Dysk zepsuty, czy tylko błąd w danych?

(DarthVader3105) #1

Witam

Zainstalowałem dzisiaj Windowsa 7 po uprzednim sformatowaniu partycji niedziałającego Windowsa 10.  Myślałem że problem z Win_10 to wina oprogramowania, ale teraz widzę, że chyba dysk jest zepsuty, lecz HD Tune pokazuje, że dysk nie ma uszkodzeń. Ogólnie problemy wyglądają tak: podczas uruchamiania komputer się restartuje, wyświetla się, czy chcę zrobić naprawę, po wybraniu normalnego uruchomienia znowu to samo, póki się nie uda załadować. W systemie jest problem ze sterownikami, przede wszystkim nie działa Windows Aero, a wcześniej przestały działać zaktualizowane sterowniki dźwięku, póki nie zainstalowałem ich z powrotem z płytki. A poza tym raz, czy dwa na początku pojawił się BlueScreen, a teraz mi już drugi raz komputer się zaciął, że nie można było nawet kursorem ruszyć. Więc? Dysk do wymiany, czy system do naprawy? :slight_smile:

(ADR1991) #2

Możesz zamieścić smart tego dysku z programu hd tune?

(DarthVader3105) #3

Zamieściłem zakładkę “Info” i Health", nie wiem czy o to chodziło.

HDTune_Health_TOSHIBA_DT01ACA100.png

HDTune_Info_TOSHIBA_DT01ACA100.png

Ciekawe też że mi pokazuje dysk jako SATA II, jak to jest SATA 3, bo wątpię, że nie do tego gniazda co trzeba podłączyłem.

(Mark7) #4

Płyta główna MSI H81-P33 posiada 2 porty SATA3 i 2 porty SATA2. Musiałeś podpiąć do tego drugiego. https://pl.msi.com/Motherboard/H81-P33.html#hero-specification

(DarthVader3105) #5

Właśnie sprawdzę te gniazda, bo myślałem czemu dysk taki wolny, jak miał być szybki. :wink: Tyle że to raczej nie jest przyczyną.

(adamok) #6

W przypadku dysków talerzowych różnica pomiędzy Sata2 a Sata3 jest niemalże niezauważalna. Dysk jest w porządku, coś z systemem masz nie tak. Także polecałbym zrobić na nowo instalacje systemu. W okienku partycjonowania usuń także partycje zastrzeżone przez system, być może wcześniej tego nie usuneles i teraz win7 ma problem.

(Mark7) #7

Niektóre dyski SATA3 mają problemy z kompatybilnością “w dół”. Sam miałem takiego Seagate, który wariował jak był podpięty do portu SATA2. Przestawiłem zworkę na nim w tryb SATA2 i chodził dobrze.

(DarthVader3105) #8

Wiem o tym, tylko nie jestem teraz pewien które to które. :slight_smile: Podłączony mam chyba do gniazdka Sata 1 lub 2. Kompa mam nowego, prócz właśnie tego dysku, a wcześniej pracował mi na SATA II.

Część problemu się chyba rozwiązała, gdyż zapomniałem o instalacji SP1. :wink: Aero działa, spróbuję zaktualizować Realteka, ale przy uruchamianiu i z zawieszaniem się dalej jest problem. Co do usuwania partycji, właśnie też myślałem czy to nie tego wina, już drugi raz na tym dysku usunęły mi się partycje i dlatego partycję systemową tylko sformatowałem, żeby nie usunęła mi plików z utraconych partycji.