Dystrybucja dla bardzo mało wymagającego użytkownika

Witam.

3 raz zawiodło mnie ubuntu 6.10 więc postanawiam zmienić swój system tylko już nie wiem na co ;/ testowałem jeszcze mandrive,opensuse,większość odmian ubuntu,i tam parę live cd…

Myślałem o knopixie ale nie wiem jak jest tam ze sterownikami do karty graficznej…

Jaki polecicie mi system operacyjny ?? Moje wymagania to aby system działał odpowiednio dobrze na moim komputerze i żeby nie było problemów ze sterownikami do karty graficznej…Korzystam z sieci osiedlowej LAN więc nie powinno być problemu.Programy które są mi potrzebne to tylko:Komunikator obsługujący sieć gadu-gadu,Gimp,dobry program do nagrywania płyt (K3b)no i porządna przeglądarka www. :slight_smile:

Moja wiedza na temat konfiguracji linuxa itp. jest bardzo mała ponieważ zależy mi tylko na tym aby go skonfigurować i żeby działał(beż poradnika nie poradzę sobie :frowning: )

Bardzo proszę o jakieś porady/propozycje w wyborze systemu.

Popatrz tutaj http://jakilinux.org/

Jeżeli poszukujesz prostego w obsłudze systemu i pod twojego kompa to Xubuntu, jest banalny w obsłudze. Napisz z czym masz problem, w czym zawiodło Cię Ubuntu? Może spróbujesz z Xubuntu Feisty Fawn?(niedługo wychodzi). Wg mnie jest to jedna z najłatwiejszych w obsłudze dystrybucja GNU/Linux.

myślisz że ja tej strony nie znam ?? 8) właśnie z tamtąd dowiedziałem się o wszystkich systemach :wink:

A co dokładnie zawiodło Cię w Ubuntu ??

Możesz poczekać na wersje 7.04. Niesie kilka duzych zmian.

właśnie miałem ubuntu no i trzeci raz sterowniki od grafy się posypały że system nie startował :frowning: mam go już po prostu dojść,teraz nawet nie chcą się zainstalować za każdym razem po “instalacji” po ponownym uruvhomieniu występuje błąd z problemem jakimś x :shock: no i nie działa w ogóle,próbowałem już każdej metody instalacji sterowników i nic :frowning:

Macie jakieś propozycje jaki system mam wybrać ??

Może poprostu zaktualizował się kernel? :wink:

moze aktualizowales kernela? Po aktualizacji kernela trzeba usunac stare stery graficzne i wgrac nowe. Tak jest w kazdej dystrybucji. To raczej nie wina ubuntu tylko twojego zbyt malego doswiadczenia :wink:

Zmiana dystrybucji nic nie pomoże, jeszcze troche musisz sie poduczyc. Ale jak tak bardzo chcesz to

Mysle ze Fedora przypadla by ci do gustu, sustem prosty rownie jak ubuntu a moim zdaniem jakos tak lepiej wykonany i bardziej profesjonalny.

czyli ??

ale ja dzisiaj nic nie aktualizowałem,załączyłem komputer no i niebieski ekran,i format i nieda się zainstalować żadną metodą sterownika,i jade beż sterów…

A wczoraj przed wylaczeniem kompa?

Na twoim miejscu postawiłbym system od początku, bo zakładam ze kopii xorg.conf nie zrobileś. Pozniej wszystko zainstalowal powoli i z głową, poczytał troche i powaznie podszedł do systemu. Kazdy sie uczyl na bledach, ja pierwszego linuksa instalowalem 3 razy zanim wszystko skonfigurowalem jak w zegareczku.

Jednak do nauki (jak rownierz pozniejszego korzystania) znacznie bardziej moim zdaniem nadaje sie fedora.

Nie.

Robiłem dzisiaj to 5x i nic,dalej po restarcie nie działa… :smuteczek:

No właśnie tak czytam i czytam i mnie zaciekawiła ta dystrybucja :slight_smile:

Tylko zastanawiam się jaką wersje mam ściągnąć ?? Bo widze są jakieś wersje co maja po 3 giga i chyba maja one pełno programów a ja potrzebuja raptem:

Więc jaką wersję mam pobrać ??

