Dysk się spalił! dlaczego?

Nie wiem czy trafiłem z działem jesli nie prosze moderatora o przeniesienie…

Otóż dziś na moich oczach spłoną dysk nie wiem czego to jest wina… czy dysku czy może płyty głównej albo zasilacza. W hdd spaliła się elektronika wczoraj padła kość ram’u a przed wczoraj żeby odpalić PC musiałem wyjąc baterie z płyty głównej(nie wiem jak na to wpadłem). Zastanawia mnie czy te zdarzenia nie są jakoś powiązane… bo gdybym kupił nowy dysk nie chciałbym żeby też się spalił… chciałbym dowiedzieć się jak można sprawdzić przyczynę takich incydentów.

i zapobiec kolejnym wpadkom…

Ta płyta główna jest firmy MATSONIC

ms8137c+

v:2.O

Na 99.9% zasilacz. Uruchom zasilacz bez podłączenia go do komputera i sprawdź napięcia miernikiem: Awaryjne uruchamianie oraz sprawdzanie zasilacza.

skołuje miernik i sprawdze

jaki masz zasilacz ?? podaj markę ?? to on za pewne powoduje powolną agonię sprzętu, wymień go…

co do marki w tej chwili nie mogę powiedzieć… ale jutro go opiszę… zauważyłem że gdy dotknę obudowy to kopie mnie prąd… (nie ma uziemienia) może gdyby odizolować zasilacz od obudowy nie było by już takich problemów… zbadam go jeszcze miernikiem i porównam ze standardami atx…

Golden

na twoim miejscu pod żadnym pozorem nie włączałbym komputera do prądu, napisz konkretnie co to za zasilacz jak nie wiesz to zapodaj zdjęcie jego tabliczki.

LOGIC ATX

model: LC-V300ATX 300W

w tabelce jest opisane dla ilu “V” ma dawać “A”

potem podrzucę fotkę

Mam już “prawie” miernik jutro po szkole go obadam.

edit/

http://img13.imageshack.us/img13/7927/zasilaczgl5.jpg

heh mam dziwne pytanie nie jestem ogarnięty z tymi miernikami nie wiem jak go ustawić :smiley: na hotfixi’e pisze: “Na mierniku ustaw zakres 20-30V”

ja mam troszkę inny miernik niż oni i proszę o pomoc … miernik jest nie mój nie chciałbym zepsuć :smiley:

http://img403.imageshack.us/img403/5728/miernikjf1.jpg (fotka miernika)

Nie ma poco to coś tylko udaje zasilacz. Z miejsca do wymiany i wyrzucenia na śmietnik. Podaj obecną konfigurację komputera i może jeszcze czy masz w planach wymianę sprzętu wtedy zaproponujemy jakiś porządny zasilacz.

To jest komputer złożony wyłącznie do napisania pracy magisterskiej(moje stare graty oddaje) tylko straszne przygody z nimi mam… Miał być po jak najniższych kosztach…

CPU heh 1ghz 512 ram 128 karta graficzna Nvidia pod Office starczy :smiley:

zasilacz ten utrzymywał przez pewien czas mój PC tzn 2 rdzenie i tak dalej. Mam ochotę zbadać ten zasilacz jeśli trzyma dobre wartości mieszczące się w standardzie atx może coś jeszcze z nim wymyśle ale przedtem muszę wiedzieć jak ustawić miernik…

problem wyjaśniony jest w moim poprzednim poście po edit

poza tym technik informatyk będę… pfff więcej tu się nauczę niż na lekcjach przykre… a miernik to coś nowego :slight_smile:

Z tym zasilaczem to uwierz mi już nic nie wymyślisz.

ja bym ustawił na dcv (ale głowy uciąć se nie dam :lol: ) z zasilaczem można się pobawić choćby dla zabicia czasu ale jak nie jesteś w temacie to nawet nie próbuj bo jak będziesz próbował czy naprawiłeś to resztę kompa spalisz

Na pewno będzie DC- bo to prąd stały, AC- to zmienny. Chyba DVC, bo bym to rozszyfrował - DC- prąd stały, V - Volty, czyli napięcie. Ale również nie jestem pewien i nie wiem w jakim zakresie go ustawić :).

Golden_WZG-ustaw miernik na 20V na DCV. Na tym zakresie zmierzysz wszystkie napięcia w zasilaczu(po stronie wtórnej oczywiście). No i prawidłowo powkładaj przewody , do pomiaru napięć. Pozdrawiam.

a więc obadałem zasilacz wyniki są zgodne z standardami atx …

12v = 12,25 - 12,28

5v = 5,17 - 5,18

3v = 3,36 - 3,37

może to przebicie na obudowie tak degraduje PC

jeśli to możliwe to znam kogoś kto mi naprawi ten zasilacz…

chce zauważyć pewną zależność kiedy ten PC stał u mnie zawsze hdd sobie leżał albo na podłodze albo wisiał na sznureczkach (żeby nie hałasował:D) jak dałem go kumplowi poskładałem go w kupę i zaczęły się przygody :smiley: