Dysk sata jak zmienić bios

Tu, najpierw napisz jak są ustawione. Dałem Ci instrukcję?

No to XP z SP3 też musi i zobaczymy czy instalator wykryje dysk? kolejny problem?

Masz sprawny napęd 1.44 MB i sprawną dyskietkę 1.44 MB?

ok no i tam nie ma IDE RAID :frowning:

dysk jest dobry bo był na innym kompiku tylko go wyczyściliśmy żeby przepiąć do tego

tak mam instrukcję, ale ona mi za bardzo nic nie daje bo zwyczajnie nie wiem jaka opcję wybrać chyba muszę kupić nowy komputer ale i tak dziękuję Ci za pomoc =D>

Dodane 08.11.2013 (Pt) 20:41

Napęd i dyskietka są sprawne.

Problem w tym, że mnie to już przerasta. :frowning:

Na razie bios zostaw jak jest,ewentualnie napisz mi ustawienia w tych pozycjach i próbuj.

Zacznijmy od początku, powiedz dlaczego płytka z windowsem teoretycznie zawirusowana ruszyła, a ta “nowa” nie - przy tych samych ustawieniach. Dodam że z tej “nowej” system był instalowany na innym komputerze.

Wyczyściłam dysk SATA podłączyłam dobrymi kabelkami, uruchamiam płytkę wg bootowania w biosie, bios widzi dysk, napęd itd. a mimo to nie rusza “nowa” płytka a stara “zawirusowana” tak. Czy Bios może być zawirusowany??

Po wyjęciu baterii na ponad 10 minut, nie pytał mnie o datę i godzinę ale ustawienia advanced boot features się zmieniły.

Jeśli płyta XP z SP2 rusza, to uszkodzona lub inne jest płyta XP z SP3 - trzeba inną.

Data i godzina biosu się nie zresetowała bo:

  • nie odłączyłaś zasilania 230V od kompa

  • za krótko wyjęta bateria z płyty, nieraz w niektórych płytach trzeba 1 h lub dłużej, możesz użyć zworki i zresetować bios napięciem, ale lepiej baterią.

Jak coś pisz - wszystko da radę zrobić.

A czy możesz opisać mi jak resetować bios tym napięciem??

Powtórzę operację z kabelkiem zasilania i zobaczymy :wink:

mam płytkę: win sp 2 (prawdopodobnie z tym trojanem - ponieważ on zawsze jest po formacie)-ta płytka ewentualnie “rusza”, mam płytkę win xp sp2 która nie startuje ale z której był stawiany system na innym komputerze, mam płytkę z win xp sp 3 (którą docelowo pragnę zainstalować), która obecnie nie startuje - ale - raz wgrał się z niej system jeszcze na dysku ATA jednak na dysku D bo nie miałam kroku formatowania tylko sam wybrał instalator dysk D i która to była skopiowana na pendrive metodą kopiuj wklej i z której też był “prawie” postawiony system na C, bo nie dawało się skopiować pliku bootvid.dll. Ogólnie mam powody sądzić że dysk Ata był coś nie tak, po wyczyszczeniu gparted (live cd) zostawało i tak 4gb czegoś - uważamy że wirusa. Rzuciłam ten dysk na bok. Podpięłam dysk sata czyściutki (wyczyszczony gparted), wszystko podłączone jak trzeba i właśnie dzieje się tak jak opisuję z tymi płytkami.

Oczywiście, że będę próbować do ostatniej nadziei uruchomienia go, ale łapki opadają gdy człowiek się nie zna a nie ma jak oddać do specjalisty. Czuję że to tylko jakieś ustawienia gdzieś trzeba przestawić #-o

czyli robię manewr z baterią - pamietając o kablu - mam go odłączyć również od komputera jak rozumiem? :oops:

potem w biosie w integrated peripherals ustawiamtak jak jest na stronie 34 instrukcji od Ciebie ? tylko IDE Function setup - enter - Ide raid disabled potem serial ata 2 disabled (w tym głównym oknie integrated peripherals), ustawiam odpowiednie bootowanie w advanced boot featuries - mogę dać tylko cd-rom ?? wszędzie ?? :roll: wkładam win sp 3 uruchamiam ponownie i musi startnąć ?? :slight_smile:

Wszystko masz napisane,po ponownym resecie i ustawieniu biosu i zapisaniu Save w sekcji Standard CMOS Featuries ma być widoczny napęd i dysk i wtedy powinno być OK i jeśli będzie dobra płyta XP z SP3, uruchomi się instalator XP i albo ruszy pełna instalacja poprawnie, albo nie wykryje dysku i wtedy napiszesz.

Tak co całej zabawie w biosie ma być w sekcji:

Jak nie znajdziesz, to po resecie biosu opcja będzie na Disable,czyli OK.

Po resecie biosu, opcja ustawi się na Enable i przestaw ją na Disable i zobaczymy co to będzie?

Po zmianach Save i sprawdź ponownie, czy bios widzi napęd i dysk, gdyby nie widział dysku, opcję ta co wyżej ustawisz na Enable i zapiszesz bios Save i znów sprawdzisz, czy bios widzi dysk, jak widzi jest OK.