Co robiles? Restartowałeś? Ja mówilem o ponownej instalacji

Fedora wlasnie tyle zajmuje, kilka plytek lub jedno dvd. A jeszcze prostszy jest Mepis (tylko nie wiem czy ma polski support)

A nie chcesz jednak dowiedziec sie co robiles nie tak? Jak wolisz, ale spróbuj moze jeszcze raz od 0 skonfigurowac powoli ubuntu i to nie 6.12 tylko 6.10 wedlug przewodnika, poczytaj troche forum, coś ci w glowie zostanie. Konfiguracja xorg i instalacja sterów graf. to podstawa i bez tego bedzie ci trudno w kazdej dystrubucji.

Raz sie pomeczysz ale bedziesz przynajmniej rozumial co robisz, po co to robisz i jak to dziala, a nie tak wszystko na czuja. A jak ci sie tego nie chce to lepiej zostań przy windzie.

??? czyt wyzej.

5x instalowałem system na nowo bo po każdej próbie instalacji sterowników(różnymi metodami)system nie wstawał na nowo :smuteczek:

Cały czas używałem 6.10

Poradniki i fora są mi dobrze znane robiłem wszystko według znajdujących się tam informacji i dalej nie działa a kiedyś bez problemu działało :shock:

czyli ??

pobrać 6 czy 5 czy co ?? Nie można jakoś pominąć tych zbędnych mi pakietów ??

Na przyszłość , przed instalacją sterowników należy zrobić kopię “xorg.conf”. Znajdziesz go zazwyczaj w /etc/X11. W razie porażki uruchamiasz komputer z płytki i plik przywracasz.

Jeśli chodzi o distro to proponuję SimplyMepis. Jest łatwe i stosunkowo trudno go popsuć. Wystarczy jeden obraz CD (ok 700 mb) a reszte programów potem sobie mozna pobrać (pliki *.deb). Język polski w ustawieniach KDE.

  • gg , Jabber obsługuje PSI

  • przeglądarka Firefox lub Opera

  • poczta Thunderbird

  • Skype dostępne w instalacji

  • codeki mp3,avi i inne od “kopa”

  • mplayer, amarok,K3B i inne masz z repo Debiana i Ubuntu ( synaptic obsługuje pakiety bardzo wygodnie )

Jedyny minus to mała popularność w Polsce- ale myslę, że z czasem ludzie go i u nas docenią :slight_smile:

http://www.mepis.org/mirrors

Powodzenia.

A jak to zrobić ?? krok po kroku ??

sudo cp /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.bak

Później jak popsujesz wo wpisujesz tylko

sudo rm /etc/X11/xorg.conf

sudo mv /etc/X11/xorg.conf.bak /etc/X11/xorg.conf

I jest ok albo używasz PICO sudo pico /etc/X11/xorg.conf i jedziesz :stuck_out_tongue:

pzdr!

nie

/etc/X11/xoirg.conf

a

etc/X11/xorg.conf

i nie

sudo vm /etc/X11/xoirg.conf.bak /etc/X11/xoirg.conf

tylko

sudo mv /etc/X11/xorg.conf.bak /etc/X11/xorg.conf

Reszta poprawek analogicznie:)

xoirg zamień na xorg

Sorki jakoś tak wyszło :frowning: Poprawione - dopiero się uczę :slight_smile:

=========================================

poprawione :slight_smile:

/etc/X11/xoirg.conf

tutaj tez;)

No przecież każdy kiedyś się uczy.

w przewodniku do ubuntu jest to wszystko opisane, wystarczy z niego korzystać ucząc sie konfiguracji. Linux jest dla wszystkich ale nie wszyscy sa dla linuksa i tyle w tym temacie. Jak ktos nie umie/lubi przeczytac manuala to nigdy sie nie nauczy podstaw.