Dysk SSD czy HDD

Witam, zamierzam złożyć nowy komputer, zastanawiam się nad dyskiem SSD o pojemności ok. 20 GB żeby postawić na nim system operacyjny, na dane przeznaczył bym zwykłego HDD jako drugi dysk. Moje pytanie polega na tym czy warto inwestować w SSD, kasa nie ma tu znaczenia, chodzi mi o wydajność, czy dyski SSD są naprawdę znacząco wydajniejsze (zapis/odczyt oraz szybkość pracy syst. operacyjnego na tym dysku) i co ew. byście mi doradzili/polecili ? Jeśli już to interesował by mnie SSD typu NAND SLC (Single level cell), który charakteryzuje się pięciokrotnie większą trwałością niż produkowane dziś układy flash.

Dużo wydajniejsze nie są (na dzień dzisiejszy) , poza tym

na system to może i starczy, ale zainstalujesz kilka programów i GTA4 i… i co? reszta gier już się nie zmieści, a przecież o to chodzi aby taka gra odczytywała się z SSD a nie HDD.

Dobry dysk SSD który jest wyraźnie szybszy od HDD oraz o pojemności 80GB to kwota ok 800zł, masz tyle?

Moim zdaniem narazie się nie opłaca [-X

Według mnie kupno dysku SSD to głupota. Jak chcesz mieć szybszy dysk to lepiej weź HDD WD VelociRaptor, chociarz tez jest drogi, ale ma większą pojemność.

SSD jest dużo szybszy i wszystko przyspiesza, tyle, że jest drogi i dla domowego użytkownika mało opłacalny.

powiedzmy że kupię 32 - 40 GB, wtedy mi się zmieszczą i gry, 10-u gier naraz instalował nie będę, jedna starczy :wink: 80 GB był by przesadą a kwotowo to mogę poświęcić do ok. 600 zł. więcej było by przesadą…

Ale SSD ma jedną niepowtarzalną zaletę - jest bezgłośny i przypuszczam że szybszy, jednak chciałem to skonsultować na forum bo moja wiedza na ten temat jest nikła…

Marioonlinemaster , w gazecie czytałem, przy teście SSD uruchamiali sysytem i start takiej Visty sporo wzrósł, nie pamiętam ile, ani jako to gazeta niestety.

albo kup SCASI albo SAS’A

http://pclab.pl/art31351-5.html

http://pclab.pl/art31351-6.html

Dysk z uwagi na cenne jak narazie można okreslić słowem “ciekawostka”.

Stosunek pojemność do ceny mówiąc krótko nie opłacalne.

gdyby prędkość zapisu była tak wysoka jak odczytu może jeszcze był by jakiś cień szansy ale tak to nie widzę sensu

Jeśli chodzi o partycje systemową to czas dostępu jak i odczyt są na pierwszym miejscu. Reszta siedzi w RAM’ie.

Dyski na tych złączach cechują się większą wydajnością i szybkością od SATA, SATA 2 i o ile ? Czy można podłączyć to to standardowej płyty głównej (obecnie M2N Sli deluxe) ?

przeglądałem dyski WD i nie widzę żadnych “veloci” …

http://www.komputronik.pl/Dyski_twarde/ … ,kat,3351/

no…a na skapiec.pl nie było … kurna bo nie spojrzałem na kod producenta :x

Wszystko piknie ładnie, ale miałem przyjemność a raczej nieprzyjemność słyszeć jak pracuje taki szybki dysk, jak system startował to aż mnie zęby zabolały…

Chyba pojadę jeszcze na moim starym wolnym HDD i poczekam aż stanieją te SSD do poziomu akceptowalnego …

Dodane 05.01.2009 (Pn) 19:24

Dzięki za przydatne linki :ok: