Dysk zewnętrzny-nie jest widziany jako pamięć masowa


(Jarmuch007) #1

Witam!

Chciałem sformatować komputer i w tym celu podpiąłem dysk do laptopa przez USB aby skopiować najważniejsze dane. Niestety formatowanie rozpocząłem przy podpiętym dysku. Stworzyłem partycje i zacząłem formatowanie. Dopiero pod koniec formatowania odpiąłem dysk który był w trakcie pracy.

Wynikiem mojej "inteligentnej" decyzji jest to, że komputer nie widzi dysku jako pamięć masowa. Przy podpięciu dysku do USB komputer daje znać, że podłączono urządzenie ale w "Mój komputer" nie wyświetla dodatkowego dysku.

Zaglądałem również do menadżera urządzeń ale tam według XP jest wszystko w porządku, nie wykrywa żadnego błędu.

Tak więc jakie kroki można podjąć aby uratować dysk bo z utratą danych już się pogodziłem?

Z góry dziękuje i Pozdrawiam!


(Pharun) #2

Hmmm... dane możesz spróbować odzyskać pod jakimś Linux Live CD - może się uda.

Co do ratowania dysku skorzystaj z tego poradnika:

http://www.techit.pl/Artykuly/Instalacja-systemu-Windows-z-pendrivea-szybko-i-wygodnie,3908.html

Wykonaj wszystkie kroki za wyjątkiem nagrywania plików instalacyjnych Windowsa. (wiem że poradnik pisany pod Viste/7, ale diskpart w XP też jest :wink: )


(Longhorn2009) #3

http://www.dobreprogramy.pl/Odzyskiwani ... ws,86.html Do odzyskania danych użyj któregoś z tych programów. Ja używam Ontrack Easy Recovery, kiedyś dodawali go do czasopisma KŚ.

Jak odzyskasz dane to wejdź w panelu sterowania w narzędzia administracyjne> Zarządzanie komputerem> Zarządzanie dyskami i tam utwórz sobie odpowiednio partycje na tym dysku USB.


(Jarmuch007) #4

Dzięki wielkie!! A już myślałem, że dysk będzie tylko do wyrzucenia.

Co do odzyskiwania danych to wcześniej próbowałem pandory jednak problem związany z niewidocznym dyskiem był nie do przeskoczenia i najpierw musiałem ponownie go sformatować aby program zauważył, że taki dysk istnieje. Mam nadzieje, że chociaż część plików uda się odzyskać.

Jeszcze raz dziękuje i mam nadzieje, że w dłuższym czasie nie będzie żadnych konsekwencji

Pozdrawiam