Dysk twardy IDE/ATA dziwnie pracuje

Witam jak w temacie!

Posiadam komputer stacjonarny, i bardzo dziwnie pracuję system./nawet po formacie/ tj, kiedy otwieram przeglądarke internetową/ a cały czas leci muzyka mp3 w tle/ to słyszę jak zaczyna mp3 sie jąkać,zwalniać a przeglądarka jak by się siłowała z nią,natomiast dioda czerwona w obudowie kompa świeci cały czas na czerwono od dysku :frowning:

W ogóle na tym kąpie nawet nie da rady obejrzeć jakiegoś filmu ,lub coś np .z youtube,ipla bo są zawieszki przesilenia ,jąkania w czasie oglądania a dysk -dioda świeci w tych momentach zawsze. Postanowiłam zrobic format i ten rezultat jest ten sam,żadnych zmian,stawiam na dysk twardy ze coś mu dolega,bo nawet bardzo długo mi się komputer włącza :? Ale czy na pewno dysk muszę wymienić ,czy po prostu mogę go jakoś sprawdzić ,naprawic?

Na razie testowałam go tym programikiem i w czasie testu bardzo zwolniło wszystko, muza zwolniła itd.

taki rezultat wyszedł jak na screenie.

e5b21e24a38f402bm.png

Bardzo Proszę o szybka pomoc,co mi radzicie forumowicze :slight_smile:

Przy takim temacie powinno się podać jaki masz sprzęt, do tego podaj marka i moc zasilacza. Zrób screen z 2 i 3 zakładki w tym programie, dla sprawdzenia, “życia” dysku oraz w jakiej prędkości pracuje. Czyli Info i health.

Po sprawdzaj temperatury poszczególnych podzespołów i je nam podaj proszę. Bo to tak z miejsca się nie znajdzie, jak to nie np brak udma włączonego na dysku to będzie trzeba gdzie indziej szukać, nawet dojdzie do sprawdzenia specjalnym programem dysku jak i pamięci. Na razie tyle mogę, brak mi więcej informacji.

pozdrawiam

edit:

Sprawdź jeszcze takie coś:

Menadżer Urządzeń/Kontrolery IDE ATA/ATAPI/Podstawowy Kanał IDE i Pomocniczy Kanał IDE i zakładka ustawienia zaawansowane i napisz to co przeczytasz pod: “Bieżący Tryb Transferu”

nazwy mogą się różnić zależy chyba od sprzętu ale coś podobnego. U mnie np pisze: UlTRA DMA Tryb 6 , być może nie masz sterowników zainstalowanych typu Via 4in1 i będzie Ci pisać Tryb PIO a to też może być przyczyna

wejdz do menadzera urzadzen i odinstaluj oba kontrolery dyskow (podstawowy i drugi kanal), po restarcie powinien wykryc i zainstalowac dysk/i… juz w odpowiednim trybie - obecnie hdd chodzi w PIO

to znaczy zapomniałam dodac ,że raczej co innego jak pozostały sprzęt w kompie nie ma nic do tego oprócz dysku;/ czemu? Temu iż kiedy porzyczyłam od znajomej inny dysk w celu przetestowania co i jak ,to po podpieciu go i wlaczeniu komputer mój śmigał jak nowy ,nic sie nie przycinało, jąkało itp.

Dodane 24.09.2010 (Pt) 11:47

zrobiłam to ,nic nie dało w dalszym ciągu to samo :frowning:

Zainstaluj sterowniki od płyty głównej. Pamiętam kiedyś miałem też podobny problem z dyskiem ale to był duron800mhz i jakoś sobie poradziłem, nawet dzięki zmienieniu opcji w biosie, ale jak inny dysk działał to wina będzie po stornie sterowników. Albo wejdź w te kontrolery u czy się da samemu przestawić. Dajesz tryb dma jeśli dostępne. Jeśli jest dalej PIO to trzeba męczyć ręcznie usuwać aż zaskoczy, do tego sterowniki jak już napisałem.

i to sie jednak potwierdziło,brakowało sterowników od płyty głównej zainstalowanych:)

Bardzo panowie dziękuje za jakiekolwiek podpowiedzi itd:)

temat juz rozwiązany !

Pozdrawiam1