Dwie oddzielne sieci (na jednym serwer na drugim router)

Witam,

 

Sytuacja wygląda tak.

Posiadamy jedną sieć lokalną do której jest podłączony serwer (windows serwer 2003) i oczywiście dostęp do internetu. Sieć jest bez wifi dla pracowników.

Chciałbym zrobić nową sieć oddzielną wifi do użytku dla klientów.

 

Nie chciałbym tykać tego co jest, czyli posiadamy router thomson speedtouch 510, który jest podłączony do swicha, a nastepnie do serwera. Na serwerze są ustawione sztywne adresy IP dla dwóch kart sieciowych.

 

Moje pytanie.

Czy mogę do swicha podpiąć router, który stworzy mi oddzielną podsieć z dostępem do internetu?

 

Nie chciałbym nic mieszać w obecnej konfiguracji, gdyż jak możecie się domyśleć sieć na razie działa, a jak tkne serwer, który ledwo co działa i nie można na nim praktycznie nic zrobić to może jeszcze być gorzej, zresztą tam użytkownicy logują się do domen, czego właściciel nie chce zmieniać.

 

Czy to będzie działać i nie będzie problemów?

Czy mogę w dhcp ustawić zakres do 192.168.1.1 - .100 a na nowym 192.168.1.101 - 200.

Czy serwer nie będzie kolidował z tym? Z góry dziękuje za odp.

Ten switch jest zarządzalny? Jeśli nie, to zamiast podpinać router do switcha, podepnij bezpośrednio do routera.

lankann , zapoznaj się, proszę, z tym tematem i stroną, a następnie - korzystając z przycisku Edytuj (na dole pierwszego posta po prawej stronie) i opcji Użyj pełnego edytora - popraw tytuł wątku tak, by mówił konkretnie o problemie. Poprawnie zatytułowany wątek zwiększa szansę na uzyskanie szybkiej pomocy. Zignorowanie tej prośby będzie skutkować przeniesieniem tematu do kosza.

Pozdrawiam,

Dimatheus

 

Sytuacja wygląda tak: internet jest podłączony do innego swicha niezarządzalnego, który jest podłączony później do swicha srw224g 1.1 (który chyba jest zarządzalny). A jak pisałem zależy mi na tym aby nie tykać obecnej machiny. Czy niec się nie stanie, jak podepne teraz modem do routera i później do swicha tego niezarządzalnego?

Jak nie chcesz tykać to okej, ale ja bym wydzielił sieć dla gości na switchu zarządzalnym poprzez wydzielenie osobnego VLANu. Klientów i router z osobną siecią podpinasz do osobnego VLANu i po kłopocie. System na serwerze z czasem też wypadałoby wymienić, chyba że chcecie później odpowiadać za wycieki danych.

Tak, ten SRW224G jest przełącznikiem zarządzalnym.

Zakupiłem 3 routery, które pełnią funkcję AP.

Mają odbierać i wzmacniać sygnał przez wifi. Pierwszy dodatkowo pełni role routera.

 

Ale mam problem wszystko działa ebz szyfrowania z szyfrowaniem już laprtopo i inne urządzenia nei chcą działać.

 

Konfiguracja jest taka:

Router1: 192.168.1.2

Router2: 192.168.1.3

Router3: 192,168.1.4

 

Wszystkei mają maskę: 255.255.255.0

Dodatkowo SSID wszystkie mają takie same, tak samo kanały.

DHCP jest tylko na pierwszym do którego mam wpięty kabel RJ-45 w złącze wlan.

 

Tak jak pisałem problem jest jak zaszyfruje hasłem to wówczas nei działa.

Routery: TP_Link_TL_WR841N

 

Czy coś doradzicie, szukałem nawet alternatywnych softów, czy to pomoże.