Dysk WD Caviar SE 160GB ATA WD1600AAJB jaką taśmę kupić?


(sebaele) #1

Witam, zastanawiam się nad wymianą taśm ponieważ zauważyłem że dysk pracuje na DMA tryb 2. Jakie taśmy wybrać tak aby dysk oraz napędy działały na najwyższych obrotach :-)?

Pozdrawiam


(Fokal) #2

Radzę popatrzeć dokładnie czy na pewno chodzi o dysk bo w trybie udma 2 działają napędy/nagrywarki. Chyba hd tune pokazuje aktualny tryb pracy dysku.


(Cedar) #3

sebaele , Czy na tej samej taśmie masz też podłączony napęd CD/DVD? Jeśli tak, to podłącz go do płyty drugą taśmą (jeśli masz drugie gniazdo na płycie).


(sebaele) #4

Dysk mam podłączony osobno i napędy osobno. Z tego co się dowiedziałem to mój dysk powinien pracować na ultra dma 6 tak mi pokazuje program hd tune.

Napędy działają mi w trybie PIO nie wiem dlaczego i dlatego zastanawiam się nad kupnem nowych taśm ultra ata 133, tylko nie wiem jakie to są taśmy ilu pinowe!


(Fokal) #5

Tam też powinieneś mieć aktualny tryb transferu.


(sebaele) #6

Podstawowy kanał IDE działa na Ultra DMA tryb 2, a kanał pomocniczy tylko PIO :-(. Więc w czym tkwi problem? Dziś jadę zakupić nowe taśmy tylko do końca nie wiem jakie ilu pinowe oraz żyłowe...


(Fokal) #7

Odinstaluj kanały IDE.

A w sklepie poproś po prostu o taśmę ata. Teraz już chyba wszystkie sprzedawane są 80 żyłowe, 40 żyłowych nie widziałem w sklepach od lat.


(Cedar) #8

40 żył bez problemu są dostępne i w sklepach i na Allegro: http://allegro.pl/listing.php/search?st ... cat=1&sg=0


(sebaele) #9

Odinstalowanie nic nie pomogło :-(, mam jeszcze pytanie czy dysk może pracować na ultra tryb 6? Bo z programu hd tune wynika że tak i czy są taśmy o większej ilości żył niż 80?


(Fokal) #10

Heh dziwne, że ktoś to jeszcze trzyma ;]

Dysk może pracować w UDMA 6, jeśli w biosie ustawisz tryb sata na ahci. Generalnie wg. mnie szkoda zachodu bo korzyści żadne.


(sebaele) #11

A jak to ustawić w biosie? Moja płyta to ECS K7S5A.


(Cedar) #12

Nie ma. I tak w taśmach 80 żył te dodatkowe 40 żył jest połączone z masą i służą jako ekran dla pozostałych.


(Fokal) #13

Poszukaj w opcjach powinno pisać coś w stylu "configure sata as" i do wyboru powinno być ata/ahci/raid (o ile płyta obsługuje to ostatnie). Tylko, że zmiana trybu pracy spowoduje bsody przy uruchamianiu systemu, w sieci są "magiczne" sztuczki z próbami ominięcia konieczności ponownej instalacji systemy na żądanych ustawieniach.


(Cedar) #14

Skoro to jest dysk IDE/ATa to jaki ma sens zmienianie konfiguracji kontrolera SATA, do którego ten dysk nie jest podłączony?


(Fokal) #15

Racja :x Czas chyba na kolejną porcje kawy.


(sebaele) #16

Zakupiłem nowe taśmy zaraz włożę i sprawdzę :slight_smile:

No to tak podstawowy kanał działa na UDMA tryb 5, a pomocniczy na PIO. Więc czy wszystko jest ok?


(Fokal) #17

Pomocniczy kanał też powinien działaś w udma o ile nie jest tam podłączone bardzo stare urządzenie. Przeglądnij ustawienia tego kanału i zobacz czy możesz przełączyć tryb pracy. W biosie też powinieneś mieć opcje ustawienia/wyboru szybkości transferu dla kanałów ide.


(sebaele) #18

W kanale pomocniczym wygląda to tak: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/602 ... 06dbe.html Do pomocniczego podłączone mam 2 napędy CD (LG) oraz DVD (Liteon). Nie wiem gdzie co mam ustawić w biosie więc bardzo bym prosił o pomoc...

Teraz wygląda to tak: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f0d ... bc0c9.html W pomocniczym zmieniłem tryb transferu z tylko PIO na DMA jeśli dostępne i wcisnąłem OK. Po ponownym restarcie zapamiętał ustawienia takie jakie widać na zamieszczonym zdjęciu, czy teraz wszystko jest dobrze?


(Fokal) #19

Jedno urządzenie działa prawidłowo, drugie nie. Musisz korzystać z obu napędów? Jeśli tak to pewnie bez zabawy zworkami się nie obejdzie. Na napędach powinny być rysunki w jaki sposób je ustawić aby jeden działał jako master, drugi jako slave.


(sebaele) #20

Zworki mam ustawione prawidłowo, czyli najpierw master a 2 napęd na slave.

-- Dodane 02.10.2010 (So) 14:56 --

Podłączyłem napędy osobno i okazało się że na napędzie CD (LG) ustawia się na Multi-Word DMA tryb 2, a na DVD (liteon) ustawia się na Ultra DMA tryb 2. Czy to są prawidłowe ustawienia czy tryb 2 powinien być większy?