Dysk SSD - pomoc w wyborze i kilka pytan

Witam, przymierzam sie do zakupu dysku SSD (konkretnie VTX4-25SAT3 128gb) i chciałbym poznac wasze opinie na ten temat. Chcialbym rowniez sie dowiedziec czy jest to aktualnie najlepsza pozycja z dyskow ssd. Interesuje mnie rowniez czy istnieje wielka roznica pomiedzy SATA3 a SATA2. Jako ze w swojej plycie posiadam 'chyba" Sata2. Nastepne pytanie to porady dotyczace uzytkowania dyskow SSD, dowiedzialem sie z sieci iz nie mozna defragmentowac tych dyskow i jestem ciekaw czy sa jeszcze jakies inne reguly ktorych nie nalezy robic. Jesli chodzi o moj budzet to jest to 450-500 zl. W przyszlosci zamierzam rowniez wymienic komputer na cos lepszego, jednakze w aktualniej chwili nie moge sb pozwolic na takie koszty, a jako ze mam plany w przyszlosci z takowym dyskiem chcialbym sie od was dowiedziec jak jest z supportem od firmy OCZ, przyznam ze nie mialem wczesniej z nia zadnej stycznosci. Nizej na wszelki wypadek wypisze informacje dotyczace mojego kompa, byc moze wgl nie warto teraz kupowac dysku a wymienic np. cos innego:)

Nazwa płyty głównej: Packard Bell PBGL00 (przyznam ze nie moge znalesc zadnej specyfikacji tej plyty glownej, dlatego nie jestem pewien czy posiada SATA2)

Typ procesora: QuadCore AMD Phenom X4 9650, 2300 MHz

karta graficzna: ATI Radeon HD 4870 (RV770)

pamiec: Samsung M3 78T5663QZ3-CF7 x2 po 2gb

Szybkość pamięci: DDR2-800 (400 MHz) - wedlug aida64

Zasilacz: AEROCOOL VP-450 OEM

Posiadam rowniez 2 dyski, jeden zew. i jeden tradycyjny, magnetyczny.

Dysk nr 1 - ST3160815A (149 GB) (pod ata)

Dysk nr 2 - ST9500325AS (465 GB) (usb)

Pozdrawiam i czekam na wasze odpowiedzi:)

Takiego komputera nawet nie mogę zajść na stronie producenta. Napisz dokładnie jego symbol.

Ale na 99,9% nie sądzę, ze on ma wbudowane SATA III pod SATA 6Gb/s. Cos za cienki mi ten komputer?. Podejrzane jest dla mnie to, ze ma pamięci DDR2. A SATA III o ile mi wiadomo, zaczęły być produkowane już z pamięciami DDR3, choć mogę się mylić. Czy jak kupowałeś ten komputer, były kabelki pod SATA III 6Gb/s. Wielu domowych “fachowców” kupuje dyski pod SATA III i nawet nie wie, ze do nich są całkiem inne kabelki. Zakładają kabelki od SATA II i są szczęśliwi, ze maja SATA III. A dysk i tak chodzi pod SATA II. A to bardzo istotna rzecz posiadania kabelków pod SATA III 6Gg/s.

Tu masz kabelki SATA II 3Gb/s

http://www.newegg.com/Product/Product.a … 6812270093

Tu masz kabelki SATA III 6Gb/s

http://www.newegg.com/Product/Product.a … 6812123111

To bardzo łatwo sprawdzić jakie masz SATA.

  1. Czy na płycie głównej są osobo 2 x porty SATA 6Gb/s, konektor granatowy bądź biały?. Powinny być w innym szeregu jak porty SATA II 3Gb/s

  2. Czy do tego komputera przychodzą Sterowniki Kontrolera Marvell 88SE9123, który właśnie korzysta z portu SATA 6.0 Gb/s, oczywiście z innymi kabelkami?, kabelki muszą być do SATA III czyli pod 6.0 Gb/s. inne, choć wizualnie są bardzo podobne. Jednak struktura kabla jest inna.

  3. Tak informacyjnie!, Przy korzystaniu z kontrolera Marvell 88SE9123 w biosie dysk powinien być ustawiony, nie na IDE, a na AHCI.

Zapewniam cię po moich doświadczeniach, ze bez względu jaki kupisz dysk SSD, poczujesz wyraźną różnicę w szybkości działania, w stosunku do “kręciołka”.

:lol: :lol:

nie no o posiadanie SATA3 to ja tej plyty glownej nawet nie podejrzewam:D Szczerze mowiac nawet nie wiem czy posiada SATA2, dlatego napisalem o swoich watpliwosciach:) Wejscia na sata sa w kolorze granatowym i sa ustawione po 3 w 2 szeregach, wiec mam rozumiec ze sa to wejscia sata2? Gdzie moge sprawdzic ten kontroler marvela? Czyli musze poprostu kupic dodatkowo kable SATA3 i wejda one spokojnie bez zadnych komplikacji?

@edit

Nie podam ci symbolu komputera, poniewaz go nie znam:P Komputer byl sprowadzony tylko w czesciach z uk, plyta glowna, ram, karta graficzna, procesor. Zasilacz, obudowe oraz dysk byly kupione w polsce:)

Tu masz jak wyglądają na płycie konektory pod SATA II i SATA III.

http://imageshack.us/photo/my-images/32/satah.jpg/

Chyba cos się nie rozumiemy?. A może ty nie masz żadnych wejść na SATA, a masz zwykle stare dyski z szerokimi paskami pod IDE?. To zapomnij o dyskach SSD.

:lol: :lol:

nom nie rozumiemy się:P Wiec trzeba to wyjasnic, Dysk sdd dziala na sata3 tak? Ale technologia sata dziala wstecz czyli takowy dysk SSD z wejsciem sata3 powinnien dzialac na technologi sata2 tylko poprostu z mniejsza predkoscia, i teraz moje pytanie rozchodzi sie o to czy ja posiadam SATA2 czy SATA1 :stuck_out_tongue: O sata3 na tej plycie nawet nie marze:D

heh nie no nie przesadzajmy:D

zrobilem zdjecie na wszelki wypadek zdjec tych wejsc, i wtedy wyjasnisz mi sam czy sa to sata2 czy sata1:D

WP_000002.jpg?psid=1

Cos zaczynamy kumać!. No nie bardzo się z tobą zgodzę. Bo nie istnieje SATA 1. Jest albo SATA II 3.0 Gb/s, albo SATA III 6.0 Gb/s

Choć na płycie głównej, producenci oznaczają kolejność wejść SATA1, SATA2, SATA3, SATA4, SATA5, itp. A te kolejności liczbowe, odpowiadają kolejnością, w linijce pionowej kolejność SATA w BIOS. A to nie ma zaznaczenia w SATA, do którego wejścia podepniesz dysk. Najwyżej w rozbudowanym BIOS, pokaże ci kolejność wpiętych dysków. A to nie ma znaczenia pod która linijka w BIOS w kolejności masz wpięty dysk. Oczywiście ze dysk SATA III 6.0 Gb/s, będzie chodził w SATA II 3.0 Gb/s i to nawet bez załączenia w BIOS kontrolera Marvell. Ale z szybkością wolniejsza dostosowana do kontrolera SATA II 3.0 Gb/s.

A teraz pytanie!, czy ty masz w swoich dyskach “kręciołkach” wejścia SATA, czy IDE, Czy obecnie uzywasz kabelka sznurówki, czy szerokiej na kilka cali taśmy.

:lol: :lol:

aktualny dysk mam pod IDE podlaczony, natomiast DVD jest podlaczaony pod jedno z wejsc sata. W takim razie mam rozumiec ze owe 6 Wejsc sa to SATA II 3.0 Gb/s do ktorych bede mogl spokojnie podpiac dysk SSD tylko ze bedzie on wykorzystywal pelnej swojej mocy?:smiley:

Tak dokładnie rozumujesz!, początkowe komputery wychodziły tylko dwoma konektorami do SATA II 3.0 Gb/s, później zaczęły się ukazywać płyty z konektorami aż do 4 sztuk, następnie do 6 sztuk. A dziś do tych 6 sztuk SATA II 3.0 Gb/s, dokładają producenci SATA III 6.0 Gb/s. I to sobie tak rośnie. Możesz podłączyć dysk i DVD do dowolnego wejścia. Choć ja zawsze podłączam dysk, do SATA1, a DVD do SATA2. (ładniej to w Bios wygląda). Bądź jak są krótkie kabelki, to do najbliżej pasującego. Jeśli nie masz SATA III 6.0 Gb/s, to po co chcesz kupować dysk pod 6Gb. Jeśli będziesz rozbudowywał za rok płytę główna pod 6Gb, to zapewne dyski już stanieją o połowę. Kup na SATA II 3.0 Gb/s

:lol: :lol:

juz rozumiem, poprostu moje nazewnictwo kuleje:D Poniewaz gdy pisalem o sata2 to chodzilo mi o Sata II 3.0 Gb/s natomiast gdy pisalem sata3 to ja to rozumowalem jako Sata III 6.0 Gb/s Natomiast Ty jako wejscia na plycie glownej:D Dobra podsumujmy:

Wiem ze dysk ktory kupie bedzie mi dzialal zgodnie z ograniczeniami SATA II 3.0Gb/s

Gdy juz dostane dysk musze go poprawnie skonfigurowac dysk w biosie z ide na AHCI aby kontroler dysku SSD Marvell 88SE9123(inaczej oprogramowanie) mi nie marudzil:D

Nie powinnienem defragmentowac dysku SSD

Dzieki bardzo za twoja pomoc, i przyznam szczerze ze jestem niesamowicie ciekawy jak taki dysk bedzie sie sprawowal w codziennym uzytkowaniu:) Pozdrawiam:)

Nic nie musisz konfigurować, możesz używać SATA II 3.0Gb/s i w ustawieniach w BIOS zarówno w IDE i AHCI, bo jeśli na płycie nie masz wejść do SATA III 6.0 Gb/s. To nie możesz mieć również na płycie kontrolera Marvell 88SE9123, do obsługi 6Gb dysków. Bo zrozumiałam, ze ty masz tylko na płycie wejścia pod SATA II 3.0Gb/s. A jeśli załóżmy?, masz na płycie wejście pod dyski SATA III 6.0 Gb/s. To możesz tez wpiąć do tych wejść SATA III 6.0 Gb/s, dyski SATA II 3.0Gb/s. Bo załóżmy ze tak kabel ci spasują na długość. Ale w tym przypadku, nie wolno ci w BIOS załączać kontrolera Marvell 88SE9123. Bo ci się komputer-system będzie wieszać.

:lol: :lol:

@ Donna USA

Wydaje mi się że jednak SATA I było i miało się dobrze. Na starej płycie Epoxa miałem z tym styczność (nie używałem, miałem dysk pod IDE) i wikipedia potwierdza moje przypuszczenia:

Ze specyfikacji płyty też wynika że miała SATA, ale raczej nie SATA II http://www.pronox.com/pbn/lista.html?action=prod&id_pro=13435. Oczywiście mogę się mylić, bo i pamięć ludzka i Wikipedia jest niekiedy zawodna.