Dysk sieciowy z systemem operacyjnym


(system) #1

Posiadam 21 komputerów. Czy jest możliwość utworzenia na dysku sieciowym 21 partycji i na każdej z partycji zainstalowanie systemu win xp, a następnie bootowanie każdego z moich 21 kompów z oddzielnej partycji na dysku sieciowym? Wyeliminowało by to potrzebę posiadania własnego dysku twardego przez każdy z 21 komputerów, a co za tym idzie zmniejszenie obudowy (obudowy będą ręcznie robione, dokładnie na wymiar), oszczędność (1 dysk zamiast 21) oraz jakaś tam zawsze energooszczędność.

Z góry dzięki za pomoc :slight_smile:

Nagiewont


(MaRa) #2

Niespecjalnie, Windows nie jest przystosowany do pracy poprzez sieć. Jeśli już, to jakaś odmiana serwerowa, ale i tak interfejs nie będzie zbyt płynnie wyświetlany.

Jednoczesne uruchomienie 21 Windowsów wymaga 21 maszyn wirtualnych, a jeden komputer może tyle nie wytrzymać, jeśli wytrzyma to za bardzo chodzić nie będzie.

Można użyć jednego systemu operacyjnego i 21 kont użytkowników, choć nie wiem jak XP dałby sobie z tym radę, licencja też nie pozwala na takie zastosowania. Może Windows Server (płaci się za licencję od każdego użytkownika i każdego dodatkowego procesora), albo linux, tam coś takiego jest czymś naturalnym.