Dyski zewnętrzne - jakie różnice w działaniu?


(JUDGE) #1

Witam

Szukam jak najtańszego dysku zewnętrznego po USB. Pojemność nie musi być jakość wybitnie ogromna, po prostu chcę odciążyć dysk starego komputera i poprzerzucać fotki etc. Tak więc 120-250gb wystarczy spokojnie.

Zastanawiam się nad czymś takim:

Ale mam od razu pytanie - jak na takim dysku będzie wyglądało przeglądanie zdjęć?

Będzie to hulac płynnie czy z opóźnieniami wynikającymi z małego caschu i obrotów dysku?

Zastanawiam się jeszcze nad tym dyskiem:

http://allegro.pl/item547909395_tylko_u ... 159zl.html

Tylko nie wiem, niby Seagate a Medion - o co chodzi? :slight_smile:

Co jest najważniejsze w przypadku przeglądania fotek na tych dyskach? Format (2.5 i 3.5), bufor, czy obroty?


(Dontbesoso) #2

raczej zdecydowanie bufor, chociaż 8mb to i tak nie za dużo, poszukaj coś w stylu 16mb-32mb. Obecnie, ze względu na cenę warto poszukać wariantu typu kieszeń+dysk (osobno). W przypadku dysków 2.5'' masz tanie kieszenie - zasilane z usb, droższe dyski o słabszych parametrach. W przypadku 3.5'' masz droższe kieszenie - z zasilaniem z zasilacza a tańsze i wydajniejsze dyski. Na oko (nie chcę szczegółowo analizować cenników) koszt całej zabawy może wynieść ok. 220zł (dla wariantu 3.5''+8mb cache+160Gb) do ok. 320 zł (3.5''+16mb+320Gb lub 500Gb). Smutno, ale jakieś pół roku temu za silniejszy wariant zapłaciłbyś ok. 270zł, cóż, kryzys..

Odnośnie pracy w systemie, to jest nieźle, opóźnienia jakie możesz odczuć są w momencie "startu" dysku, kiedy po podłączeniu dysk dopiero "wchodzi na obroty", przy ciągłej pracy jest całkiem całkiem, do zdjęć jak najbardziej i do składowania plików również.


(pakierhakierxd) #3

wg mnie najbardziej sie oplaca kupic dysk 3.5 i obudowe :stuck_out_tongue: sam kupiłem 500 gb za 167 zł :stuck_out_tongue: ale ten dysk dam do kompa a swoj stary 320 dam jako zewnetrzny ;p obudowa to jakies 45 zł:slight_smile: masz wieksza pojemnosc ale jezeli chodzisz gdzies z dyskiem to musisz poszukac kontaktu:(((


(JUDGE) #4

Dzięki za odpowiedzi.

W sprawie tego zasilania - jeśli dysk 2.5" ciągnie energię tylko z USB to jest to jakaś duża wada? Ma to wpływ na pracę dysku? Dłuższy czas dostępu czy coś takiego?

Bo jeśli nie ma róznicy to po co bujac się z dwoma kablami jeśli mozna tylko z jednym (USB)? :slight_smile: