Dyski SATAII i ATA - jak je zgrać ze sobą

Witam

Mam sprzęt taki jak w podpisie. Ze starego kompa został mi dysk ATA o pojemności 40GB. Planuję mieć dwa systemy: na 250GB XP’ka, a na 40GB zainstalować Vistę i tu jest problem. Visty jeszcze nie mam, ale że nadszedł weekend znalazłem trochę czasu żeby pobawić się z dyskami i przygotować je pod instlacje Visty :).

Odpiąłem jeden z napędów optycznych (by zwolnić taśmę) i podpiąłem tam “czterdziestkę” z wyciągniętą zworką (SLAVE). Odpaliłem XP’ka i wszystkie partycje starego dysku zostały bezproblemowo wykryte - sfotmatowałem je z poziomu windowsa. Następnie odłączyłem nowy dysk 250GB i pozostawiłem samą czterdziestkę (chciałem pokasować wszystkie partycje i stworzyć jedną oraz spradzić czy instalator XP wystartuje bez problemu). Niestety instalator winXP zawiesza się w momencie ładowania sterowników (1 etap instalacji XP’ka). Po kilku próbach postanowiłem, że zmienie system plików na z NTFS na FAT32 i zobaczę co zdziałam z dyskietką startową Win98 ;). Niestety wywala komunikat, że nie wykryto partycji FAT 32 itd. (nie wykrywa dysku).

Co jest powodem, że w środowisku windows dysk jest widoczny, a podczas próby instalacji systemu nie jest wykrywany? Może mam coś źle popodłączane?

Teraz trochę inne pytanie - na dysku 250GB mam włożoną zworkę, która według schematu ogranicza transfer do 1,5Gb/s (bez zworki ma być transfer rzędu 3Gb/s) - wyciągnąć tą zworkę czy zostawić? Będzie jakaś różnica w wydajności?

Co ci poradze to to ze zainstaluj Viste na 250 GB a Xp-ka na 40 GB poniewaz Vista ma wieksze wymagania i im szybszy dysk tym lepiej! A xpkowi 40 niebedzie przeszkadzac! Tez kiedys mialem ten problem co ty tylko juz niepamietam jak go rozwiazalem :stuck_out_tongue: Pozdro

Tylko, że narazie nie wiem jak jest ze stabilnością Visty i jakie programy uda mi się na niej odpalić i wolę ją testować na mniejszym dysku.

a dajesz mu stery pod czas instalcji tzn. wciskasz F6 i potem z dyskietki??

Do dysku ATA chyba nie trzeba sterów żadnych. A co gdybym kupił przejściówkę ata-sata (żeby czterdziestkę podpiąć jako SATA)

A po co?

Wymień taśme, jaką podłączasz dysk. Najlepiej 80 żyłowa.

To nie ma róznicy - różnicy w wydajności nie zoabczysz. Jednak Twoja płyta obsługuje SATA II więc możesz wyjąc zworkę i problemu być nie powinno.

SATA 1

SATA 2

architektura dysku nie pozwoli na wyższy transfer w przypadku pojedyńczego dysku. wyjąć możesz.