Dysk twardy, komputer zawiesił się. Screen z HD Tune

Witam, dziś podczas zwykłego użytkowania komputera w pewnym momencie zawiesił mi się na 2 sekundy po czym tak kilka razy, słyszałem takie “tyk” jakby od dysku.

Gdy uruchomiłem ponownie komputer, to pasek ładowania windows szedł dłużej niż zwykle ponad minute, a zwykle 10 sekund. Postanowiłem zainstalwoac HD Tune, aby sprawdzic dysk i oto wynik:

Proszę o pomoc, co moze byc tego przyczyna, pilnie potrzbuję sprawnego komputera zrobilem formata, ale boje sie ze znowu sie tak zawiesi…

Pozdrawiam.

sypie ci się dysk twardy . Jak najszybciej zacznij już kopiować wszystkie ważne dane i wymień go na nowy ( igła characze ci po dysku pewnie ma koło 3 lat lub więcej ).

KonradT , proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie popraw tytuł tematu, używając przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

Dysk ma dokładnie rok.

05 Reallocated Sectors Count - jest to Ilość realokowanych sektorów (określanych również jako: “bady”, “bad sectors”). W momencie gdy dysk napotyka błąd odczytu/zapisu/weryfikacji, oznacza ten sektor jako realokowany i przenosi dane do specjalnego zarezerwowanego obszaru (obszaru rezerwowego). Proces ten jest również określany mianem remapowania a realokowane sektory określa się remapami. To właśnie dlatego, na nowoczesnych dyskach, nie widzimy “bad bloków” podczas testów powierzchni - jest to błąd krytyczny, świadczy o powstaniu logicznych lub fizycznych “badów”. Odczytując tą wartość możemy stwierdzić czy posiadamy na dysku "bad sectory

C5 Current Pending Sector Count - Parametr ten określa liczbę sektorów niestabilnych (oczekujących na remapowanie). Dysk podczas próby odczytu/zapisu odznaczył te sektory jako niestabilne. Będą one oczekiwać na remap powierzchni talerz. Jeżeli tego nie zrobimy wówczas dysk przeniesie je do obszaru Reallocated Sectors Count, a tym samym powstaną nowe bad sectory

C7 UltraDMA CRC Error Count - Łączna ilość błędów CRC w trybie UltraDMA. Wartość RAW atrybutu wskazuje ilość błędów wykrytych przez CRC (CRC Interfejsu) podczas przesyłania danych w trybie UltraDMA. Wysokie wartości świadczą o uszkodzeniu podzespołów elektronicznych dysku. Jednocześnie parametr ten informuje nas o tym, że dysk ma problemy w komunikacji z kontrolerem (dysk<->płyta<-dysk). Najczęstszą przyczyną pojawiania się tego błędu jest: uszkodzona wstęga (taśma), fiksujący zasilacz, uszkodzona elektronika dysku, uszkodzona elektronika płyty głównej

jedyna weryfikacja dla wartości to wymiana taśmy oraz zmiana kontrolera dla tego twardziela

A wiec co mam robic? Kupic nowy dysk, zgrac dane z tego i oddac go na gwarancje? Czy moze mi wystapic podobny problem w nowym dysku?

Odpowiadam kolejno: Tak; Tak; jeśli jeszcze na gwarancji to Tak; może ale to mało prawdopodobne.

Jak masz jeszcze gwarancję, to nie czekaj.