Dysk wd 800 problemy z elektronika


(Viper86) #1

Witam mam mały problem mam dysk firmy wd 80 giga jest mały problem bo od pewnego czasu zaczoł szwankowac mam pytanie czy jest jakis firmvare do tego dysku ??? jest to model WD800JB-00FMA0 dysk jest z 2004 roku. Prosze o pomoc szukałem na necie i nie umiałem znalesc.


(Gracz Online) #2

Wstrzymaj się z wymianą firmware, ponieważ nie jest jasnowidzę i nie potwierdzę twojej diagnozy. Potrzebuję więcej danych. Już teraz skopiuj wszystkie istotne dane na inny nośnik. Zainstaluj program "Aida 32" w wersji 3.93 i wykonaj test "Linear Read" "Average Access" wtyczką "Disk benchmark" naciśnij "Save" czyli zapisz. Wyłącz najpierw wszystkie programy z autostartu czyli znajdujące się przy zegarze. Nie ruszaj myszką (w czasie testu), ustaw wygaszacz ekranu na pozycję brak, nic nie rób na komputerze tylko czekaj! Naciśnij "Save", aby zapisać wyniki, wykresy w formacie png, (screen-y) i zamieść na forum np. przy pomocy strony http://www.fotosik.pl najlepiej w pełnym wymiarze, a nie jako miniaturkę.

Ustalimy, co jest przyczyną takiego zachowaina. Teraz udokumentowaliśmy wykryte objawy. Przypatrz się zasilaczowi, (podaj nazwę i moc), chłodzeniu, danym ze zakładki SMART z programu Aida 32 czy nie ma komunkatów w stylu "nieuchronna utrata danych". Istnieje możliwość naprawy przez odpowiedni podział na partycje lub przez wyzerowanie dysku, ale to tego ostatniego potrzeba pewnego zasilania, ponieważ w przeciwnym wypadku powstaną kolejne błędy na dysku. Markowy zasilacz i chłodzenie to podstawa w diagnostyce komputera. Pomiarów napięć dokonaj w czasie testu "Linear Raed" według strony http://www.neotec.pl/page.php?id=11 Jeśli masz FAT 32 i weź dyskietkę od Windows 98 SE, zabootuj z niej i odpal scandiska z dokładnym testem powierzchni.