Dysk 2,5" przestał być wykrywalny przez laptop

(kid_m) #1

Witam wszystkich.

Miałem jeden główny dysk w laptopie Sony Vaio VGN-FW11E. W systemie Windows 8.1 zainstalowałem sterownik (iaAHCI.inf z EP0000153368) dla trybu AHCI. Po restarcie cały komputer zawieszał się chwilę po uruchomieniu systemu, działał tylko w trybie awaryjnym. Nie potrafiłem tego cofnąć...

...więc przepiąłem ten dysk TOSHIBA MK2546GSX 250GB do innego komputera, był bez problemu wykrywalny, całkowicie go wyczyściłem (nowe partycje w systemie plików NTFS, format). Przełożyłem go do laptopa i ku mojemu zdziwieniu dysk nie był wykrywalny. Choć oczywiście pracował.

Zrobiłem coś innego. Przepiąłem dysk z powrotem do desktopa (odpinając wszystkie pozostałe dyski) i zainstalowałem na nim system operacyjny WinXP. Dysk działał prawidłowo, system również. Wróciłem z tym dyskiem do laptopa i przy uruchamianiu WinXP komputer się restartuje...

Z mojego doświadczenia wiem (ale mogę się mylić), że pomogłaby zmiana na tryb IDE. Problem w tym, że nie wiem jak to zrobić. Dlaczego? Ponieważ BIOS (a dokładnie Aptio Setup Utility) w moim laptopie nie oferuje takiej funkcjonalności, z tego co wyczytałem samodzielnie wykrywa i dostosowuje tryb pracy. Trzeba byłoby włączyć zaawansowane opcje, ale może moje myślenie idzie złym kierunkiem?

_ edit: _

po wejściu do BIOS czy raczej do Aptio Setup Utility (które uruchamia się po wpisaniu "Enter BIOS Password"...) jest tylko taka informacja "Hard Disk Drive: 250GB"; ponad to widać flagę Wndows XP podczas próby jego uruchamiania i system przez chwilę się wczytuje... ale

instalator Windows XP się uruchamia jednak nie wykrywa dysku "w komputerze rozpoznano następujące masowe urządzenia magazynujące: ", ponad to system "nie mógł określić typu co najmniej jednego masowego urządzenia magazynującego lub wybrano samodzielne określenie typu karty.";

_ moje przypuszczenia: _

• z poziomu Windows 8.1 zmieniłem opcję w BIOS która nie jest widoczna i/lub do której nie ma dostępu poprzez BIOS (Aptio Setup Utility); stało się tak poprzez zainstalowanie pewnych rzeczy *.inf i/lub poprzez usunięcie pewnych rzeczy w Menedżerze Urządzeń; miałoby to sens skoro na innym komputerze dysk jest (samodzielnie) wykrywalny przez instalator Windows i można na nim postawić system, który później bezproblemowo się uruchamia; być może rozwiązaniem będzie reset CMOS
    • na dysku pozostała GPT (na dysku były zainstalowane systemy: Vista, XP), spróbuję ją zmienić na MBR, możliwe że podczas mojej wcześniejszej zabawy coś usunąłem/uszkodziłem; ten punkt i wcześniejszy mogą być ze sobą powiązane

Proszę o wskazówkę

(Luz123) #2

Zainstaluj windowsa na nowo pod laptopem. Bo teraz już go “wykrywa”, choć nie wiem co miałeś dokładnie na myśli, pisząc o niewykrywaniu.

Instalowanie systemu pod innym sprzętem niż ma działać to zdecydowanie kiepski pomysł i nic dziwnego, że nie chce się uruchomić.

(kid_m) #3

przeedytowałem posta, może teraz wszystko brzmi jaśniej

(Luz123) #4

Brzmi tak samo. Dalej nie wiem czy dysk nie był widoczny w BIOSie czy przez instalator windowsa.

Ale to niczego nie zmienia.

WinXP nie ma SATA, trzebaby dograć mu sterowniki, co jest nieco kłopotliwe a co ważniejsze nie ma chyba sensu.

Jesteś w stanie w ogóle uruchomić instalator windowsa na tym laptopie?

(kid_m) #5

po wejściu do BIOS czy raczej do Aptio Setup Utility (które uruchamia się po wpisaniu “Ehter BIOS Password”…) jest tylko taka informacja “Hard Disk Drive: 250GB”; ponad to widać flagę windows podczas próby jego uruchamiania i system przez chwilę się wczytuje… ale

instalator windows xp się uruchamia, ale nie wykrywa dysku “w komputerze rozpoznano następujące masowe urządzenia magazynujące: <brak>”, ponad to system “nie mógł określić typu co najmniej jednego masowego urządzenia magazynującego lub wybrano samodzielne określenie typu karty.”;

(Luz123) #6

Był zdaje się już tutaj podobny temat przerabiany LINK Może popróbuj najpierw tam podanych sposobów.

Jak robiłeś ten format to usuwałeś partycję recovery?

(kid_m) #7

tak, usuwałem; niestety moje Aptio nie ma wielu opcji
(tylko 4 zakładki: Main, Security - jedynie ustawienia haseł…, Boot, Exit)
wszystko sprawdzone poza tym co jest w uaktualnieniu  posta

(KAZDAN63) #8

Jeżeli SECURE BOOT nie można wyłączyć to “zapomnij” o instalacji XP , VISTA i W7 .

Odinstalowanie sterownika w trybie awaryjnym (F8) z wierszem polecenia :

DEVMGMT.msc

ENTER

(kid_m) #9

nie jestem pewien co masz na myśli…

fabrycznie na FW11E jest/była VISTA

ALE prosze wyjasnij, bo poszedlem Twoim tropem… WinXP nie poszedl, Win7 nie poszedl, z kolei instalator Win8 znalazl dysk, system sie zainstalowal, udalo mi sie zrobic dzieki temu update BIOS choc niewiele to dalo; czy mozesz wyjasnic dlaczego tak jest?

(KAZDAN63) #10

Tak to jest z UEFI . Nie we wszystkich można wyłączyć SECURE BOOT , BIOS : CSM  , LEGACY i dlatego masz jak masz .

(Luz123) #11

Możesz jeszcze spróbować wejść do BIOSu z poziomu win8 i zobaczyć czy da się przywrócić do ustawień fabrycznych.

(kid_m) #12

Dziękuję za odpowiedzi :slight_smile:

Niemniej nie jest to dla mnie logiczne. Laptop Sony Vaio VGN-FW11E wyszedł chyba w drugiej połowie 2008, domyślnie instalowano na nim Linux lub Windows Vista. Obecnie na oficjalnej stronie Sony można pobrać sterowniki/oprogramowanie dla tego laptopa do systemów Vista, XP, 7. A nie można ich zainstalować? Tak jak pisałem udało mi się uaktualnić BIOS do wersji R0270Y0 (z końca 2009), która tak naprawdę dodaje chyba tylko 1 funkcję. To że w Aptio Setup Utility (BIOS) nie można nic zmieniać to jeden problem, większy jest taki: nie wiadomo jakie są ustawienia. Spróbuję jeszcze powalczyć, ale z tego co czytam na forach nic z tego nie będzie…