Dystrybucja na serwer

mam zamiar postawic router na linuxie do rozdzielania dsl 2000 na 20 lub wiecej osob jaki linux powinienem wybrac?

powie mi moze ktos jeszcze jaki komp by sie do tego nadawal?

dajcie tez jakis link z ktorego mogl bym sie nauczyc podstaw obslugi takiego oprogramowania

dzieki za pomoc

pozdrowienia

Najlepszy byłby system jednodyskietkowy albo uruchamiany z płyty - np. LiveCD Router

No powiem tylko, że nie musi to być cud techniki. :smiley:

Proszę Cię bardzo :smiley:

chodzi mi konkretna dystrybucje ktora bede mogl zainstalowac na twardziela a raczej ktora najlepiej sie sprawdza

ze nie musi to byc cud to ja wiem tylko czy p II 300 i 128 SD RAM (Dysk 3 GB czyli cos sie napewno zmiesci) wystarcza

a za link dziekuje bardzo :smiley:

Możesz parktycznie wykorzystać każdą dystrybucję Linuxa, ale lepiej zkorzystać z wyspecjalizowanej http://klub.chip.pl/grzegorz/linux/mini.html

Możesz zkorzystac np. z freesco bardzo łatwy do konfiguracji moze

chodzic z dyskietki jak z twardziela. Jednka polecam Ci kupno gotowego

routera np SMC za nieiwlkie pieniądze do 400 PLN posiadją one sprzetowy ruter, serwer DHCP, NAT, DNS cacheujący. Sa łatwo zarządzalne z poziomu

przeglądarki i zajnują niewiel miejsca :slight_smile:

wiesz wlasnie taki router posiadam

i nie jest to zbyt ciekawa sprawa jak siec byla mniejsza to sie nadawal teraz juz powoli swiruje jak sie polaczy z netem 3/4 sieci

pozatym bardzo malo opcji

np zeby zaden cham sie nie mogl podlaczyc do molka ani niczego co zasyfia transfer w czasie ktory nie jest na to przeznaczony. w dzien musze blokowac idg.pl bo inaczej sie nie da,mam za malo miejsca na przedzialy blokowanych portow

No cóż błednie okresliłes problem, nawet router Lunuxowy nie rozwiaze

Ci tych problemów. Jeśli chcesz sterowac przepustowościałącza to polecam

http://www.cbq.trzepak.net/linux/shaperd_cbq_old.html , a tak swoją drogą

to SMC podałem jako przykład. Możesz użyc np D-Link i zablokować porty

z kazy , emule itp :slight_smile:

nie no wystarczy to bedzie dobrze rozplanowac w sprzecie ktory mam tera w sieci jest tylko 10 przedzialow na porty do zablokowania czyli lece hurtowo a czasami 1 port jest poptrzebny bardziej niz zablokowana reszta np 6667 albo 8080 albo 27015 :smiley: