Dysk SATA III - nie satrtuje mobo

witam

w dniu dzisiejszym zakupiłem Dysk WD 1TB model: WD10EALX

posiadam płytę główną socket 775 MSI P43T-C51 która SATA III nie posiada ale jak wiadomo SATA III jest kompatybilna wstecz

po podłączeniu dysku nie mogę nawet wejść normalnie do biosu - dyski wydaje dziwny dźwięk jak by chciał wystartować a nie może

komputer wisi na ekranie startowym - do biosu można wejść po odczekaniu 6 minut (tyle czasu stara się go wykryć )

i w biosie jest tylko “[]” zamiast opisu jaki dysk wykrył

ogólnie go nie wykrywa jest tylko ten znaczek

wersja BIOS wgrana najnowsza jaką wypuścił producent

co można zrobić żeby zaczęło to działać __ ??

Ta wsteczna kompatybilność zależy właśnie od płyty głównej, dlatego w większości przypadków można na dysku zworką ustawić kompatybilny tryb pracy - sprawdź w dokumentacji w którym miejscu trzeba tą zworkę umieścić. Jeśli po tym zabiegu dysk nie wystartuje, znaczy że jest padnięty.

zworka nie pomaga - ustawienia zworki sprawdzałem z tą stroną i według schematu powinna być na “5,6” (schemat do starszych dysków ale na samej górze pisze ze też do mojego dysku się go stosuje)

http://wdc.custhelp.com/app/answers/det … 400#jumper

czyli wszystko wskazuje na to że dysk należy zareklamować

Albo sprawdzić na innym kompie, bo czasem po prostu zdarza się, że dany sprzęt nie jest ze sobą kompatybilny, chodź powinien.

Btw. jesteś pewien, że złącza sata na płycie masz sprawne?

obecnie mam drugi dysk też firmy WD 640GB SATA II

i on działa poprawnie - więc uszkodzone porty SATA nie wchodzą w grę

A jesteś pewien że dysk nie jest uszkodzony?

A czytać to ty umiesz?

Zanim wepniesz dysk, sprawdź czy wszystkie kanały SATA są włączone w BIOS-ie. Sprawdź też kabelek sygnałowy (może to on jest uszkodzony). Jak zasilasz ten dysk z zasilacza… przez SATA czy przejściówkę MOLEX --> SATA (sprawdź czy MOLEX dobrze łączy) ??

wszystko technicznie jest ok

tzn

zasilacz to chiewftec 450W

a ja odpinam dysk który w tej chwili użytkuje i na jego miejsce podpinam nowy …

więc… jutro zgłaszam reklamacje a w między czasie zamawiam dla siebie samsunga 1TB w wersji F3 - dla znawców tematu wiadomo co to za sprzęt jest i jak on w testach wychodzi :slight_smile:

byłem zwolennikiem WD ponieważ nigdy na tej firmie się nie zawiodłem a dyski mi służyły latami

ale przyszła pora wrócić do samsunga - zobaczymy co to będzie