Dysk Compact Flash CF-IDE. Warto?

Witam,

W akcie ataku na nowe technologie postanowiłem, że chcę odczuć namiastkę SSD w swoim - wysłużonym już - komputerze.

W tym celu zamierzam kupić płytkę CF-IDE, wrzucić w nią karte Compact Flash i rozkoszować się…

No właśnie czym? Szczerze mówiąc CF-IDE nie zapewnia nawet połowy transferu jaki daje normalny dysk SSD, choć i tak jest wyraźnie szybszy (zależnie od karty CF) od zwykłego dysku (uwzględniając transfer i czas dostępu).

Mam kilka pytań do wtajemniczonych:

Zamierzam kupić kartę o pojemności 4GB i uczynić z niej dysk systemowy. Czy 4GB wystarczą dla WinXP na partycje systemową? Czy mogę mieć problemy z zainstalowaniem systemu na takiej karcie (podobno nie) ? Czy Linux (a konkretnie nowe Ubuntu) również chętnie na nią wskoczy?

Niestety 8GB jest ponad 2 razy droższa niż 4GB i budżet jej nie wytrzyma.

Jest jeszcze kwestia jaką karte wybrać. Osobiście najbardziej podoba mi się ta:

http://allegro.pl/item351485557_salon_lexar_cf_4gb_udma_x300_najszybsza_wawa.html

jednakże korzysta z - nieznanej mi - technologii UDMA i nie mam pojęcia czy będzie współgrać z pochodzącą z allegro płytką CF-IDE.

Z góry dziękuje za wskazówki,

Macenty.

tak… możesz jeszcze nawet odchudzić go nLite… mój windows zajmował 300mb na płytce i 500mb na dysku :wink:

Czy 4GB wystarczą dla WinXP na partycje systemową?

z palcem w …

Czy Linux (a konkretnie nowe Ubuntu) również chętnie na nią wskoczy?

spytaj na specjalistycznym dziale tego forum.

Szczerze mówiąc daruj sobie taką zabawę, kup porządny tradycyjny dysk za 150 zł możesz kupić szybki cichy dysk SG.

Proszę zmienić temat postu na konkretny, opcja edytuj i popraw.JNJN