Dysk i DVD na jednej taśmie [Solved]

Witam, kupiłem sobie nowy komputer (nowy-sprzet-ale-czy-dzialal-prosze-rade-t344739.html) złożyłem go samodzielnie, zainstalowałem oprogramowanie itd, mam nastepujący problem: mam tylko jedno wejscie na taśme (nie znam fachowej nazwy, taka szara, potrzeba jej aby podpiąć dysk ATA i stacje DVD) lecz gdy podepne obydwie częsci naraz komputer nie widzi żadnej z nich, gdy podpinam osobno (np samo DVD lub sam dysk) to wszystko jest ok. W płycie głownej nie mam 2 wejsc na taśme jest niestety tylko 1. prosze o pomoc w rozwiazaniu problemu lub wytlumaczenie mi, jezeli nie da sie tak podlaczeyc, dlaczego tak jest. Z góry dziekuje za pomoc

Zworki w urządzeniach ustawione prawidłowo? Jedno powinno być ustawione na MASTER a drugie na SLAVE.

Może uszkodzona taśma? Ile żył ma ta taśma? Najlepiej aby miała 80 a nie 40.

jak ustawiłeś zworki?

To prawdopodobnie kwestia odpowiedniego ustawienai zworek (master, slave). Poza tym, nie zalecane jest podłączanie urządzeń typu dysk twardy/napęd cd-dvd na jednej taśmie, gdyż wtedy szybsze urządzenie, w tym wypadku dysk, zostanie zwolniony do prędkości tego wolniejszego (ATA/66).

thx wszystkim za odpowiedzi. Jeżeli taki podłaczenie ma mi zwolnic dysk to jednak zrezygnuje z tego i podłącze sam napęd, bo dysk nie jest mi konieczny. Taśma jest 80 żylowa. odpowiednie ustawienie zworek dało zamierzony efekt ale i tak zostane przy tym aby był sam napęd.

Ale to najczęściej dysk jest szybszy od CD/DVD (chyba, że dysk to jakaś staroć) czyli możesz go podłączyć spokojnie razem. A tym bardziej jeśli to dodatkowy dysk to nie masz czym się przejmować.

Chyba nie przeczytałeś dokładnie tego, co napisałem. Dysk prawdopodobnie ma ATA/100 lub ATA/133. Napęd DVD natomiast ATA/66. Teraz, podłączając do na jednym kanale, dysk będzie również pracował jako ATA/66, co skutecznie ograniczy jego transfery.

flaszer , Przeczytałem dokładnie i się zgadzam. No to co z tego, że spowolni transfer? Lepiej jak będzie nawet wolniejszy podłączony jako dodatkowy niż dysk ma leżeć nieużywany w szafie. Odpowiadałem na post flaszera , aby mu wyjaśnić, że w tym przypadku nie musi robić tak jak ma zamiar a temu co napisałeś nie zaprzeczam;-)