Dysk pracuje na "pusto"

Witam. Mam następujący problem. Gram w Couter-strike’a i nagle FPS mi się sypie do 12, LED od dysku czerwone jak krew, wszystko się zacina. Trwa to ok 10 minut po czym spokój. Na godzine/10godzin/5dni/inne. Zatem mam następujące pytanie:

Jak mam sprawdzić co robi mój dysk? Czego szuka, co zapisuje, co odczytuje, i wszystko inne co może być powodem takiej masakry?

Dla przykładu napiszę, że od wyłączenia CS do włączenia FF i wejścia na forum DP minęło ok 8minut.

Sprzęt:

AMD semptron 2800+ 64bit 1,608Mhz

512MB DDR

Pozdrawiam.

Sheaker

Mam wrażenie, że wtedy system indeksuje dysk, spróbuj wyłączyć. Ponadto niedużo ramu więc wszystko trzymane jest w pliku wymiany (musi coś dograć, więc zrzuca ram na dysk). Wyłączasz CS, więc przywraca pulpit i inne, z tego pliku.

Zobacz też w jakim trybie pracuje dysk w menedżerze urządzeń->kanałach IDE (to może Tobie znacznie zwalniać wszystkie operacje). Dodatkowo zdefragmentuj dysk.

Albo jest zainstalowana jakaś wyszukiwarka z indeksowaniem. Albo program antywirusowy.

Antywirus - NIS 2007

jakaś wyszukiwarka - eee… raczej brak.

Indexowanie plików wyłączone.

Co do trybu pracy dysku twardego: Proszę wybaczyć ale nie wiem jak sprawdzić.

Przypominam że wcześniej (przez całe kurde 2 lata) nie miałem takich problemów… zaczęło się z miecha temu.

No i mimo wszystko jakiś program który mi sprawdzi co robi mój dysk i najlepiej przygotuje log z takim czymś…

Ściągnij: http://forum.idg.pl/index.php?setskin=1 … pic=122702

daj zrzut z zakładki Info

Cosik_ktosik, wybacz ale całkowicie nie rozumiem ocb, temat dot karty graf. Intel GMA 950,

Co to ma do rzeczy?

PS. jeżeli się mylę i ma coś to bardzo proszę o wybaczenie.

EDIT. PS

I dodatkowo zapytam. Program do testowania portu od myszki PS/2??

Przy małej ilości ramu, dane są przechowywane w pliku wymiany. A zatem, wychodząc z gry CS system przywraca dane z tego pliku. W Twoim przypadku powrót do trybu 2D (pulpit) trwa dość długo (pisałeś o włączaniu przeglądarki i wejściu na DP). Jeżeli dysk twardy przestawiony został w wolniejszy tryb pracy (np PIO, zamiast DMA), wtedy odczyt z pliku wymiany będzie następował niezwykle wolno. A zatem system wróci do normalności po długim czasie (przywróci zawartość pamięci).

Do tego warto zdefragmentować dysk, zwiększyć plik wymiany.

Masz 2 dyski? Warto wrzucić na jeden i na drugi część pliku wymiany, co by operacje były szybsze.

Do tego defragmentacja rejestru http://www.larshederer.homepage.t-online.de/erunt/

czyszczenie rejestru(jv16power tools). Do tego jaką masz karte grafiki? Zintegrowaną? Jak tak to przydziel jej mniej pamięci co automatycznie więcej idzie na operacje, które nie potrzebują wydajności grafiki.

edit. I tak jak kolega wyżej pisze, brak pamięci i system korzysta z pliku wymiany.

Jak sprawdzić?

Prawy na mój komputer:właściwości:sprzęt:menedżerze urządzeń:kanałach IDE: i pokolei do właściwości wchodzisz i sprawdzasz ustawienia zaawansowane ma być na dma.

Wracając do tematu.

Mam 2 dyski twarde.

C:\ - dysk pod złącze IDE 40Gb

D:\ - dysk pod złącze SATA 160Gb

Na obu dyskach ustawiony mam rozmiar pliku wymiany na 1536Mb (od 1536mb do 1536mb).

dalej

Tryb pracy na wszystkich dyskach to DMA.

Optymalizacja rejestru zrobiona.

Na noc zostawię defragmentację.

Dziękuję.

Sprawdź jeszcze w HD Tune, w którym trybie pracuje ten dysk (zakładka Info) i czy jest to maksymalny dostępny tryb? Na dole ekranu Supported (tryb maksymalnie wspierany) oraz Active (tryb aktualny).

UDMA Mode 5 (Ultra ATA/100)

Zarówno aktywny jaki i dozwolony.

A tak wygląda wykres wydajności pracy dysku… aż się boje…

screen

Dodam że dwie największe przerwy były po krótkiej chwili nieruszania myszą i wraz z jej ruszeniem kończyły się.

A mógłbyś zrobić skanowanie na błędy w HD Tune (zakładka error scan) lub nawet (dokładniej i lepiej) programem MHDD (musiałbyś zrobić zdjęcie efektu skanowania). MHDD pozwala na prezentację czasów odczytu wszystkich sektorów dysku, przez co jest lepszy. Wada, trzeba nagrać na płytę CD.

Czy ten zaprezentowany wykres wydajności, był wykonany po defragmentacji?

Dodatkowo podaj informacje SMART z zakładki health w HD Tune (daj zrzut).

Co do tych dziwnych zachowań myszy, daj na początek odczyt temperatur z programu Everest+Ultimate+Edition+4.50.1330 (w nim komputer->czujnik). Wysokie temperatury mogą wpłynąć na wymuszenie spowolnienia procesora.

Dobra.

Najpierw na noc zostawię defragmentację a jutro rano włączę skanowanie sektorów. Nie mogę nagrać płyty.

A co do myszy to raczej miałem na myśli fakt że jakiś proces windowsa/nortona zaczyna jakieś skanowanie czy cóś… przecież spowolnienie odczytu miało miejsce po spoczęciu kursora przez kilkanaście sekund.

SCREEN

W dniu 09.07.2008 , o godzinie 12:38 został dopisany post przez Sheaker

EDIT

Defragmentacja zrobiona, skanowanie błędnych sektorów w HD Tune zrobione i nie znalazło żadnych błędów.

A podaj jeszcze te odczyty z everesta.

Nie da rady, brak napędów CD :smiley:

Ale do everesta nie potrzeba CD, on jest do sprawdzania sprzętu, w tym temperatur i napięć (link podałem wcześniej, ściągasz w programie komputer->czujnik).

SCREEN

Wybacz, nie zrozumiałem;)