Dysk twardy - komunikaty SMART - czy podziała jeszcze?


(MlodyWawa) #1

Mam obecnie w komputerze dwa dyski twarde: jeden - 750GB i drugi - 160GB, na chwilę obecna oba dyski mam strasznie "zawalone", zbieram się do ich poczyszczenia... OS - Windows 8 mam na dysku C partycja 150GB - ale myślę, czy nie zainstalować systemu na dysku (160GB) - jedna partycja a dane przechowywać na dysku 750GB tylko czy ten mały dysk się nadaje do czegoś?

 

Poniżej info z HDDlife - co oznacza, że dysk 160GB a sprawność 50%?

 

979db2394b97d.jpg

70bca524e1f47.jpg

 

Dzięki za pomoc :slight_smile:


(Support) #2

Wgraj na zapodaj.net avatary…


(falcon89) #3

Pobierz CrystalDiskInfo portable LINK, wypakuj i uruchom, zmień ustawienia (Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 [DEC]), zrób zrzut ekranu (rozciągnij okno programu by było widać wszystkie parametry), umieść np. na http://postimage.org/ i podaj link na forum (wykonaj dla obu dysków).


(MlodyWawa) #4

falcon według Twojego życzenia :slight_smile: screemu z CrystalDiskInfo - jak wypadają w nim dyski? - można ich spokojnie używać czy jest coś niepokojącego?

 

dysk11.jpg


(mrFreeze) #5

Co to jest partycja B? Też daj screena bo są jakieś problemy. Dysk 750GB sypie się powoli w tej chwili ma niestabilne sektory wymagane zerowanie i remap. Dysk 160GB ok poza jakimiś błędami w komunikacji między płytą główna a dyskiem obserwuj parametr C7 jak nie będzie rósł nic nie rób w innym wypadku podmień kabelek sata.

http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.html


(MlodyWawa) #6

partycja B to zewnętrzny 1TB dysk na USB 3.0:

dysk3.jpg

 

Hmm, czyli na tym na 160 można zainstalować bezpiecznie OS? - ona ma dość mały cache tj. 8MB a ten 750GB ma 32MB czy będzie to duża różnica / odczuwalna w pracy? Czyli ten 750GB już jest w kiepskim stanie?


(mrFreeze) #7

Dysk 750GB jest do uratowania przeprowadź zerowanie i remap (pamiętaj bezpowrotna utrata wszystkich danych na dysku). Niestety dysk na USB jest już “padaczką” i nic z nim nie zrobisz zabezpiecz ważne dane na nim zanim nie jest za późno. Tak na dysk 160GB możesz normalnie zainstalować system. Czy będzie odczuwalna różnica w pracy myślę, że nie. Przy kopiowaniu plików jedynie można zauważyć różnicę.


(MlodyWawa) #8

Powaga nie da się już nic zrobić z tym 1TB dyskiem? - kurcze równo 24mc minęło i dysk do wyrzucenia? Toshiba w takim razie robi bardzo słabe dyski…

 

Co daje to zerowanie i remap?


(mrFreeze) #9

Z Toshibą już nic nie zrobisz możesz trzymać tam mniej ważne dane ale ilość relokowanych sektorów (ponad 4tyś) dobrze nie wróży może paść w każdej chwili całkowicie. Dysk nawet z jednym relokowanym sektorem podlega wymianie gwarancyjnej. Co daje zerowanie i remap w najmniejszym skrócie prawdopodobnie przywróci dysk do życia usuwając te niestabilne sektory.

 

Ciut bardziej rozbudowany poradnik.

http://www.pcsh.pl/poradnikremapowanie-i-zerowanie-dysku-za-pomoca-programu-mhdd-elektroda774/


(Aciwurra 69) #10

“Ciut bardziej rozbudowany poradnik.”

 

Ten poradnik jest błędnie napisany. Aczkolwiek można skorzystać. Sektory uszkodzone zostaną wyzerowane, a reszta danych nie powinna być ruszona.


(MlodyWawa) #11

Czy jeśli zgram dane z dysku tego 1TB Toshiba (USB 3.0) mogę również wykonać zerowanie i remap? - czy tu coś może pomóc?

 

Czy taki dysk był by dobrym zakupem - http://allegro.pl/dysk-twardy-seagate-hitachi-1tb-1000gb-64mb-sata-i5334016065.html ?

Czy jeśli kupiłbym dysk SATA III a mam na płycie SATA II to będzie działało?


(mrFreeze) #12

Możesz wykonać zerowanie tylko co chcesz zerować fizycznych błędów remap nie usunie. Mimo wszystko wolałbym dołożyć 50zł i kupić dysk na 2 letniej gwarancji ale wybór należy do Ciebie. Tak dysk sata3 bedzie działać na sata2.


(MlodyWawa) #13

Mam jeszcze w jednym starym komputerze taki dysk - nadaje się on do czegoś / można na nim stawiać system czy to bez sensu?

image.jpg

Dzięki za pomoc.


(mrFreeze) #14

Na złom jedynie się nadaje :slight_smile:


(MlodyWawa) #15

ok, a jaka jest bezpieczna / dopuszczalna ilość realokowanych sektorów?


(mrFreeze) #16

0 (zero)


(mrFreeze) #17

Proszę o screen z HDTune zakładka Health obu dysków.

 

http://www.hdtune.com/files/hdtunepro_560_trial.exe