Dysk Samsunga - okropnie się grzeje, pomocy!

Kupiłem ostatnio dysk Samsunga Spinpoint 80GB 7200 8MB. Dysk jest dobry, szybki, całkiem ichy… ale… Coś jest nie tak z temperaturą. Kupowałem ten dysk ze względu wlasnie na niską temperaturę. Samusng miał byc chłodny. Tymczasem mam cały czas 41-43 stopnie a czasami nawet dochodzi do 45! !!

Co się dzieje? Dlaczego tak jest? temaperature sprawdzałem na Speedfan oraz Everest.

Aha… Komp ma otwarta jedną sciankę obudowy. Wiec tym bardziej powinien byc dysk chłodny…

A w ogóle j aka temperatura jest szkodliwa dla dysków?

hmm, a jak bardzo obciążasz ten swój dysk?

Ja mam temperature 37 stopni C, przy normalnej pracy kompa, przez caly dzien, przy zamknietej obudowie. Napewno temperatura wzrasta przy uruchamianiu gier wymagajacych przesylu dużej ilosci danych, itp.

Zawsze możesz kupic “plecki” z wentylami na twardego, jeżeli Ciebie tak bardzo niepokoi ta temperatura. :wink:

Najlepiej temperatura dysku nie powinna przekraczać 40 stopni,ale to tylko teoria wszystko zależy od dysku,modelu i producenta.

Należy mu zmienić miejsce zamocowania lub zastosować dodatkowe chłodzenie.

Piszą że max w czasie pracy to około 48 stopni,ale np dyski WD lubią mieć i chwilową temperaturę 52 stopnie.

Ale zasada obowiązuje ta co pisałem temperatura dysku około 40 stopni.

Możliwe że dysk uszkodzony,musisz zmierzyć mu temperaturę ręcznie termometr cyfrowy z czujnikiem i pommiar bezpośrednio na dysku w kilku miejscach,bo możliwe że jest przekłamanie w odczycie temperatury.

Możliwe również że masz słaby lub kiepski zasilacz.

W moim Maxtor’ze temp. osiąga max 42stopnie… tzn. taką zanotowałem odrazu po wyjściu z bardziej wymagających gier … jest cacy

Do obniżenia temperatrury stosuje się http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=7154 odpowiednie wentylatory podczepiane pod dysk

sb.jpg

Dysku nie obciazam wcale. Jest to moj dysk systemowy i po jakiejs 30 minutach od uruchomienia kompa osiąga temperature 41-43 stopni przy normlanej pracy (internet, teksty, muzyka).

Zmniec miejsce mocowania? Hmm no nie wiem. Specjalnie wlozylem go jako pierwszy od dołu naped. Zaraz nad tym samsungiem jest Caviar 40GB. O ile pamietam to gorace powietrae się unosi do góry a wiec najlepiej dla samsunga byloby gdyby on byl w najnizszej kieszeni. I tak jest. A jednak temperatura jest tak wysoka. To co zamienic te dyski miejscami?

Co do dodatkowego chłodzenia - to ta nakładka która proponujecie mi się chyba nie zmieści. No bo niby gdzie? To jest montowane pod spod dysku czy na gore dysku?

Co do zasilacza to niedawno wymienilem mojego starego Codegena na markowy Chieftec GPS-360EB-101A.

A gdzuie mozna kupić i za ile ten cyfrowy termometr?

chyba mamy przyczynę :wink:

to jest najgorsze co moze byc napęd pod napędem, one nawzajem się od siebie grzeją spróbuj je rozdzielic i sprawdz wtedy temperaturę :wink:

Ok dobre. Tylko ze sa tylko dwa sloty na dyski twarde. Gdzie wlozyc tego drugiego?

Na dnie obudowy? Tam jest troche kabli właczajacych kompa., reset itd. Bedzie ciezko.

Aha i mam jedzze jedno pytanie przy oakzji. Czy dysk mozna polozyc na dnie obudowy na materiale z babelkami (takich z kopety listownej na delikatne rzeczy). Czy tez nie mozna kłasc dysku na czyms takim?

Połóż dysk na dnie kompa albo wkręć go w kieszeń 5,25 (wiem ze tak nei powinno sie robić bez specjalnych sanek ale ja tak robie i moje dyski nie mialy jeszcze kolizji - poza jednym ale to dlatego ze za bardzo o niego dbalem :stuck_out_tongue: )

można,

można również kupić kieszeń na HDD która mieści się w slocie 5.25 czyli od CD, koszt najtańszej to:29zł

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=15630

zalety:

+dodatkowy chłodzący wentyl

+łatwy sposób wyciągnięcia i przeniesienia dysku

można kupić również specjalny adapter:

http://allegro.pl/show_item.php?item=58661990

pod port USB:

zalety:

+szybki demontaż

+więcej miejsca w obudowie, dysk możesz położyc poza obudową

+mozesz zdemontowac bezpiecznie podczas pracy Windowsa

wady:

-cena (50zł)

-jak nie masz USB 2.0 to za słaby transfer plików

-dysk nie widoczny w biosie/dosie dopiero w Windowsie

raczej nie, najepiej byloby ją dać na takiej gąpce jak płyta główna jest pakowana i reszta podzespołów również :wink: wytłumi to drgania dysku

no to byłoby wszystko :wink: