Dysk SSD zamiast HDD

Witam. Chcę zmienić z HDD Samsunga 500GB na SSD Samsunga 128GB w lapku SONY VAIO VGN-FW41ZJ

Istnieje technicznie taka możliwość?

Trzeba coś zmieniać? Pytam bo laptop ma interfejs SATA a dysk SSD SATA-II.

Na bank ma sataII, jak nie 3 nawet. Niemniej jednak dyski sataII w większości przypadków są wstecznie kompatybilne z kontrolerami sata1.

Tzn HDD jest SATA, a interfejs może faktycznie być SATA-II tylko nie wiem jak to sprawdzić. Dlatego zasięgam pomocy.

Mam

Procek Intela 2,5 na podwójnym

Dokupiłem RAM (obecnie 8 GB)

i teraz chcę zmienić dysk na SSD

A to wszystko potrzebuje do niczego innego jak tylko do pracy z grafiką i programami obliczeniowymi.

Z całej konfiguracji chyba tylko dysk został do wymiany… ??

Sam wymieniałem dysk hdd na ssd po tygodniu użytkowania mojego laptopa. Problemem było jednak wsadzenie tego dysku do laptopa. Oryginalnie zamontowany był dysk Hitachi, którego tył (ta część, z której są wejścia) był odpowiednio wyprofilowany. Widać to np na tym zdjęciu:

http://images.techtree.com/ttimages/sto … r-5k40.jpg

Jest tam taki jakby stopień. W dyskach SSD tego stopnia nie ma i ta subtelna różnica może powodować problemy przy montażu. U mnie wewnątrz laptopa znajduje się kawałek gumy, który podtrzymuje płytę główną i tak się złożyło, że był on dopasowany właśnie do tego elementu dysku twardego. Żeby zamontować mojego Vertex’a musiałem trochę się nagimnastykować (łącznie z odkręceniem płyty głównej), żeby ten kawałek gumy przyciąć.

Tak więc musisz mieć tą świadomość, że nie wszystko może pójść tak gładko, jakby mogło się wydawać.

Biorę to na klatę :stuck_out_tongue:

A jak z wydajnością? Opłaciło się?

Jak zajrzysz do mojego profilu, to spójrz na listę moich ulubionych programów. Są to programy, które mam zainstalowane na moim laptopie (oprócz Abbyy FineReadera, Comodo Time Machine - bo nie działa na SSD z funkcją TRIM, TeamViewera i uTorrenta - oba siedzą na maszynie wirtualnej). Laptop od wciśnięcia przycisku power uruchamia się tak szybko, że po 35 sekundach można już na nim pracować. Pliki kopiują się błyskawicznie. Jedyne programy, które włączają się długo (to znaczy tylko trochę szybciej niż przy normalnym dysku 7200rpm) to LibreOffice (kilka dni temu sprawdzałem) i Winamp.

Poczytaj też o tym co zrobiłem po zamontowaniu SSD:

jakie-dyski-raid-t449646.html?hilit=hiberna*#p2847759

modernizacja-komputera-t440001.html?hilit=hiberna*#p2790572

SSD tak rozpieszcza użytkownika, że potem jak musi znów pracować na zwykłym HDD to zaczyna wyzywać.

Obyś miał racje, bo właśnie zakupiłem takie cudo. A co do mojego HDD to sprawdziłem i jest tam SataII nie I, więc będzie w pełni kompatybilny.

Czytałem Twoje posty i tak:

  • co do hibernacji i pliku wymiany to nawet na HDD mam to wyOUTowane. Na pewno będę musiał popracować nad tym ramdiskiem, ale to wszystko po fazie testowej.

  • a co do rozmieszczenia plików na dysku to jakoś nie mam z tym problemu. Wszystkie media typu video, audio itp wrzuce sobie na przenośny i po sprawie. A 120 GB na SSD to aż nadto.

Przed chwilą zrobiłem test swojego HDDka prog. HD Tune PRO. Średni odczyt 55MB/s. Słabo!

Dzięki za wyczerpującą wypowiedź, podobnie jak Ty porobie testy na jednym i na drugim i porównamy wyniki.

Oby dotarł przed weekendem, oby dotarł przed weekendem, oby dotarł przed weekendem… :slight_smile:

Pozdro

Dodane Pt, 19 sierpnia 2011, 08:10

Mam dysk. Sformatowałem oba, wgrałem Win7 x64 i porobiłem testy. Wyniki na screenie TUTAJ

Czy z tym SSD wszystko ok? Prędkość niewiele większa od HDD. Tym bardziej, że ten sam dysk na Allegro u jednego gościa osiąga 150-200 MB (odczyt) wg jego screenów. Proszę o opinie, bo mam gwarancje rozruchową i nie wiem czy skorzystać