Dyski SSD?

(piNwin^) #1

Cześć,

kiedyś usłyszałem o dyskach SSD, zignorowałem tą wiadomość. Dzisiaj przeglądając kategorie allegro.pl, zobaczyłem znowu dyski SSD.

Czy one nadają się do zwykłych komputerów i co przemawia za nimi w stosunku do zwykłych dysków SATA2?

Dla przykładu: http://www.allegro.pl/item516446729_ocz ... promo.html

Widać, że również można korzystać z wejścia USB.

Co sądzicie?

(slawex1983) #2

Dyski SSD przeważnie działają na interfejsie SATA2, więc ttroszkę źle sformułowałeś pytanie.

Generalnie różnica między standardowymi dyskami HDD, a SSD jest jedna. Mianowicie nie ma w nich jakichkolwiek części mechanicznych. Dane przechowywane są najczęściej na pamięciach flash podobnie jak na kartach pamięci, pendrivach. Zalety: Wysoka wydajność, niski pobór energii, cisza, żywotność. Wady - wysoka cena, horrendalnie wysoka cena nośników o przyzwoitej pojemności.

Sam się zastanawiam nad takim wynalazkiem :slight_smile: Może system na nim zainstalować :slight_smile:

(piNwin^) #3

No fakt, źle sformułowałem.

SSD szybciej działają od HDD? Cena za jeden dysk pod Windowsa nie jest duża :wink:

(Ed S) #4

A ja mam pytanie. Czy tego typu dyski SSD można stosować zamiast dysku HDD 2,5" w laptopie? Przymierzam się do wymiany jednego z dysków w laptopie a mam dwa. Chciałem przeznaczyć właśnie nowy dysk na system ale czy taki dysk da się włożyć do laptopa? Mój laptop to hp pavilion dv9700t interfejs dysków SATA.

(Psio1) #5

Oprócz wysokiej ceny druga wada dysków SSD to ograniczona żywotność, a dokładniej ograniczona liczba operacji zapisu na dysku.