Dysk twardy ATA, a płyta SATA

Mam taki malutki problem.

Zdecydowałem się kupić dysk twardy samsung 80GB 7200 ATA 133.

Moja płyta (PROCOMP BVC3A) jest dość stara i niestety nie obsługuje SATA, więc nie mam wyjścia.

Ale mam pytanie czy jeśli za powiedzmy kilka miesięcy zmienie płyte na lepszą, oczywiście taką co będzie już obsługiwać SATA, to czy ten dysk samsunga, który teraz kupie bedzie nadal działać tzn. czy bede go mógł podpiąć do nowej płyty.

Może namieszałem, ale ogólnie czy do płyty obsługującej SATA można podpiąć dysk ATA.

Może komuś pytanie wyda się głupie ale jestem z tego zielony , a dla mnie to ważne.

Dlatego bardzo dziękuję za każdą pomoc.

Teraz nowe płyty mają kontrolery ATA i SATA,więc nie będzie problemu z jego podpięciem i działaniem.

Jak będziesz kupował w przyszłości płyte zwróć uwage czy są oba kontrolery na płycie głównej.

Jak najbardziej będzie działał.

Każda płyta posiada kontroler ATA.

Kontroler SATA jest drugim, oddzielnym kontrolerem.

Wielkie dzięki.

Nic więcej wiedzieć mi nie trzeba. Chyba.

Uspokoiliście mnie, więc chyba moge kupić już ten dysk.

Jeszcze raz wielkie dzięki.

Pozdrawiam

Zwróć jeszcze uwagę na to, czy nowa płyta będzie korzytała z kontrolera ATA czy z RAID. Obecnie płyty zwykle mają, oprócz SATA, jeden kanał IDE ATA133 oraz 2 kanały RAID. Nie ma to większego znaczenia w przypadku Windowsa, ale jeżeli będziesz chciał odpalić inny system to mogą być jaja. Poprostu producenci jeszcze nie wpadli na pomysł pisania sterowników np. pod Linuxa.