Dysk SATAII i podłączenie

Witam

Czy jest sens w próbowaniu podłączenia dysku twardego Hitachi Deskstar 7K250 (160GB, 8MB, SATA300) do płyty głównej, która ma tylko SATA??

To jest oczywista oczywistość, że ma to sens :slight_smile:

Dysk będzie pracował z prędkością SATA I

hmm może przedstawie swój problem w większym zarysie :wink:

Mam płytę ECS KV2 Extreme, do tej pory używałem dysku na ATA, postanowiłem iść z duchem czasu i wymieniłem go na SATAII.

Moja płyta ma dwa kontrolery SATA

  1. VIA 8237 i z tym mam problem, gdyż gdy podłączyłem dysk pod niego, komputer zawieszał mi się na planszy z biosem, podejrzewam, że to jakieś ustawienia w biosie, ale za cholere nie mogłem dojść jakie. Ma może ktoś jakieś sugestie???

  2. SiS 180 - na razie działa, właśnie na nim stawiam system.

Moje nowe pytanko brzmi czy ma sens próbowanie podłączenia na kontrolerze VIA czy nie ma to znaczenia i zostawić w spokoju na SISie??

zostaw na sis-ie.

bo wydajniejszy czy za dużo grzebania??

A ustawiłeś zworkę na tryb pracy SATA I w dysku?

nie mam takiej zworki w Hitachi Deskstar 7K250

pod SISem działa dysk, a w VIA się nie uruchamia - chyba przez BIOSa

Mam tę płytę i podobny problem: http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=176235

Mój dysk posiada zworkę wymuszającą SATA I ale to nic nie daje - to ina chipsetu VIA (poprawili to zdaje się w rewizji 8237R). U siebie zostawiłem dysk jednak na VIA, ze względu na *DUŻO* szybszy zapis przy hibernacji; na SiS trwało to wieki. Po prostu przy cold-boot musisz pamiętać, żeby odczekać chwilę, zrobić ręcznie reset i po tym dysk powinien już być rozpoznany. Przynajmniej u mnie tak jest.