, tylko po co instalować dwa linuchy na jednej partycji.


(czeper) #5

Skoro mówisz, ze można, to podaj linki.


(Morietto) #6

oczywiście że można xDD ja tak miałem :slight_smile: najpierw instalujesz jedną a potem drugą xD tylko nie formatujesz partycji i przywracasz punkt montowania spowrotem na "/"

Ja miałem inaczej bo drugi system operacyjny miałem w woluminie home, ale robiłem to tylko i wyłącznie dla eksperymentu :slight_smile:


(czeper) #7

I jak działały te systemy?


(Yadmiral) #8

A jak mogą działać dwa mózgi w jednym łbie..? Proste - zaczynają się zwalczać. (niby żartem, ale jednak serio...)


(Morietto) #9

nie zdąrzyły :slight_smile: bo nie pobawiłem się nimi xD ale prawda.. może pojawić się mnóstwo konfliktów związanych z konfiguracją nowego systemu :slight_smile: bo w końcu zmieniasz jądro.. jeden z systemów może przestać działać :slight_smile: ja np. po instalacji 2.6.26 nie miałem dźwięku :slight_smile: pomerdałem troszkę w alsie, poinstalowałem i nie mam dźwięku na starym kernelu xD ale i był kłopot z odtwarzaczami i kilkoma programami.. :slight_smile: 2 distra na jednej partycji to rozwiązanie wielce niepraktyczne :confused:


(Yadmiral) #10

APROPO (po polskiemu ) gothmori [bo niemogę już więcej zagnieździć w odpowiedzi]:

A w (Boże, pomiłuj!) Windzie robi się chyba jeszcze gorszy bajzel. Nawet Wielki Bill napisał - możecie zainstalować innego windowsa na tej samej patrycji, ale za skutki nie odpowiadam!


(Morietto) #11

yadmiral , ogólnie moim zdaniem w erze wirtualizacji tego typu oszczędność to poroniony pomysł :slight_smile: dlatego m.in. w komentarzach na db.pl tak krzyczę na vistę której praktycznie na wirtualnej maszynie nie ma co odpalać ;] chyba że ma się jakiś suuuper mocny procek i z 4 gb ramu..


(Yadmiral) #12

Co do Visty (a znam ją tylko z komputerów moich znajomych, ale potestowałem przyzwoicie) masz zupełną

rację. Co prawda trochę zmieniam temat, ale uważam, że, nigdy dotąd nie spotykane w dziejach, zmuszanie ludzi do korzystania z tego produktu, powinno buć karane więzieniem na Czukotce. Amen. W knajpach

nie można palić, a w domach (i firmach) nie można używać systemów, jakich by się chciało. To jest dopiero

komunizm, o jakim Marks'owi się nie śniło! !!


(nintyfan) #13

Pewnie jakieś rozwiązanie z chroot by podziałało. Musiałbyś dla drugiego systemu przygotować oddzielny katalog boot, zmodyfikować odpowiednio ramdysk początkowy(program chroot lub coś podobnego powinno już tam siedzieć, musisz tylko odnaleźć miejsce jego wykorzystania i dopisać do końca ścieżka_do_instalacji_drugiego_systemu). Następnie dodajesz wpisy dla drugiego systemu w /boot/grub/menu.lst(drugi_system/boot/... nie musisz ruszać) i po sprawie :wink: . Tak to przedstawia się teoretycznie. Sam nie próbowałem, więc lepiej nie próbuj. Aha.. I jeszcze przypadkiem nie aktualizuj jajka na swoim drugim systemie, ani czegokolwiek związanego z ramdyskiem rozruchowym(np. narzędzi do jego stworzenia), bo cała iluzja pójdzie z dymem.


(matiit) #14

eee tam...

Najpierw dystrybucja pierwsza...

A później swoja, wszystko kompilowane przez siebie z innymi prefiksami, tak że by był /usr_new /etc_new itp itd...

Wszystko się da... ale po co?


(czeper) #15

Chodziło mi raczej oto, żeby w istniejacej dystrybucji w katalogu głównym utworzyć katalog np. "/pld/" , a

nastepnie zainstalować system właśnie w tym katalogu i tak ustawić, by sytem widział katalog "/pld/" jako swój katalog główny. Tylko jak to zrobić?


(mati75) #16

Nie da się.


(Kynski) #17

czeper..

Może nie koniecznie pld, ale możesz poczytać o chroot.

Kaka' o tym pisał.


(czeper) #18

Dzięki