Dysk Seagate 500GB SATA 16B cache - problem

Witam! Posiadam tytułowy dysk i mam z nim małe problemy. Mam na nim postawiony system Windows XP i od jakiegoś czasu mam średnio raz dziennie zawiechy typu “błąd odczytu z dysku” nie wiem czym to jest spowodowane, dysk to seria 7200.12, słyszałem o błędnym firmware w serii 7200.11 ale podobno 7200.12 maja najnowszy firmware i powinno wszystko być ok. Drugi problem: chciałem zainstalować jako drugi system Windows 2000, podczas instalacji system wykrył z 500GB tylko 130GB, następnie widział uszkodzone partycje, nawet po sformatowaniu nie były one podpisane żadną literą i nie mogłem zainstalować tego systemu instalowałem go nawet zamiast XP na czystych partycjach i również bez skutku, próbowałem formatować partycje w systemie FAT32 i też nic. Co może być przyczyną takich problemów? Z góry dziękuje.

Jeśli wykrywa Tobie tylko 130GB to najczęściej oznacza, że masz Windowsa bez ServicePacka. Minimum muszisz mieć SP1. A czy BIOS wykrywa prawidłowo pojemność dysku? A jak formatujesz dysk to najlepiej w systemie NTFS.

BIOS widzi wszystko jak należy, Windows 2000 ma SP4

Ale Windows 2000 nie wykryje więcej niż 130GB nawet z SP4. Musisz mieć zainstalowanego Xp z SP1, ale jak już masz integrować Service Packa to zintegruj SP3.

No w porządku ale Windows 2000 nie widzi nawet partycji, wyświetla mi je niesformatowane lub uszkodzone i nie instaluje się w ogóle - to jest problem dotyczący systemu windows 2000, a problem w systemie xp jest taki że mam codziennie błąd odczytu z dysku, zawiesa mi sie system w trakcie prostych czynności i wtedy musze zrobić reset i po resecie mam błąd odczytu z dysku.

To normalne, musisz mieć przynajmniej Sp1 w Win XP, jak opisano wyżej. Są programy którymi da się go ‘wbudować’ w płytę.

Wydaje mi się że się nie rozumiemy, wiec napisze jeszcze raz. Jaki jest powód że nie mogę zainstalować Windowsa 2000 - ten system widzi partycje uszkodzone lub niesformatowane i posiada SP4. A windows XP ma SP2 i mam błąd odczytu z dysku.

Jaką masz płytę główną? Pytam bo może zwalone masz stery od sata? W starszych płytach przy instalacji trzeba było zapodać dyskietkę ze sterami przez F6.

ASUS P5KPL-AM z chipsetem Intel G31- to moja płyta główna

Zanieś dysk do znajomego i odczytaj SMART dysku i przeprowadź ScanDisk.