Dysk Twardy 300-500 GB. Jaki?

Zgodnie z tematem. Jaki polecacie? Wolałbym nie wydać więcej niż ok. 250 zł. Konfiguracja kompa w podpisie :slight_smile:

Samsung Spin Point F2EG HD502HI

Ja miesiąc temu zakupiłem Seagate Barracuda - 500 GB wychodzi najtaniej, w sklepie dałem 240zl.

Seagate 500 gb POLECAM

Jeśli 500GB to lepiej Western Digital WD5000AAKS

Każdy poleca inny dysk. Który wybrać i dlaczego?

Western Digital (WD) charekteryzuje się bezawaryjnością i niską temperaturą pracy :slight_smile:

Tak jak każdy poleci inny procesor, kartę graficzną.

A ostateczny wybór należy już do Ciebie. Poszukaj opinii na komputroniku, proline, ceneo itd.

Ja polecam Seagate’a, bo to markowy produkt (jak i WD zapewne), dobre opinie, przystępna cena, nowa technologia, dobra wydajność (16 MB cache, 1 talerz, 2 głowice) - indeks Visty x64 - 5.9.

To już mój 3 Seagate w przeciągu 5 lat i akurat ja z żadnym nie miałem jeszcze problemów.

samsung 1 talerz, mniejsza prędkość obrotowa, a zatem cichszy, a wydajność podobna do wersji z 2 talerzami

“wychodzi najtaniej” ja tam widzę, że Samsung F2EG wychodzi najtaniej…

Polecam (tak jak i mati75) właśnie Samsunga F2EG - najtańszy, najcichszy, najzimniejszy, najmniej prądu pobiera, jeden talerz, niewiele wolniejszy od poprzedniej serii Samsunga (która swoją drogą była również udana).

To jaką on ma temperaturę? Bo ja mam WD Caviar Black 1TB i pracuje mój komputer od 9 rano i mam w tej chwili 28C. Mój kumpel ma WD Caviar Black 500GB i w dobrze wietrzonej obudowie i mu pracuje od wczoraj rana i ma 25C.

post2193428.html#p2193428

Ale to jest 5400RMP ;D

Seagate Barracuda ma szybszy transfer ale także SpinPoint też nie jest zły więc oby dwa mogę polecić

“Ale to jest 5400RMP ;D”

Wspaniale, umiesz czytać… A może doczytałeś, o ile wolniejszy (realnie, na prędkość działania dysku ma wpływ nie tylko prędkość obrotowa) jest ten Samsung i czy te kilka MB/s (w np. HDTune) w skali 100MB/s sprawia, że różnica jest odczuwalna?

Seagate też to ma :wink: cala seria 7200.12 ma, znów z Seagata zerznęli!

A może RAID 2x Seagate Barracuda 7200.12; 250GB, 7200RPM, 8MB lub 2x Seagate Barracuda 7200.12; 320GB, 7200RPM, 16MB?

Siłą rzeczy oprócz nieco wyższego transferu ciągłego (dziwne że różnica jest tak mała, szacunek dla samsunga), barka 12 jednotalerzowa 500gb 7200rpm będzie miała też zauważalnie niższy czas dostępu do dysku twardego.

Jeśli ma to być dysk na którym będzie stał system operacyjny to można mieć to na uwadze.

Ogólnie barracuda 12 mogłaby być dużo lepsza niż jest, ale niestety postawiono w niej na ciszę, nie wydajność, w efekcie nie ma takiej różnicy w porównaniu do F2EG jaka być powinna.

Mimo to na systemowy dysk barka powinna się bardziej nadawać.

Jeśli to miałby być drugi dysk twardy to samsung f2eg jest absolutnym faworytem, bo wszystkie jego zalety liczą się wtedy podwójnie :wink:

Swoją drogą ciekaw jestem jakie transfery będzie osiągać 4 talerzowy 2tb caviar black, może w końcu zobaczymy jakie osiągi powinny dawać tak pojemne talerze i być może wd zejdzie nawet poniżej tych rekordowych 12ms czasu dostępu…

A właśnie co do black’ów i dysków systemowych… ceneo wskazuje że 500gb blacka można dostać w konkurencyjnej cenie do powyższych, tak więc proponowałbym właśnie jego http://www.ceneo.pl/1870820

za 5lat gwarancji wd, podwójny kontroler, 2x większą pamięć podręczną, najniższe czasy dostępu spośród dysków twardych 7200rpm (wielka zaleta przy dysku systemowym), bardzo stabilną wydajność niezależnie od zadań mu zleconych i bezkonkurencyjną wielozadaniowość tego dysku twardego (głównie dzięki podwójnemu kontrolerowi i wynikającym z niego czasach dostępu).

Dodatkowo jego średnie ciągłe transfery są zupełnie przyzwoite i oscylują przy 80MB/s (mniej niż 12’stka, ale tylko ten parametr nie świadczy o ogólnej wydajności dysku twardego i w praktyce black’i są obecnie niepokonane wśród 7200rpm (co to będzie jak będą na 500gb talerzach hohoo)).

Kupilem Segata 500GB. Temat do zamkniecia

Nie no wiadomo, czas dostępu szczególnie w dysku systemowym jest ważny, ale naśmiewanie się z niskiej prędkości obrotowej nowego Samsunga to przesada.

Black w porządku, chociaż to dalej jakieś 50zł więcej za lepsze, ale i słabsze strony. :slight_smile:

I czekamy na 500GB na talerzu…

kremuwa, jaki dokładnie model i dlaczego?