Dysk zawiesza BIOS

Wobec tego wejdź do BIOSU (przy podłączonym twardym dysku), przejdź do zakładki Boot i tam ustaw wykrywanie twardego dysku (musi być widoczny) i bootowanie w kolejności 1. USB-HDD 2. Hard Drive. Potwierdź zmiany i zrestartuj. Ponów próby instalacji systemu z pendrajwa. Powinna się rozpocząć samoczynnie.

teraz komputer startuje Ci z HDD, bo tak ma w BIOS zapisane, jak odłączysz HDD to szuka innych nośników i dlatego startuje z pendrive

Odłączyłem dysk, ustawiłem bootawnie z penrive. Zapisałem zmiany i wyłączyłem komputer. Po podłączeniu dysku jest to samo. Po prostu zawiesza się na ekranie, z którego wchodzi się w BIOS. po prostu nic się nie dzieje. Kilka Delete oraz F2 i nic się nie dzieje. Dysk ewidentnie zawiesza BIOS

W tej sytuacji wymontowałbym dysk i podłączył go do innego, sprawnego komputera. Tam sprawdzić trzeba czy jest wykrywany, czy daje się sformatować w całości. Nawet wymazać (wyzerować) go celem przywrócenia systemu plików NTFS. Nie mam innego pomysłu.

dobrze, napisz jaki masz komputer - PC, laptop i jak dasz radę zobacz jaką masz wersję BIOS a może UEFI

PC - Bios information 0904 x64 bios version 01/06/2014 me version 9.0.30.1482 - czy to wystarczy?

jeśli masz PC rozebranego skoro odpinasz dysk, to zresetuj BIOS, musisz wyjąć bateryjkę z płyty głównej
dla pewności na kilka minut i potem ją podłączyć

Robiłem już to, zmieniałem też zworek, żeby zresetować BIOS

podłącz dysk, bo to nic nie ma do rzeczy i jak wcześniej ktoś pisał użyj systemu na płycie CD/DVD , może być dystrybucja linuksa lub co tam masz pod ręką , chodzi o sprawdzenie czy będzie bootował płytę

Moim zdaniem nie dochodzi do bootwania. Wrzuciłem płytę, płyta nie startuje. Napis asus i info, że jak chce wejść w bios to kliknij F2 lub Delete. Tylko przy odłączeniu dysku, coś da się zrobić.

rozumiem ,że tym razem zmieniłeś w BIOS kolejność bootowania na CD/DVD
i jaki system masz na płycie ?

A ja ponawiam moją radę z godz.19,07 To chyba jedyne wyjście. I chyba bez wyzerowania dysku się nie obejdzie.

1 polubienie

WIndows 10. Nie czyta w ogóle płyty. Nic się nie dzieje. Po prostu ekran startowy

A jak wyzerować dysk gdy już podłącze go do innego komputera?

Programem, który taką czynność wykonuje, np. jest taka opcja w CCleanerze (wymazanie), ponadto spod bootowania Activ@KillDisk i inne: Wymazanie dysku twardego programem Activ@KillDisk

1 polubienie

To jeszcze ostatnie pytanie. Czy jeżeli podłącze ten dysk zewnętrzny do sprawnego laptopa za pomocą takiej przejściówki —> http://allegro.pl/kabel-adapter-dysk-twardy-ssd-hdd-sata-usb-2-i6783492943.html to będę mógł to zrobić czy będzie go widział jako dysk zewnętrzny?

Tak, tak powinno być. Jako dysk zewnętrzny. Oczywiście, warunkiem jest, by Twój dysk twardy pasował wtykami do widocznego tu gniazda SATA.

1 polubienie

Koleżko mój drogi, Smart dla dysku na pewno jest dobry? Czy czasem nie grzebałeś w usługach administracyjnych i nie dorwałeś się do zarządzania partycjami? Bo jeśli tam coś spapraleś, to mam Ci ja jedyną radę. 1. Przygotuj drugi zzerowany lub nowy dysk. 2. Kopsnij sobie w sekcji BIOS (uwcześnie odłączając dysk awaryjny i podłączając nowy) opcję AHCI i postaw system, po ekranie powitalnym i konfiguracyjnym powinieneś widzieć pulpit, dalej nie muszę tłumaczyć, że przy włączonym systemie masz podłączyć dysk awaryjny do jednostki i zarządzić ponownie tym dyskiem dodając go (interpretujący system wykryje go jako dynamiczny) dając PPM na ten wolumin z wykrzyknikiem. Usuwając woluminy w nim związane na końcu uwcześnie próbując zrobić sobie kopię zapasową plików z dysku na ten systemowy aktualny. Jeśli, by dalej nie był wykrywalny, to wystarczy odpiąć i podpiąć kilka razy wtyczkę Sata do danych dysku może pomóc, tak samo jak dmuchnięcie w tą wtyczkę. Może samą wtyczkę wymienisz na nową i go wykryje wtedy. Pamiętaj zawsze miej obok w zapasie szrotowatą jednostkę obsługującą tryb ahci co najmniej, ponieważ ta bedzie służyła Ci do serwisowania, dobranoc i pozdrawiam :wink:

„4 LATA PÓŹNIEJ”.
:roll_eyes:

Niestety pop-up ostrzegawczy zasłania pół pola lub podgląd (na podgląd chyba 99% nie patrzy) a na smartfonach (skórka mobilna) nie występuje… i w pop-upie powinien być input utrudniający odruchowe klikanie w krzyżyk.