Dysk a instalacja windows XP

mam problem podczas intalki windows Xp:

mianowicie- mam 2 wersje XP- starszą i nowszą. nowsze jest SP3. a ja chcę tą straszą zainstalować. i podczas formatowania wstępnego przed instalacją pokazuje mi, że mam 130 giga na dysku. podczas gdy na prawdę mam dysk 640 giga. a ta nowsza wersja pokazuje prawidłowo.

o co chodzi?? :frowning:

dodam iż dysk jak i cały komp jest nowiutki -dysk jest-> WD Caviar SE16 640GB (ATA/300)

Bios wykrywa dyski do 150 GB.

Sprawdźto:Jak wejdziesz do biosa to masz zakładkę “Standart CMOS features”. Upewnij się, że przy pozycjach “IDE Primary Master”… “IDE Primary Slave…” itd masz wpis “auto”. Jeśli nic nie pisze to wejdz z osobna do ustawień każdego kanału i tam sprawdź.

Zobacz jwszcze czy na dysku jest jakaś zworka . przy starym systemie powinna zwierać dwa piny z napisem 150.

a moze masz nie przydzielone jakies meijsce na dysku do partycji

mam nie przydzielone. ale chodzi bardziej o to iż nowsze XP wykrywa całość dysku (640 GB) a starsze XP wykrywa tylko 130GB.

i nie wiem dlaczego.

spróbuję tego co pisze errata72. ale jeśli chodzi o zworki to nie wiem szczerze bo nie zaglądałem tam do dysku.

Masz starszą wersję biosu, która parwdobodobnie wykrywa do 136 GB. Prosze o aktualizacje jeśli jest dostępna.

nie no proszę Cię! :slight_smile: stary BIOS?? komp w piątek odebrany ze sklepu.

znalazłem taką poradę:

“czyli wrzucam płytkę z XP SP3 robię partycje, potem reset kompa, wkładam płytkę z XP zwykłym, dopiero wtedy robię format i instalke.”

tylko nie wiem czy zadziała.

bo ponoć XP SP1 wykrywają tylko małe dyski. dużych już nie.

Xp bez sp nie widzi dużych dysków .

Po instalacji trzeba zmienić wpis w rejestrze i sformatować w zarządzaniu dyskami .

Klucz rejestru: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\atapi\Parameters

Nazwa wartości: EnableBigLba

Typ REG_DWORD

Wartość(włączone): 1

Wartość(wyłączone): 0

czyli mówisz żeby nie dzielił na partycje dysku tylko zainstalował XP bez SP, potem wlazł w rejestr i pozmieniał?? a potem sformatować dysk C, czy wsio?

i będzie np partycja 50 giga z XP i druga duża partycja?

to zależy jak masz podzielony dysk

makAA , Określ partycję dla XP np 50GB, potem zainstaluj śmiało Windowsa nie patrząc, że brakuje ci parę GB. Po instalacji systemu znajdziesz swoje brakujące GB w zarządzaniu dyskami.

hmmm, problem jest gdzie indziej ak6.

podczas robienia partycji i formatowania XP wykrywa mi tylko 130 giga. robie sobie partycje tylko 50 gb na winde. tam sie ladnie wsio cacy instaluje. wchodzę do windowsów już zainstalowanych i robię sobie nową partycje. tylko że on wykrywa mi pozostałą część- czyli 80gb. a powinien 590gb wykryć.

no chyba żeby zrobić potem tak jak pisze mysz 1.

pytanie do mysz 1- a jak nie mam tej wartości EnableBigLba w rejestrze to mam ją sobie utworzyć?

najlepiej zainstaluj SP2 a potem SP3. wtedy będzie ci wykrywać pozostałą część dysku.