Dynamic DNS, Ubuntu Server 11.04, router - jak skonfigurować


(Łukasz14) #1

Witam serdecznie! Stworzyłem sobie na virtual boxie wirtualną maszynę na której zainstalowałem Ubuntu Server 11.04. Zainstalowałem na niej LAMP oraz PHPma i ISPConfig 3, wszystko dobrze działa, tylko mam problem z konfiguracją DNSów. Udostępniam ten serwer poprzez DMZ i po wpisaniu adresu ip wszystko działam, lecz chciał bym ustawić DNS'y na tym serwerze (mam zainstalowanego BIND9) tylko nie wiem jak to zrobić. Na routerze mam włączoną opcję DHCP, czytałem, że pomocne przy tym było by aby ustawić DDNS i/kub skonfigurować statyczne ip na linuxie, tylko jak to zrobić? Z góry dziękuję za pomoc :slight_smile:


(roobal) #2

Stałe IP możesz przypisać albo na routerze, jeśli tenże posiada opcję rezerwacji adresów IP dla adresół MAC, albo ustawić w Linuksie IP ręcznie spoza zakresu adresów przydzielanych przez DHCP routera. DDNS konfigurujesz w routerze. Natomiast tutaj masz opisane w miarę jasno konfigurację Binda http://linux.howto.pl/artykuly,linux-20-27-0.html

Pozdrawiam!


(Łukasz14) #3

A jak to zrobić? Router to TP-LINK WR340G. Tutaj jest panel admina tego routera: http://www.tp-link.com/simulator/TL-WR3 ... /index.htm .

Mógłbyś powiedzieć która to jest opcja i co w niej wpisać?

PS. Lepiej używać DNSów google czy może skonfigurować serwer DNS na swoim serwerze i swój adres ip podać jako DNSy (mam tylko jedno ip)?


(roobal) #4

DHCP>Adres Reservation>Add new i w polach MAC Address podajesz MAC wirtualnej karty sieciowej (znajdziesz w ustawieniach VBoksa), a w Reserved IP Address podajesz jakie IP ma być zawsze przypisywane do tej karty sieciowej.

Możesz też użyć DNSów dostawcy.

Pozdrawiam!


(Łukasz14) #5

roobal , a wtedy DNSy dostawcy wpisuje też w ISPConfigu? A te IP które mam podać tam w routerze to ma być ip wewnętrzne, tak?