DYSK SATAII- b.duże wahania transferu, komputer działa wolno

(Grzesiek695) #1

Witam. Wczoraj kupiłem nowy dysk Seagate ST3500418AS. Po instalacji windowsa xp (który instalował się wyjątkowo długo) zauważyłem że cały system pracuje wolno. Sprawdziłem dysk w HDTune i zauważyłem bardzo duże wahania transferu:

W tle nie pracowały żadne programy które mogłyby zafałszować wynik.

Nie wiem czy to wina dysku, czy płyty głównej czy może windowsa?

Proszę o pomoc :frowning:

Model płyty głównej: Gigabyte EG41MF-S2H

Procesor: INTEL DUAL CORE E5300

GRAFIKA ASUS HD4670

DYSK SEAGATE Seagate ST3500418AS 500GB

(Gural7) #2

wyciągnij wszystkie zworki z dysku ,na zdjęciu http://www.seagate.com/images/support/e ... _block.gif masz pokazane miejsce Jumper Block i z tamtąd wyciągnij zworke,bo może ta zworka blokuje tryb SATA II i płyta działa pod SATA I i spowalnia jego prace.

-- Dodane 28.05.2010 (Pt) 20:17 --

http://dyski.cdrinfo.pl/benchmark/hdtun ... 62-204.png ,wykres powinien wyglądać podobnie do tego,czas dostępu masz podobny ale no właśnie masz te wachania.

(Grzesiek695) #3

Sprawdzałem zaraz po kupnie dysku i żadnych zworek nie było włożonych. Boje się, że będę musiał oddać dysk na gwarancje. :frowning:

(Gural7) #4

Sprawdzałeś HD tune czy dysk nie ma żadnych bad sectorów ? ,dziwne że dysk nowy i takie dziwne anomalie,ewentualnie masz płyte Gigabyte więc popatrz czy masz powłaczone opcje HDD S.M.A.R.T i czy są jakieś opcje odpowiadające za szybkość dysku,jeśli nie znajdziesz żadnych opcji to użyj kombinacji w biosie [CTRL] + [F1] do pokazania ukrytych opcji i wtedy ich poszukaj,no z mojej strony tyle,jak dla mnie dysk nowy powinien być sprawny i masz prawo kupić sprawny więc oddaj na gwarancje by dali tobie nowy bo to normalne zdaża się że trafia się kupić trefny okaz.

(Grzesiek695) #5

W BIOSIE sprawdzałem i niby wszystko jest ok. Nawet resetowałem ustawienia biosu i tak nic nie pomogło. Pewnie będę musiał oddać dysk na gwarancje.

-- Dodane 29.05.2010 (So) 9:28 --

Skanowanie na badsektory trwa okropnie długo. Jeden sektor skanuje się około 10 min.

-- Dodane 29.05.2010 (So) 11:19 --

przechwytywaniequ.jpg

Rozumiem że w takiej sytuacji dysk nadaje się jedynie do oddania na gwarancje?