Dwurdzeniowy procesor - ile GHz

Witam,

Nie wiem jak to jest z dwurdzeniowymi procesorami. Czy mój dwurdzeniowy procesor, który ma 1,86 GHz, ma łączną częstotliwość taktowania 1,86 GHz, i każdy z rdzeni ma 0,93 GHz, czy też 1,86 to moc jednego rdzenia, a łączna częstotliwość taktowania to 3,72 GHz?

Twój procesor ma taktowanie 1.86GHz i ma dwa rdzenie. Taktowania rdzeni się nie sumuje (były słuchy, że Intel robił AHT - odwrotność HyperThreadingu, miało się łączyć taktowanie rdzeni tworząc jeden bardzo mocny - ale niestety).

*1.86GHz miał z tego co pamiętam Intel Core 2 Duo E6300 (miałem takie coś, fajnie się kręciło).

Czyli mam procesor o taktowaniu 1,86 x 2?

PS: Mój procesor to Intel Pentium

Tak. A dokładnie mówiąc Twój procesor posiada 2 rdzenie i każdy z nich pracuje z częstotliwością 1.86GHz. Jak już napisał kolega hajper , to w żaden sposób się nie sumuje.

Lecz jeśli aplikacja wykorzystuje 2 rdzenie wtedy obliczenia wykonywane są 2 razy szybciej (teoretycznie z prędkością 3,72GHz).

Wzrost wydajności jest zauważalny.

Jest to ta sama zasada co przy pamięciach DIMM oraz DDR.

Pamięci DIMM o tej samej częstotliwości są 2 razy wolniejsze niż pamięci DDR ze względu na pracy w podwójnym kanale oraz wykonywaniu operacji na zboczu niepadającym.

Oczywiście, ze jest widocznie szybciej, ale nie jest to 2x razy szybciej. Wystarczy CineBench odpalić i widać, że max wzrost to jakieś ~1.85x prędkości jednego rdzenia. Pod warunkiem, że aplikacja je wykorzystuje.

Pozwolę sobie na małą dygresję. Koledze chyba się pomyliły pojęcia, ew. odsyłam do wikipedii.

No i właśnie niestety wzrost wydajności wprost proporcjonalnie do ilości układów/jednostek jest tylko z założenia. I tak jak zostało napisane teoretycznie pamięci DDR mają być dwa razy szybsze od SDR.