Dyski zgubiły system plików

Dziś zawiesił mi się komp (nie dosłownie zawiesił tylko było wszędzie brak odpowiedzi) więc go zresetowałem i miałem problemy z odpaleniem go. Posprawdzałem, popstrykałem i winnym okazał się kontroler ATA na PCI i wyjąłem go. System odpalił się (dysk z systemem mam podłączony pod mobo też na ATA) i dobra zrobiłem chkdsk i coś tam wykrył i naprawił. Podpinam jeden z dodatkowych dysków pod mobo i okazuje się że nie ma na nim systemu plików. Próbowałem go przeskanować programem do odzyskiwania danych “Recover My Files” (pełna wersja), ale on widzi tylko plik partition, który zajmuje 1KB. Sformatowałem go i dalej nie widzi plików. Podpiąłem 2 dysk, ale wtedy nawet windows nie chce się włączyć (przed ładowaniem się paska wyskakuje BSOD).

Jak to naprawić, albo odzyskać dane, bo na nich mam bardzo, ale to bardzo ważne pliki i dokumenty.

Wszystkich dysków mam 3. Systemowy chodzi dobrze, a dwa dyski na dane właśnie się popsuły bo były podpięte pod ten kontroler.

Plików dmp z BSODów nie mam bo mam wyłączoną tą funkcje i w ogóle nie mam foldery minidump.

Dzięki.

Rozumiem, że to drugi dysk, który był podpięty do kontrolera ATA na PCI ?

Teraz podpinasz go jako SLAVE do tej samej taśmy, co dysk systemowy MASTER i pokazuje się BSOD ?

Podpinasz w ten sposób ? :

Płyta główna ----------------- Dysk twardy SLAVE (uszkodzony) ---------------------- Dysk twardy systemowy MASTER

Czyli system z pierwszym (niby uszkodzonym) dyskiem się uruchamia ?

Jaki pokazuje się komunikat, gdy chcesz wejść na ten dysk ?

START -> Uruchom -> wpisz: convert X: /fs:ntfs

gdzie zamiast “X” wpisz literę “uszkodzonego” dysku.

A może Testdisk wystarczy (on ma opcję poszukiwania oraz naprawy systemu plików).

Instrukcja do testdiska po polsku

Instrukcja do Testdisk po angielsku

Dobra jeden dysk już naprawiłem testdiskiem.

Teraz muszę odzyskać pliki z tego drugiego dysku, który sformatowałem.

Da się jakoś je odzyskać, a najlepiej całą partycje??

sa firmy ktore sie zajmuja profesjonalnie odzyskiwaniem danych , oni ci pomoga

Oni tam przecież też używają jakiś programów do tego. Zna ktoś taki program??