Dysk - wybór, pytanie


(Webfalcon) #1

Witam

Mam komputer :o i zamierzam go wyposażyć w nowszy dysk, Seagate Barracuda 7200.9 250 GB (16MB, Serial ATA II). Chodzi mi o to, co sądzicie o tym dysku i o wejściu ATA II, kompa kupowałem 2-3 lata temu i mam dysk 40gb, czy moja płyta obsłuży taką pojemność i czy te ATA II będzie można podłączyć pod mój komputer, jak to ewentualnie sprawdzić, nie rozkręcając kompa. Druga sprawa, jak będe upgreadować kompa, nowa płyta główna, procek - czy ten dysk z tym wejściem nie będzie dobrym wtedy rozwiązaniem? Z góry thx za odpowiedź. pozdrawiam!


(Djkamilos) #2

Znajdź gdzieś jak nazywa się twoja płyta główna wpisz na google lub w jakimś sklepie internetowym tą nazwę i wtedy jak znajdzie tą płytę na 99% będzie pisać co obsługuje a czego nie. Polecam wyszukiwarkę cen w sklepach internetowych http://skapiec.pl na tej stronie se poszukaj

Pozdro :twisted:


(Antistar) #3

Trzeba podać dokładny model Twojej płyty głównej (sprawdzisz to programem Everest). Jednak skoro kupowałeś komputer 2 lata temu, to prawdopodobnie NIE MASZ złącza Serial ATA a już na pewno nie SATA II.

Szukaj dysków Ultra-Ata czyli ze starymi złączami.


(Djkamilos) #4

Ja kupowałem kompa nawet 3 lata temu i mam dysk sata :stuck_out_tongue:

Złączono Posta : 28.05.2006 (Nie) 12:11

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=77951

Tutaj masz porównanie dysku sata 1 z sata2

Pisze tam że sata1 jest kompatybilne ze sata2


(Webfalcon) #5

Oto screeny z programu EVEREST, zrobiłem moim zdanie te najważniejsze, bo w sumie tam było dużo kategorii, wydawało mi się, że te będą pasować do tematu

Screen.JPG

Dysk.JPG

I takie pytanko na

"to nie masz Serial ATA a już na pewno nie SATA II"

Pytanie: czy sata II jest lepsze od Serial ATA II, czym to się w ogóle różni, czy ten dysk jest dobry? Chcesz mieć dobry sprzęt.

I czy w końcu ta moja płyta główna obsługuje taki dysk, czy jak zmienie płyte na nowszą, będzie obsługiwać taki typ wejścia. z góry thx za odp.

pozdrawiam!


(Antistar) #6

Twoja płyta nie ma złącza Serial-ATA (czyli SATA, ani I ani II).

Musisz kupić dysk PATA (czyli Ultra-ATA).

Nowsze płyty posiadają owe złącze bowiem staje się ono standardem.

Pozdrawiam :wink:


(McDracullo) #7

Lub kupić specjalną karte rozszerzeń na PCI, jednak lepszy roziwazaniem i tak będize chyba dysk ATA :wink:


(Tommekx) #8

Wydaje mi się, żę dużo lepszym wyjściem jest kupno dysku ata, bo koszt karty rozszerzeń jest w granichach 100 zł, a myślę , że te pieniądze lepiej zainwetować w dysk.


(Kpc21) #9

SATA-2 --> Serial ATA-2