Dysk SSD czy HDD

(Onlinemaster) #1

Witam, zamierzam złożyć nowy komputer, zastanawiam się nad dyskiem SSD o pojemności ok. 20 GB żeby postawić na nim system operacyjny, na dane przeznaczył bym zwykłego HDD jako drugi dysk. Moje pytanie polega na tym czy warto inwestować w SSD, kasa nie ma tu znaczenia, chodzi mi o wydajność, czy dyski SSD są naprawdę znacząco wydajniejsze (zapis/odczyt oraz szybkość pracy syst. operacyjnego na tym dysku) i co ew. byście mi doradzili/polecili ? Jeśli już to interesował by mnie SSD typu NAND SLC (Single level cell), który charakteryzuje się pięciokrotnie większą trwałością niż produkowane dziś układy flash.

(Tokyoball) #2

Dużo wydajniejsze nie są (na dzień dzisiejszy) , poza tym

na system to może i starczy, ale zainstalujesz kilka programów i GTA4 i... i co? reszta gier już się nie zmieści, a przecież o to chodzi aby taka gra odczytywała się z SSD a nie HDD.

Dobry dysk SSD który jest wyraźnie szybszy od HDD oraz o pojemności 80GB to kwota ok 800zł, masz tyle?

Moim zdaniem narazie się nie opłaca [-X

(matti8) #3

Według mnie kupno dysku SSD to głupota. Jak chcesz mieć szybszy dysk to lepiej weź HDD WD VelociRaptor, chociarz tez jest drogi, ale ma większą pojemność.

(Blotny) #4

SSD jest dużo szybszy i wszystko przyspiesza, tyle, że jest drogi i dla domowego użytkownika mało opłacalny.

(Onlinemaster) #5

powiedzmy że kupię 32 - 40 GB, wtedy mi się zmieszczą i gry, 10-u gier naraz instalował nie będę, jedna starczy :wink: 80 GB był by przesadą a kwotowo to mogę poświęcić do ok. 600 zł. więcej było by przesadą...

Ale SSD ma jedną niepowtarzalną zaletę - jest bezgłośny i przypuszczam że szybszy, jednak chciałem to skonsultować na forum bo moja wiedza na ten temat jest nikła...

(Blotny) #6

Marioonlinemaster , w gazecie czytałem, przy teście SSD uruchamiali sysytem i start takiej Visty sporo wzrósł, nie pamiętam ile, ani jako to gazeta niestety.

(Heezootoo) #7

albo kup SCASI albo SAS'A

(Tymczasowy) #8

Dysk z uwagi na cenne jak narazie można okreslić słowem "ciekawostka".

(Depedro70) #9

Stosunek pojemność do ceny mówiąc krótko nie opłacalne.

(Heezootoo) #10

gdyby prędkość zapisu była tak wysoka jak odczytu może jeszcze był by jakiś cień szansy ale tak to nie widzę sensu

(Tymczasowy) #11

Jeśli chodzi o partycje systemową to czas dostępu jak i odczyt są na pierwszym miejscu. Reszta siedzi w RAM'ie.

(Onlinemaster) #12

Dyski na tych złączach cechują się większą wydajnością i szybkością od SATA, SATA 2 i o ile ? Czy można podłączyć to to standardowej płyty głównej (obecnie M2N Sli deluxe) ?

przeglądałem dyski WD i nie widzę żadnych "veloci" ...

(matti8) #13

http://www.komputronik.pl/Dyski_twarde/ ... ,kat,3351/

(Onlinemaster) #14

no....a na skapiec.pl nie było ... kurna bo nie spojrzałem na kod producenta :x

Wszystko piknie ładnie, ale miałem przyjemność a raczej nieprzyjemność słyszeć jak pracuje taki szybki dysk, jak system startował to aż mnie zęby zabolały...

Chyba pojadę jeszcze na moim starym wolnym HDD i poczekam aż stanieją te SSD do poziomu akceptowalnego ...

-- Dodane 05.01.2009 (Pn) 19:24 --

Dzięki za przydatne linki :ok: