Dyski SATA - odłączanie/podłączanie "na gorąco"

(bachus) #1

Witam serdecznie, szybkie pytanie o dyski SATA i odłączanie/podłączanie "na gorąco". Rozumiem, że jest to całkowicie bezpieczne dla danych na dysku? Mam dysk, którego nie mam potrzeby ciągle katować a chcę go trzymać w obudowie (zawiera 'template' z maszynami wirtualnymi, jakieś backupy - ten dysk też ma oczywiście backup...). Problem w tym, że jest to dysk z tych "skrzeczących" a nie po to składałem prawie bezgłośną maszynę, aby mi teraz świergotała po nocach.

Wracając do tematu... Dysk pracuje w trybie AHCI (jak wygooglałem, to wymagane do hot-plug), system Windows 7, płyta Asrock Z97 Pro4.

(JNJN) #2

A w czym problem?

(KAZDAN63) #3

Odłączanie dysku w tracie odczytu lub zapisu danych grozi uszkodzeniem systemu plików .

(JNJN) #4

No,ale raczej wtedy się nie odłącza dysku?

Ahci i dysk sata II i można - z tym, że niektóre płyty główne nie potrafią poprawnie wykryć taki dysk.

(bart86) #5

odłaczanie dysku podczas pracy może doprowadzić do opadnięcia palca na powierzchnię tależa co go zniszczy, zaraz będzie pełno postów że to sie nie zdarza i dyski mają zabezieczenia, ale jak odłaczymy prąd to taka możliwość jest i kiedyś się zdarzyć może, skótek to dysk do śmieci a danych się nie odzyska

(bachus) #6

Panowie, bardziej mi chodzi o standard SATA i AHCI. Domyślam się, że w niektórych warunkach system plików może mieć po takim nagłym odłączeniu uszkodzenia logiczne, ale takie coś jest też możliwe przy odłączaniu dysku USB, czy awarii prądu. Chodzi mi bardziej o zgodność elektryczną i zgodność programową (wykrywanie takiego hot-plug dysku). Przykładowo: dyski IDE nie są do tego przeznaczone, albo np. dawny port równoległy (podłączanie drukarki na LPT czasami kończyło się uszkodzeniem portu/MB).

(JNJN) #7

Dysk sata 2 lub 3 i ustawienie kontrolera dysku w trybie AHCI i powinno być OK.

Oczywiście w ten sposób NIE podłączasz dysków systemowych.

Ja to robię tak: najpierw podpinam kabel sygnałowy z dysku do płyty, a dopiero póżniej zasilanie dysku. Odłączanie na odwrót: najpierw odpinam zasilanie, a później kabel sygnałowy.

(bachus) #8

Domyślam się, że nie powinno się podcinać gałęzi na której się siedzi :wink: Dzięki za odpowiedź.