Dysk ATA Segate Baracuda 160GB 8mb wolno chodzi

Prosze pomóżcie :smiley: Mój dysk Segate kupiłem w X-KOM tydzien temu. Zainstalowałem na nim Xp Prof z Dodatkiem SP3. I gdy wlancza sie ekran powitalny to dysk dziwnie szwankuje i musze odczekac jakies 15s zeby się uruchomiły ikony w pasku zadan bo pulpit odrazu rusza:( oto mój sprzęt XP PROF SP3,Athlon 2000+,ram 1024 good ram,karta grafiki nvidia geforce 7600GS ASUS 256mb AGPX8,Płyta główna ASUS A7V8X-X,dysk segate 160GB 8mb nówka powiedzcie co mam zrobić:) :smiley:

użyj jakiegoś programu do diagnostyki, np. HD Tune, HDDLife, HDD Health (dostępne tutaj)

Zrób optymalizację systemu:

viewtopic.php?t=76580

oraz wg tego: KLIK optymalizację startu programem BootLog XP.

Co do HD Tune, podaj dane z zakładek: Info oraz Health.

dobra zrobiłem HD Tune. W zakładce Error Scan wszystkie pola zielone, W zakładce Healt Status Ok,Power on time 37,W zakładce Info Buffer 8192kb Standard ata/atapi7 Supported UDMA MODE 5(Ultra ATA/100)Active UDMA mode 2(Ultra ATA/33)Pojemnośc 149.1(160gb) W zakładce Benchmark Transfer Rate Minimum 11.7mb/s,maks 28.2mb/s Awerage 23.7mb/s Acces Time 17.3 ms,Burst Rate 19.9mb/s i z cpu cos sie dzieje bo ostatnio mialem 30% a teraz 99.4% ale to nie zmienialo szybkosci dysku ,Temperatura przeciętnie nie przekracza 40 stopni. :slight_smile:

Wejdź do menedżera urządzeń, rozwiń kontrolery IDE ATA/ATAPI i odinstaluj wszystkie kanały, po czym włącz na nowo komputer. Poczekaj aż system wszystko zainstaluje na nowo. Potem w HD Tune sprawdź pole Active UDMA (w Info).

Ale czy do instalowania będzie mi potrzebna płyta?

Nie, nic nie będzie potrzebne.

No Ok ale nic to nie dało:(

Co zrobić? Może chodzi tutaj o grzebanie w biosie :frowning: niewiem

W biosie załaduj ustawienia zoptymalizowane (Load Optimized Defaults). Czy dysk jest podłączony kablem 80 żyłowym?

Potem w menedżerze urządzeń, otwórz kanał IDE do którego podłączony jest dysk i w ustawieniach spróbuj przełączyć dysk na pracę w trybie Ultra DMA 5

co to jest kabel 80 żyłowy? :]

Kabel ATA-33: http://www.avc.siedlce.com/allegro/ata33.jpg

Kabel ATA-66/100/133: http://image.ceneo.pl/data/products/1728017/product.jpg

(kolor nie ważny). Ten drugi ma zdecydowanie więcej i mniejszych żył. W ata-33 żyłka ma około 1-1.5mm

ja mam chyba ten drugi kabel poniewaz nie ma 1 dziurki we wejsciu.

Czy jest różnica gdy kabel ma wszystkie dziurki czy też nie ma jednej?

Informacje podstawowe

Format: 3,5"

Interfejs: ATA

Pojemność: 160GB

Cache (MB): 8

Obroty na minutę: 7200rpm

Kod: ST3160815A

Seria: Barracuda 7200.10

Informacje techniczne

Transfer wewnętrzny (MB/s): 85

Średni czas dostępu (ms): 8.5

Głośność (dB): 30

Oto parametry mojego dysku :slight_smile:

Ja mam Kabel bez 1 dziurki ale żyła ma 1,1-5 mm. Może powinienem kupić Kabel ATA 100?

Dzięki temat do zamknięcia :slight_smile: kupiłem szelkę 80 żyłową ATA 133 i pomogło :slight_smile: