Dysk twardy - wymiana

Witam,

Otóż mam problem. Stary dysk twardy zepsuł się i chcę podłączyc nowy Western Digital MDL: WD1600J8-00NC81 Wyprodukowany w 2006 r.

Stary dysk jest tej samej firmy, tylko ma 40gb zamiast 160. No i ten stary jest inaczej podłączany SATA i taki szeroki, jakis paskowy, nie wiem jak się nazywa.

Mam nadzieję ,że wiecie o co mi chodzi. Nie znam się za bardzo na nazewnictwie. No i komputer nie może tego nowego znaleść, próbowałem w biosie ,ale nie widzi go. ; (

Z góry dziękuje za próby pomocy mi.

MUSISZ ZAINSTALOWAC STEROWNIKI OD SATA

40GB na sata? Chyba na ATA? Ten nowy jest na sata? Zasilanie do niego podłączyłeś (również płaska końcówka - jeśli chodzi o sata, ATA ma molexa) ?

W Biosie, jak wybierasz kolejność botowania nie możesz go znaleźć?

Stery do SATA? Jest cos takiego? Jezeli tak, moze ktos podalby linka? :stuck_out_tongue:

Możliwe ,że na ATA, nie znam się za bardzo ; )

Ten nowy na pewno jest na SATA. A jak chce zrobic boot’a no to mam tam kolejnosc HDD - 1, i tak do 3. Ale ja próbowałem znalesć poprzez CMOS : P

Próbowałeś już system zainstalować?

Twardziel na “makaronie” to oczywiscie - PATA.

Pewnie to jest domyslnie ustawienie, ale sprawdz czy kontroler SATA/RAID jest aktywny (Enabled). Potem oczywiscie sterowniki SATA na FDD zgraj i przy instalce - F6, chociaz przy Windzie Xp SP3 juz powinien wykryc dysk satowy. Powodzenia przy instalce.

Dzięki za wszelką pomoc ; P

Później/jutro popróbuje i powiem jak poszło;p

Co Wy piszecie?Jakie sterowniki na dyskietce.Do dysków ATA żadnych sterowników nie potrzeba,a już na pewno nie sterowników SATA.W dodatku jak nie wykrywa go w biosie to co tu sterowniki niby mają pomóc?Sprawdź czy nie masz wyłączonego kontrolera IDE,ustaw jeszcze zworkę na dysku w pozycji Master.

@havet

Było IDE HDD Block Mode - Enabled. Stwierdziłem ,że to blokuje i wyłączyłem. Nie jestem jednak przekonany ,czy dobrze wywnioskowałem. Nie bardzo wiem ,jak się ustawia zworki i gdzie one się znajdują xd.

Popróbuje coś ,ale moja wiedza dotycząca podłączania sprzętu i BIOS’u jest znikoma : )

PS Mój BIOS to Award. Oprócz tego block mode’a nie wiem gdzie może znajdować się opcja włączenie SATA. Ciągle próbuje, szukam ,ale bez skutku.

Może jednak potrzebne są sterowniki SATA?

Proszę o pomoc ! : )

opcja ta umozliwia transfer blokowy - odczyt i zapis wielu sektorów jednocześnie, co przyśpiesza pracę dysku twardego.Warto włączyć tę opcje. W przypadku gdy masz zainstalowany system operacyjny Windows Nt, powinieneś tę opcję wyłączyć (mogą powstawać błedy i niestabilność systemu)

Możliwe jest ,że nie mam odpowiedniego okablowania do tego nowego twardziela? Przy dysku twardym podłącza się zawsze 2 kable, czy może więcej?

podlącza sie zawsze 2- do zasilania i do transferu danych. Możliwe że kabelek od danych jest uszkodzony, spróbuj użyć innego kabla …

Mam 2, próbowałem tym i tym. Żaden z nich nie działa ;p

próbowałeś zainstalować system wskazując jednocześnie sterowniki do zainstalowania z dyskietki (F6) ?

Miałem kiedyś też taki problem z nowym dyskiem podpinając pod starą plytę- bez sterowników z dyskietki go nie wykrywało…

Nie próbowałem ,bo dysk kumpla.

@edit

Musze od nowa instalować system, formatować? Jest to kumpla a nie chce mu usuwać nic…

czyli chcesz go uruchomić jako dodadkowy z innym dyskiem który ma system?

No pomóżcie mi ! ; )

Proszę.

sprawdź czy wykrywa ten dysk w menadżerze urządzeń (PPM mój komputer >własciwosci> menedzer urządzeń ), jesli tak to zainstaluj sterowniki z dyskietki lub z plyty od płyty głównej

No w pewnym sensie dodatkowy, ale tera nie wyjdzie, bo się zepsuł stary. On ma winde xp hom 2. Ten drugi chyba też, nie wiem ,bo to kumpla ;p

@adio741

Nie mogę tego sprawdzić. “DISK BOOT FAILURE, INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER”, chciałbym. ; \

Cały problem leży w tym ,że chce właśnie dysk kumpla podłączyć ,żeby móc cokolwiek na kompie zrobić. Ten stary chyba już ze starości zepsuł się xd

Mozesz podac model swojej plyty głownej. Z tego co pamietam, to jesli macie z kumplem rozne plyty głowne to NIE uruchomisz na swoim kompie Systemu z dysku “kumpla”. Potrzebna bedzie instlka (a najlepiej - naprawianie bez utraty danych)