Dysk twardy


(Hplacek) #1

Mam dysk samsung 40 gb i jest on ustawiony jako slave. Podczas uruchamiani systemu wlacza mi się scandisk i jest napisane ze nie może sprawdzic dysku F (samsung). Pozniej już po uruchomieniu systemu pyta się czy go sformatowac…Podłączyłem go jako master i chciałem sformatowac to wtedy wyskakuje ze dysk może być uszkodzony. Czy jest jakis sposób żeby go naprawic? Bo nie chcialbym stracic danych na nim.


(Christophorus) #2

Możesz spróbować naprawić programem HDD regenerator, niestety próbna wersja naprawia tylko pierwszy bad sector ale będziesz chociaż wiedział że naprawa jest możliwa http://www.dposoft.net


(Chomik) #3

Najprawdopodobniej masz uszkodzone sektory. Można je wyciąć programem WD-Clear (wber pozorom wcale nie jest tylko do dysków WD-Caviar). Program doszczętnie czyści cały dysk i wycina uszkodzone sektory z użycia. No chyba że jest ich za dużo to program "powie" że to już nie ma sensu i kup sobie nowy (dysk) :slight_smile:


(Hplacek) #4

Moze dałbyś linka do tego programiku, bo cos znaleźć nie moge.


(Chomik) #5

http://www.drivermuseum.com/files/utils/hd_u.html

na tej stronce masz stos narzędzi do dysków twardych. Wdclear.exe znajdziesz w spakowanym pliku allstar.exe przy dyskach Western Digital, ale tak jak już wcześniej pisałem działa również na innych dyskach.


(Bdrk) #6

a

Wiec chyba nie o to mu chodziło.


(Chomik) #7

Osobiście nie znam programu wycinającego uszkodzone sektory, ale który zostawia dane, zresztą wątpię czy to jest możliwe. W progamy typu Disk Doctor przestałem wierzyć już kilka lat temu.

Specjalnie zanaczyłem, że czyści dysk doszczętnie, żeby nie było niejasności. Po przeskanowaniu programem wdclear dysk jest czyściutki jak nówka i nie ma możliwości odzyskania danych.


(Hplacek) #8

Lepsze to niz nic.

Dzieki