Dysk USB3 + kontroler


(Gil08) #1

Witam. Chciałbym kupić dysk zewnętrzny 2,5" pod USB3 i kontroler do laptopa. Patrzyłem na allegro i znalazłem następujące:

Dysk zewnętrzny: http://allegro.pl/dysk-przenosny-usb-3- ... 38299.html

Kontroler: http://allegro.pl/kontroler-transcend-e ... 14771.html lub http://allegro.pl/unitek-expresscard-ko ... 48901.html

I teraz moje pytania:

  1. Czy opłaca się inwestować w taki kontroler do laptopa i czy wykorzysta on całą przepustowość USB 3?

  2. Który z tych kontrolerów będzie lepszy?

  3. Czy w ogóle opłaca się inwestować w USB 3?


(Michal Kolatek) #2

Jak potrzebujesz szybkiego dysku to się opłaci, jak masz zamiar z niego odtwarzać filmy (dysk jako magazyn), muzykę to bez różnicy czy to wer 2 czy 3. Pełnej przepustowości USB na razie nic nie wykorzysta bo nie ma dysków z transferem 600MB/s, będzie 60-70MB odczyt/zapis dyski magnetyczne szybkie nie są, ale nie będzie ograniczenia jak przy urządzeniach na USB2.0 które zwykle 33MB nie mogą przekroczyć.

Bez różnicy, do tej pory kontroler USB3.0 robi tylko Nec i ma jeden model układu w swojej ofercie, nawet te kontrolery wyglądem obudowy się nie różnią, pewnie pochodzą z tej samej fabryki, tylko naklejka inna.

Jak chcesz mieć możliwe najszybszy dysk to się opłaci. Nie wiem czy ten dysk będzie podpinany do innych kompów, jak będzie to pewnie te osoby nie będą miały kontrolera USB3.