Dysk WD Caviar SE 160GB ATA WD1600AAJB jaką taśmę kupić?

Witam, zastanawiam się nad wymianą taśm ponieważ zauważyłem że dysk pracuje na DMA tryb 2. Jakie taśmy wybrać tak aby dysk oraz napędy działały na najwyższych obrotach :-)?

Pozdrawiam

Radzę popatrzeć dokładnie czy na pewno chodzi o dysk bo w trybie udma 2 działają napędy/nagrywarki. Chyba hd tune pokazuje aktualny tryb pracy dysku.

sebaele , Czy na tej samej taśmie masz też podłączony napęd CD/DVD? Jeśli tak, to podłącz go do płyty drugą taśmą (jeśli masz drugie gniazdo na płycie).

Dysk mam podłączony osobno i napędy osobno. Z tego co się dowiedziałem to mój dysk powinien pracować na ultra dma 6 tak mi pokazuje program hd tune.

Napędy działają mi w trybie PIO nie wiem dlaczego i dlatego zastanawiam się nad kupnem nowych taśm ultra ata 133, tylko nie wiem jakie to są taśmy ilu pinowe!

Tam też powinieneś mieć aktualny tryb transferu.

Podstawowy kanał IDE działa na Ultra DMA tryb 2, a kanał pomocniczy tylko PIO :-(. Więc w czym tkwi problem? Dziś jadę zakupić nowe taśmy tylko do końca nie wiem jakie ilu pinowe oraz żyłowe…

Odinstaluj kanały IDE.

A w sklepie poproś po prostu o taśmę ata. Teraz już chyba wszystkie sprzedawane są 80 żyłowe, 40 żyłowych nie widziałem w sklepach od lat.

40 żył bez problemu są dostępne i w sklepach i na Allegro: http://allegro.pl/listing.php/search?st … cat=1&sg=0

Odinstalowanie nic nie pomogło :-(, mam jeszcze pytanie czy dysk może pracować na ultra tryb 6? Bo z programu hd tune wynika że tak i czy są taśmy o większej ilości żył niż 80?

Heh dziwne, że ktoś to jeszcze trzyma ;]

Dysk może pracować w UDMA 6, jeśli w biosie ustawisz tryb sata na ahci. Generalnie wg. mnie szkoda zachodu bo korzyści żadne.

A jak to ustawić w biosie? Moja płyta to ECS K7S5A.

Nie ma. I tak w taśmach 80 żył te dodatkowe 40 żył jest połączone z masą i służą jako ekran dla pozostałych.

Poszukaj w opcjach powinno pisać coś w stylu “configure sata as” i do wyboru powinno być ata/ahci/raid (o ile płyta obsługuje to ostatnie). Tylko, że zmiana trybu pracy spowoduje bsody przy uruchamianiu systemu, w sieci są “magiczne” sztuczki z próbami ominięcia konieczności ponownej instalacji systemy na żądanych ustawieniach.

Skoro to jest dysk IDE/ATa to jaki ma sens zmienianie konfiguracji kontrolera SATA, do którego ten dysk nie jest podłączony?

Racja :x Czas chyba na kolejną porcje kawy.

Zakupiłem nowe taśmy zaraz włożę i sprawdzę :slight_smile:

No to tak podstawowy kanał działa na UDMA tryb 5, a pomocniczy na PIO. Więc czy wszystko jest ok?

Pomocniczy kanał też powinien działaś w udma o ile nie jest tam podłączone bardzo stare urządzenie. Przeglądnij ustawienia tego kanału i zobacz czy możesz przełączyć tryb pracy. W biosie też powinieneś mieć opcje ustawienia/wyboru szybkości transferu dla kanałów ide.

W kanale pomocniczym wygląda to tak: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/602 … 06dbe.html Do pomocniczego podłączone mam 2 napędy CD (LG) oraz DVD (Liteon). Nie wiem gdzie co mam ustawić w biosie więc bardzo bym prosił o pomoc…

Teraz wygląda to tak: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f0d … bc0c9.html W pomocniczym zmieniłem tryb transferu z tylko PIO na DMA jeśli dostępne i wcisnąłem OK. Po ponownym restarcie zapamiętał ustawienia takie jakie widać na zamieszczonym zdjęciu, czy teraz wszystko jest dobrze?

Jedno urządzenie działa prawidłowo, drugie nie. Musisz korzystać z obu napędów? Jeśli tak to pewnie bez zabawy zworkami się nie obejdzie. Na napędach powinny być rysunki w jaki sposób je ustawić aby jeden działał jako master, drugi jako slave.

Zworki mam ustawione prawidłowo, czyli najpierw master a 2 napęd na slave.

Dodane 02.10.2010 (So) 14:56

Podłączyłem napędy osobno i okazało się że na napędzie CD (LG) ustawia się na Multi-Word DMA tryb 2, a na DVD (liteon) ustawia się na Ultra DMA tryb 2. Czy to są prawidłowe ustawienia czy tryb 2 powinien być większy?