Dysk SATA II i Windows

Witam!

Mianowicie mam nowy komp z dysk z serialem SATA II. I tutaj pytanie. Czy podczas instalacji Windowsa (jeszcze to w BIOSie) komp zobaczy mój dysk tak jak to jest w dyskach ATA300 (czy jak im tam). Bo kiedyś czytałem, zę potrzebne są specjalne sterowniki do tego rodzaju dysków.

Więc jak to jest naprawdę?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Powinien zobaczyć dysk, bo Windowsy mają stery do kontrolerów SATa w płycie głównej (tyczy się PCetów)

W lapkach czasami trzeba integrować sterownik z płytą Windowsa.

Obecnie posiadam dysk na SATAII i zarówno Vista jak i Xp widzi dysk bez dodatkowych sterów.

Zawsze można w Biosie->Integrated peripherals->zmienić tryb pracy SATA Mode z Ahci na IDE.

Ok. Dziękuję :slight_smile:

Zależy też jaką masz pojemność dysku, jeżeli więcej niż 120GB to “czysty” Windows Xp, bez żadnego SP zintegrowanego nie zobaczy całego dysku, będziesz musiał mieć co najmniej Windows Xp SP1/2/3 :slight_smile:

To jeszcze zależy jaki masz chipset na płycie :slight_smile: Nie wszystkie płyty widzą dyski. Dotyczy to zarówno laptopów jak i desktopów.

Przykładowo: płyty Gigabyte mają chipset, którego XP bez żadnych zewnętrznych sterowników widzi = widzi dysk SATA.

Spróbujcie to samo z chipsetem NVIDIA :slight_smile: powodzenia - bez sterowników nie zobaczy.

Nie wiem jak XP SP3 ale myślę, że tak jak sp2 nie widział tak w sp3 też nie będzie takiej opcji… choć może się mylę :slight_smile:

Ja mam chipset nForce 550, i xp widzi normalnie mojego Seagate’a 320GB :slight_smile:

Mam m.in. płytę Asrock K8 Upgrade-NF3 na nForce 3-250 i dyski SATA bez sterowników chodzą bez najmniejszych problemów, nawet o pojemności 750GB. Bios widzi dyki normalnie, Windows również.

To jak już piszecie co komu ile widzi to ja się dołączę. Mi XP widzi tyle ile jest czyli 596GB

Każdy dysk nawet 999TB będzie widzieć. Jak już ma nie widzieć to zależy od Service Packa (SP). Bez SP nie zobaczy tyle, ale już SP1 zobaczy więcej, a SP2 jeszcze więcej.

Co do Visty to ona zobaczy każdy HDD bez SP, bo Vista była pisana wtedy gdy już były duże dyski, a nie max 500MB-20GB (jak XP).

nie wiem czy myślimy o tym samym :slight_smile: chodzi o instalację Windows z czystego Windows XP nie jestem pewien czy taki XP SP2 tak sobie zobaczy dysk SATA skoro nie ma obsługi wszystkich chipsetów ( popatrzcie na wątki dot. instalacji XP na laptopach z dyskami SATA) takie to oczywiste nie jest!