Dysk zawiesza BIOS

(Astor44) #5

No, to gorzej! Wygląda na uszkodzoną tabelę partycji, system plików lub sam dysk (ale z jakiego powodu?). A możesz spróbować zbootować jakikolwiek inny nośnik bootowalny, np. płytę CD?

(siara_7) #6

Jak odłącze dysk to penrive bootoje, ale nie mam gdzie zainstalować bo dysk jest wtedy odłacony

(reos) #7

po prostu w BIOS ustal kolejność bootowania, w Twoim przypadku pierwszy USB

(Astor44) #8

Wobec tego wejdź do BIOSU (przy podłączonym twardym dysku), przejdź do zakładki Boot i tam ustaw wykrywanie twardego dysku (musi być widoczny) i bootowanie w kolejności 1. USB-HDD 2. Hard Drive. Potwierdź zmiany i zrestartuj. Ponów próby instalacji systemu z pendrajwa. Powinna się rozpocząć samoczynnie.

(reos) #9

teraz komputer startuje Ci z HDD, bo tak ma w BIOS zapisane, jak odłączysz HDD to szuka innych nośników i dlatego startuje z pendrive

(siara_7) #10

Odłączyłem dysk, ustawiłem bootawnie z penrive. Zapisałem zmiany i wyłączyłem komputer. Po podłączeniu dysku jest to samo. Po prostu zawiesza się na ekranie, z którego wchodzi się w BIOS. po prostu nic się nie dzieje. Kilka Delete oraz F2 i nic się nie dzieje. Dysk ewidentnie zawiesza BIOS

(Astor44) #11

W tej sytuacji wymontowałbym dysk i podłączył go do innego, sprawnego komputera. Tam sprawdzić trzeba czy jest wykrywany, czy daje się sformatować w całości. Nawet wymazać (wyzerować) go celem przywrócenia systemu plików NTFS. Nie mam innego pomysłu.

(reos) #12

dobrze, napisz jaki masz komputer - PC, laptop i jak dasz radę zobacz jaką masz wersję BIOS a może UEFI

(siara_7) #13

PC - Bios information 0904 x64 bios version 01/06/2014 me version 9.0.30.1482 - czy to wystarczy?

(reos) #14

jeśli masz PC rozebranego skoro odpinasz dysk, to zresetuj BIOS, musisz wyjąć bateryjkę z płyty głównej
dla pewności na kilka minut i potem ją podłączyć

(siara_7) #15

Robiłem już to, zmieniałem też zworek, żeby zresetować BIOS

(reos) #16

podłącz dysk, bo to nic nie ma do rzeczy i jak wcześniej ktoś pisał użyj systemu na płycie CD/DVD , może być dystrybucja linuksa lub co tam masz pod ręką , chodzi o sprawdzenie czy będzie bootował płytę

(siara_7) #17

Moim zdaniem nie dochodzi do bootwania. Wrzuciłem płytę, płyta nie startuje. Napis asus i info, że jak chce wejść w bios to kliknij F2 lub Delete. Tylko przy odłączeniu dysku, coś da się zrobić.

(reos) #18

rozumiem ,że tym razem zmieniłeś w BIOS kolejność bootowania na CD/DVD
i jaki system masz na płycie ?

(Astor44) #19

A ja ponawiam moją radę z godz.19,07 To chyba jedyne wyjście. I chyba bez wyzerowania dysku się nie obejdzie.

(siara_7) #20

WIndows 10. Nie czyta w ogóle płyty. Nic się nie dzieje. Po prostu ekran startowy

(siara_7) #21

A jak wyzerować dysk gdy już podłącze go do innego komputera?

(Astor44) #22

Programem, który taką czynność wykonuje, np. jest taka opcja w CCleanerze (wymazanie), ponadto spod bootowania Activ@KillDisk i inne: Wymazanie dysku twardego programem Activ@KillDisk

(siara_7) #23

To jeszcze ostatnie pytanie. Czy jeżeli podłącze ten dysk zewnętrzny do sprawnego laptopa za pomocą takiej przejściówki —> http://allegro.pl/kabel-adapter-dysk-twardy-ssd-hdd-sata-usb-2-i6783492943.html to będę mógł to zrobić czy będzie go widział jako dysk zewnętrzny?

(Astor44) #24

Tak, tak powinno być. Jako dysk zewnętrzny. Oczywiście, warunkiem jest, by Twój dysk twardy pasował wtykami do widocznego tu gniazda SATA.