Dysk Western Digital WD2000 nie da się sformatować

Witam, posiadam 2 dyski Western Digital WD2000 których nie mogę sformatować:| To znaczy że jak załaduję płytkę z instalacją XP następnie kliknę ENTER żebym zainstalować system to pojawia mi się komunikat że nie znaleziono dysku sprawdź podłączenie Proszę o pomoc.

dyski podłączone do kontrolera sata czy ide ?? windows xp z sp2 ??

Dyski podłączone na IDE system Windows XP z sp2.

na obydwu wyprwadzeniach (kanałach ide)sprawdzałeś ?? podłączałeś je prawidłowo (zworki, taśmy) ?? sprawdzałeś czy w BIOS-ie oba kanały są włączone ?? jeśli tak to uwalony jest kontroler IDE.

Tak wszystko zrobiłem prawidłowo, inny dysk segate normalnie mi widzi.

skoro tak to wysypał się wd (padła elektronika prawdopodobnie).

Wydaje mi się że te tyski będą jakoś zabezpieczone przed formatowaniem, problem mam taki sam na dwóch takich samych dyskach.

jest coś takiego jak master hhd password ale spotykany tylko w firmowych komputerach, nie sądzę aby tutaj był taki problem, nie ma zabezpieczenia formatowania w dyskach.

Nie wiem ale dyski pracowały w komputerze który posiadał kartę wizyjna do podłączenia kamer, dlatego wydaje mi się że pewnie znajdują się tam jakieś informację i dlatego może być jakoś zabezpieczony.

wyłącz w biosie funkcję AHCI

A dokładniej możesz mi to wyjaśnić?

AHCI odnosi się do kontrolera SATA nie ATA.

Czy te dyski są widoczne w BIOS-ie? Jest na nich jakiś działający system, który się uruchamia?

Spróbuj sformatować go programem GParted.

No nie ma chyba żadnego systemu na nich, a jeśli podłącze na slave uruchomie komputer to nie widzi mi go w folderze mój komputer :frowning: