Dysk twardy staje po kliknieciu w ikone stacji dyskietek

Ostatnio mam problem z dyskami. Otóż w momencie gry w stacji dyskietek znajduję się dyskietka i klikam na ikonę stacji dyskietek, dysk twardy rozłącza się, po czym znów zaczyna działać, z tym że zaraz po tym komputer się zawiesza. Dodam że mój komputer jest już stary (ok 7,5 lat), dysk twardy jest dość głośny i wolny. Ale czy może jest sposób by rozwiązać ten problem czy jest to już objaw zużycia i nie da się nic zrobić? Wprawdzie dyskietek nie używam do normalnej pracy, lecz używam jako dysk rozruchowy linuksa.

odłącz stację dyskietek i wyłącz w biosie.

stacja dyskietek może byś już wyeksloatowana.

wg mnie to raczej dysk twardy jest wyeksploatowany, tylko w jaki sposób stacja dyskietek wpływa na pracę dysku twardego zatrzymując go?

Sprawdź wtyczki zasilania napędów i dysku.

Ale może to być problem zasilacza ?

wtyczki są podpięte tak jak trzeba. Wprawdzie majstrowałem trochę przy zasilaczu zanim zauważyłem problem (zdjąłem obudowę, odkurzyłem i wpusciłem kroplę oleju do wiatraka zailacza) ale wątpie że ma to jakiś wpływ na pracę dysków. Poza wyżej wymienionym problemem wszystko działa dobrze. Natomiast momenty w których dysk twardy stawał i działał ponownie zdarzały się równiez w innych sytuacjach (np przy wczytywaniu dużych plików, sprawdzaniu dysków), ale wtedy nie wieszał się komputer. Mogę dodac jeszcze ze zawsze po uruchomieniu system długo wyszukuje dyski, co wg mnie może być symptomem zużycia dysku.

To wymień taśmę sygnałową dysku.

Reset biosu dowolna metoda i ustaw i zapisz Save.

Sprawdź dysk narzędziem producenta dysku.

Sprawdź kompa na innym dysku.

A zasilacz może też być winien - gdy dostaje obciążenie.